«Հեզբոլլահ»-ը հարված չի հասցնի Իսրայելին Գազայի շուրջ բանակցությունների ընթացքում. աղբյուրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիաների «Հեզբոլլահ» շարժումը մտադիր չէ հարված հասցնել Իսրայելին Գազայի հատվածում հրադադարի շուրջ բանակցությունների ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով «Հեզբոլլահ»-ին մոտ կանգնած անանուն աղբյուրի։
«Մենք կարող ենք ասել, որ «Հեզբոլլահ»-ը չի սկսի հատուցման իր գործողությունը, քանի դեռ Կատարում ընթանում են բանակցությունները, որովհետև շարժումը չի ցանկանում պատասխանատվություն կրել խորհրդակցությունների կամ հնարավոր գործարքի խափանման համար», - հայտնել է նա պարբերականի հետ զրույցի ժամանակ:
Ըստ աղբյուրի՝ Բեյրութում իսրայելական հարվածից «Հեզբոլլահ»-ի բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրի սպանության պատասխանը «հրատապ բնույթ չի կրում և ժամանակային սահմանափակումներ չունի»։
Օգոստոսի 15-ին Դոհայում ԱՄՆ-ի, Կատարի և Եգիպտոսի միջնորդությամբ սկսվել է բանակցությունների նոր փուլը, որի նպատակն է Գազայի հատվածում հրադադարի հաստատումը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման կողմից պահվող պատանդների ազատ արձակումը: Իսրայելը պատվիրակություն է ուղարկել Դոհա, ՀԱՄԱՍ-ը՝ ոչ։
Տարածաշրջանում էսկալացիայի հերթական փուլը հաջորդել է Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանությանը, որի մեջ Իրանը մեղադրում է Իսրայելին, ինչպես նաև Բեյրութում Իսրայելի կողմից Ֆուադ Շուքրի սպանությանը։ Իրանը, ՀԱՄԱՍ-ը և «Հեզբոլլահ»-ը խոստացել են վրեժ լուծել Իսրայելից։

"Хезболла" не будет наносить удар по Израилю во время переговоров
Шиитское движение “Хезболла” не намерено нападать на Израиль во время переговоров о прекращении огня в секторе Газа. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Washington Post (WP) со ссылкой на анонимный источник, близкий к "Хезболле".
"Мы можем сказать, что "Хезболла" не начнет свою операцию возмездия, пока идут переговоры в Катаре, потому что движение не хочет нести ответственность за срыв консультаций или потенциальной сделки", - заявил он в беседе с изданием.
По словам источника, ответный после убийства в Бейруте высокопоставленного командира "Хезболлы" Фуада Шукра удар по Израилю "не носит срочного характера и не имеет ограничений по времени".
15 августа в Дохе при посредничестве США, Катара и Египта начался новый раунд консультаций, направленных на достижение режима прекращения огня в Газе и освобождение заложников, удерживаемых палестинским движением ХАМАС. Израиль направил в Доху делегацию, а ХАМАС – нет.
Очередной раунд эскалации в регионе последовал за убийством в Тегеране главы политического бюро ХАМАС Исмаила Хании, в котором Иран обвиняет Израиль, а также за убийством Израилем в Бейруте Фуада Шукры. Иран, ХАМАС и Хезболла пообещали отомстить Израилю.