Թուրքիան կօգտագործի ռուսական Ս-400-ները մինչև սեփական ՀՕՊ համակարգի ստեղծումը. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան կօգտագործի Ռուսաստանից ձեռք բերված Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրները մինչև իր մոտ չհայտնվի համանման հայրենական հակաօդային պաշտպանության համակարգ, հայտնել է թուրք փորձագետը։ Թուրքիան նաև դրանք չի վաճառի երրորդ երկրների։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Ամերիկյան Forbes հանդեսն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Թուրքիան, որն ստեղծում է «Երկաթե գմբեթ» հակաօդային պաշտպանության համակարգը, դրա ակտիվացումից հետո կարող է Ս-400-ները վաճառել երրորդ երկրների, մասնավորապես՝ Հնդկաստանին կամ Պակիստանին, ինչը նրան թույլ կտա վերադառնալ ԱՄՆ-ի նոր սերնդի F-35 կործանիչների արտադրության ծրագրին։ Անկարան դրանից հեռացվել է Ռուսաստանի հետ Ս-400 համալիրների մատակարարման պայմանագրի կնքումից հետո։ Վաշինգտոնը ծրագրին Թուրքիայի վերադարձի հեռանկարը կապում է ռուսական համակարգերից Անկարայի հրաժարվելու հետ։
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի փորձագետ Թուրան Օղուզի կարծիքով՝ Թուրքիան առայժմ չունի հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, որոնք կպաշտպանեին նրա օդային տարածությունը միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռներից, ինչը թույլ են տալիս ռուսական Ս-400-ները։
«Ս-400-ները չեն ինտեգրվել ՆԱՏՕ-ի համակարգերին, բայց Թուրքիան ռուսական զենիթահրթիռային համալիրները միացրել է սեփական ռադիոտեղորոշման ցանցին և դրանցից ստանում է անհրաժեշտ աջակցությունը։ Համակարգը գործում է ինքնավար…. Հայրենական արտադրության պաշտպանական համակարգերը չունեն բալիստիկ հրթիռներից պաշտպանության ցանցեր, իսկ Ս-400-ները բալիստիկ հրթիռներից Թուրքիայի օդային տարածությունը պաշտպանում են 400 կմ շառավղով: Siper զենիթահրթիռային  համալիրը, որը Թուրքիայի սպառազինությունում կհայտնվի այս տարի, թույլ կտա պաշտպանություն ապահովել միայն 100 կմ շառավղով», - Turkiye թերթին ասել է Օղուզը։
Ավելի վաղ Hurriyet թերթին տված հարցազրույցում նա չի բացառել, որ Ս-400-ները կարող են ինտեգրվել թուրքական «Երկաթե գմբեթ» հակաօդային պաշտպանության համակարգին։
2017 թվականին Թուրքիան Ռուսաստանից ձեռք է բերել Ս-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի չորս դիվիզիոն՝ 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ: 2019 թվականի հոկտեմբերին «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը հայտնել է, որ համակարգերի մատակարարումների պայմանագիրը կատարված է:

Турция будет использовать российские С-400 до создания собственной системы ПВО - эксперт
Турция будет использовать закупленные у России зенитно-ракетные комплексы С-400 до тех пор, пока у нее не будет аналогичной отечественной системы ПВО, заявил турецкий эксперт. Турция также не будет продавать их третьим странам. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
Американский журнал Forbes ранее сообщил, что Турция, создающая систему ПВО "Стальной купол", после ее активации может продать С-400 третьим странам, в частности Индии или Пакистану, что позволит ей вернуться в программу США по созданию истребителей нового поколения F-35. Анкара была исключена из нее после заключения контракта с РФ на поставку полкового комплекта С-400. В Вашингтоне неоднократно заявляли, что увязывают перспективу возвращения Турции в программу с отказом от российских систем.
По мнению эксперта по вопросам обороны и безопасности Турана Огуза, Турция пока не располагает системами ПВО, которые бы защитили ее воздушное пространство от баллистических ракет средней дальности, что позволяют российские С-400. "ЗРК С-400 не были интегрированы в системы НАТО, но Турция подключила российские ЗРК к собственной радарной сети и получает от них необходимую поддержку. Система действует автономно. С точки зрения военной необходимости вы будете продолжать использовать то, что у вас имеется в наличии, пока не сможете создать то же самое. Оборонительные системы отечественного производства не имеют сети защиты от баллистических ракет, а С-400 защищают воздушное пространство Турции от баллистических ракет в радиусе 400 км. ЗРК Siper, который поступит на вооружение Турции в этом году, позволит обеспечить защиту только в радиусе 100 км", - сказал Огуз газете.
Ранее в интервью газете Hurriyet он не исключал, что С-400 могут быть интегрированы в турецкую систему ПВО "Стальной купол".
Турция в 2017 году приобрела у России четыре дивизиона систем ПВО С-400 стоимостью $2,5 млрд. В октябре 2019 года "Рособоронэкспорт" сообщал, что контракт на поставки систем выполнен.