Հարավային Կորեայի նախագահը Փհենյանին երկխոսության առաջարկ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետության նախագահ Յուն Սոկ Յոլը ԿԺԴՀ-ին առաջարկել է պաշտոնական երկխոսություն սկսել՝ ստեղծելով միջկորեական աշխատանքային խումբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը:
«Մենք վերջապես լիարժեք ազատագրում կունենանք, երբ ամբողջ Կորեական թերակղզում հաստատվի ժողովրդի օրինական սեփականությունը հանդիսացող ազատ և դեմոկրատական պետություն», - ասել է Յուն Սոկ Յոլը Կորեայի ճապոնական գաղութացման ավարտի 79-ամյակի կապակցությամբ։
Յուն Սոկ Յոլն առաջադրել է միավորման համար երեք հիմնական խնդիր՝ Հարավային Կորեայում պաշտպանել ազատությունը կեղծ լուրերից և այլ ապակայունացնող տարրերից, փոփոխություններ կատարել Հյուսիսային Կորեայում՝ մարդու իրավունքների բարելավման և արտաքին տեղեկատվության միջոցով, և ամրապնդել համագործակցությունը միջազգային հանրության հետ:
Հարավային Կորեայի նախագահը նաև առաջարկել է, որ երկու Կորեաները ստեղծեն միջկորեական աշխատանքային խումբ։
«Այդ մարմինը կարող է զբաղվել ցանկացած հարցով՝ լարվածության թուլացումից մինչև տնտեսական համագործակցություն, անձանց միջև և մշակութային փոխանակումներով, ինչպես նաև բնական աղետներին և կլիմայի փոփոխությանն արձագանքով», - ասել է նա:
Հարավային Կորեայի նախագահը հաստատել է Հյուսիսային Կորեային լայնածավալ օգնություն տրամադրելու իր հանձնառությունը՝ ապամիջուկայնացմանն ուղղված քայլերի դիմաց։
«Մենք քաղաքական ու տնտեսական համագործակցությունը կսկսենք այն պահին, երբ Հյուսիսային Կորեան գոնե մեկ քայլ անի դեպի ապամիջուկայնացում», - ասել է նա։
Յուն Սոկ Յոլը ԿԺԴՀ-ին կոչ է արել արձագանքել իր առաջարկին՝ նշելով, որ երկխոսությունը և համագործակցությունը կարող են զգալի առաջընթացի հանգեցնել միջկորեական հարաբերություններում։

Президент Южной Кореи сделал Пхеньяну предложение начать официальный диалог
Президент Республики Корея Юн Сок Ёль предложил КНДР создать межкорейскую рабочую группу, чтобы начать официальный диалог. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
Юн Сок Ёль обозначил три основные задачи объединения: защита свободы в Южной Корее от дезинформации и других дестабилизирующих элементов, внесение перемен в Северную Корею посредством улучшения прав человека и внешней информации, а также укрепление сотрудничества с международным сообществом.
Президент Южной Кореи также предложил создать межкорейскую рабочую группу.
“Сегодня я предлагаю властям обеих Корей создать межкорейскую рабочую группу. Этот орган мог бы заниматься любыми вопросами, начиная от снятия напряженности и заканчивая экономическим сотрудничеством, межличностными и культурными обменами, а также реагированием на стихийные бедствия и изменение климата”, - агентство Yonhap приводит выдержку из речи Юн Сок Еля по случаю 79-й годовщины окончания японской колонизации Кореи.
Президент Южной Кореи подтвердил свою приверженность предоставлению крупномасштабной помощи Северной Корее в обмен на шаги по денуклеаризации.
“Мы начнем политическое и экономическое сотрудничество в тот момент, когда Северная Корея сделает хотя бы один шаг к денуклеаризации”, - сказал он.
Юн Сок Ёл призвал КНДР откликнуться на его предложение, отметив, что диалог и сотрудничество могут привести к значительному прогрессу в межкорейских отношениях.