ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ Սվերդլովի շրջանային դատարանը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի քաղաքացի Քսենիա Հավանային (Կարելինա) մեղավոր է ճանաչել պետական դավաճանության մեջ՝ ուկրաինական բարեգործական հիմնադրամին 51,8 դոլար նվիրաբերելու համար։ Գործի քննությունն անցել է դռնփակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Քսենիա Հավանան դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման և պատիժը կկրի ընդհանուր ռեժիմի գաղութում, որին կհաջորդի ազատության սահմանափակում 1 տարի 6 ամիս ժամկետով և 300 000 ռուբլի տուգանք։
Նշվում է, որ դատական լսումների ժամանակ ամբաստանյալը լիովին ընդունել է իր մեղքը։ Դատավճիռն ուժի մեջ կմտնի 15 օրից, եթե կողմերն այն չբողոքարկեն։
Ըստ ՌԴ գլխավոր դատախազության՝ դատարանում արձանագրվել է, որ Քսենիա Հավանան, որի ազգանունը մինչև ամուսնությունը Կարելինա էր, «2022 թվականի փետրվարից ֆինանսական օգնություն է տրամադրել Ուկրաինայի զինված ուժերի ներկայացուցիչներին այնպիսի գործունեության համար, որն ուղղված է եղել Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դեմ։
«Մասնավորապես, նա միջոցներ է հավաքել և փոխանցել ուկրաինա-ամերիկյան կազմակերպությանը, որոնք օգտագործվել են Ուկրաինայի զինված ուժերի համար սարքավորումներ, զենք և զինամթերք, մարտավարական բժշկական պարագաներ ձեռք բերելու համար», - նշել են գերատեսչությունում։
Լոս Անջելեսի 33-ամյա բնակչուհուն ձերբակալել են Եկատերինբուրգում ուկրաինացի զինվորներիի համար միջոցներ հավաքելու և փոխանցելու մեղադրանքով։ Նրա հանդեպ գործ է հարուցվել պետական դավաճանության հոդվածով։
Մարդու իրավունքների «Առաջին բաժին» նախագիծը (գրանցված է Ռուսաստանի «օտարերկրյա գործակալների» գրանցամատյանում), որը մասնագիտացած է պետական դավաճանության մասին գործերով, իր աղբյուրներին հղումով գրել է, որ գործի հարուցման պատճառը Հավանայի կողմից կատարված միակ փոխանցումն է եղել, որը նա կատարել է Ուկրաինայում ՌԴ ռազմական գործողությունների մեկնարկի առաջին օրը։ Կինն, ըստ իրավապաշտպանների, 51,8 դոլար է փոխանցել ԱՄՆ-ում ստեղծված «Ռազոմ Ուկրաինայի համար» մարդասիրական օգնության հիմնադրամին։

Женщину с гражданством США и России приговорили к 12 годам лишения свободы за пожертвование $51 в украинский фонд
Свердловский районный суд России признал гражданку России и США Ксению Хавану (Карелина) виновной в государственной измене за пожертвование $51,8 в украинский благотворительный фонд. Расследование дела проходило за закрытыми дверями. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство "Интерфакс".
Ксения Хавана приговорена к 12 годам лишения свободы и будет отбывать наказание в колонии общего режима с последующим ограничением свободы на 1 год и 6 месяцев и штрафом в 300 тысяч рублей.
Отмечается, что в ходе судебного заседания подсудимая полностью признала свою вину. Решение вступит в силу через 15 дней, если стороны не обжалуют его.
По данным Генпрокуратуры РФ, в суде зафиксировано, что Ксения Гавана, фамилия которой до замужества была Карелина, "с февраля 2022 года оказывала финансовую помощь представителям вооруженных сил Украины для деятельности, которая была направлена против безопасности Российской Федерации.
"В частности, она собирала и переводила украинско-американской организации денежные средства, которые направлялись на приобретение ВСУ экипировки, средств поражения и боеприпасов, предметов тактической медицины", - отметили в ведомстве.
33-летняя жительница Лос-Анджелеса Карелина, имеющая двойное гражданство России и США, была задержана в Екатеринбурге по обвинению в сборе и переводе средств украинским военным. В отношении нее было возбуждено дело о госизмене.
Правозащитный проект “Первый отдел” (в реестре “иноагентов” в России), специализирующийся на делах о госизмене, писал со ссылкой на свои источники, что поводом для дела стал единственный перевод, сделанный Хаваной в первый день полномасштабного вторжения России в Украину. Девушка, по информации правозащитников, перевела $51,8 в основанный в США фонд гуманитарной помощи украинцам Razom for Ukraine.