Լիբանանի հարավում 10 մարդ է վիրավորվել  Իսրայելի գնդակոծության հետևանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի բանակը գնդակոծել է Լիբանանի հարավի Էլ Աբբասիա բնակավայրը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ հանրապետության առողջապահության նախարարության, հարվածի հետևանքով տուժել է 10 մարդ, նրանցից երեքի վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր։
Իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ սրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին, երբ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակման հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ զոհվեց, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվեց։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվը մոտենում է 40 000-ի։ Այս ընթացքում պարբերաբար հարվածներ են փոխանակում նաև Իսրայելը և Լիբանանում գործող «Հեզբոլլահ» շարժումը։
Տարածաշրջանում իրավիճակն ավելի է սրվել Թեհրանում ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի նախագահ Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից և Բեյրութում իսրայելական հարվածից «Հեզբոլլահ»-ի բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրի սպանությունից հետո։ Իրանը և ՀԱՄԱՍ-ը Հանիյեի սպանության մեջ մեղադրում են Իսրայելին և խոստացել են վրեժ լուծել դրա համար։ Իսրայելը չի հաստատել և չի հերքել իր առնչությունը դրան։

На юге Ливана в результате израильского обстрела ранены 10 человек
Израильская армия обстреляла поселение Эль-Аббасия на юге Ливана. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство ТАСС.
Отмечается, что по данным Минздрава республики, в результате удара пострадали 10 человек, состояние троих из них врачи оценивают как тяжелое.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась 7 октября 2023 года, когда в результате нападения боевиков ХАМАС в Израиле были убиты 1200 человек и около 250 человек взяты в плен. В ходе ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа приближается к 40 тысячам. В этот период Израиль и базирующееся в Ливане движение “Хезболла” регулярно обмениваются ударами.
Ситуация в регионе ухудшилась после убийств главы политбюро ХАМАС Исмаила Хании в Тегеране и высокопоставленного командира Хезболлы Фуада Шукра в Бейруте. Иран и ХАМАС обвиняют Израиль в убийстве Хании и пообещали отомстить за это. Израиль не подтвердил и не опроверг свою причастность к этому.