Վիետնամում ՀՀ դեսպանը երկրի ԱԳ նախարարին է ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սուրեն Բաղդասարյանը հանդիպել է Վիետնամի արտաքին գործերի նախարար Բույ Թան Շոնի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին հայտնում են Վիետնամում ՀՀ դեսպանությունից՝ հավելելով, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են տնտեսական, քաղաքական, կրթական, մշակութային և այլ ոլորտներում փոխհարաբերությունների օրակարգի ընդլայնմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Բացի այդ, հաղորդվում է, որ կողմերն ընդգծել են քաղաքական բարձր մակարդակի փոխայցերի նշանակությունը՝ երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման տեսանկյունից:
«Ներկայացնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի շրջանակներում տարածաշրջանային համագործակցության վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները՝ դեսպան Բաղդասարյանը կարևորեց Վիետնամի հետ կապերի ամրապնդումը միջազգային և տարածաշրջանային ձևաչափերում», - հաղորդել է ՀՀ դեսպանությունը:
Վերջինս հավելել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի ազատականացման, զբոսաշրջության խթանման, Հայաստան-Վիետնամ ուղիղ չվերթների կազմակերպման և այլ հարցեր:

Посол Армении во Вьетнаме представил министру иностранных дел этой страны проект “Перекресток мира”
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Социалистической Республике Вьетнам Сурен Багдасарян встретился с министром иностранных дел Вьетнама Буй Тхань Шоном.
Как передает Арменпресс, об этом сообщиает посольство РА во Вьетнаме. В ходе встречи собеседники обсудили ряд вопросов повестки отношений в экономической, политической, образовательной, культурной и других сферах.
Стороны подчеркнули важность взаимных визитов на высоком уровне с точки зрения динамичного развития двусторонних отношений.
“Представляя подходы армянской стороны относительно регионального сотрудничества в рамках проекта “Перекресток мира”, посол Багдасарян подчеркнул укрепление связей с Вьетнамом в международном и региональном форматах”, - сообщили в посольстве РА.
Также обсуждались вопросы либерализация визового режима для граждан обеих стран, развития туризма, организации прямых авиарейсов между Арменией и Вьетнамом и другие вопросы.