ՌԴ Բելգորոդի, Կուրսկի և Բրյանսկի շրջաններում հայտարարվել է հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու և ահաբեկչական գործողությունների սպառնալիքները կանխելու նպատակով Ռուսաստանի Բելգորոդի, Կուրսկի և Բրյանսկի շրջաններում հայտարարվել է հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՌԴ Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեն։
Հայտարարությունում նշվում է, որ ԱՀԿ նախագահ, Անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովի որոշմամբ՝ նշված շրջաններում օգոստոսի 9-ից իրականացվում են հակաահաբեկչական գործողություններ։ Հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմը ենթադրում է նաև վերահսկողության և քաղաքացիական օբյեկտների հսկողության խստացում։ Կոմիտեն տեղեկացրել է նաև, որ կառավարական գերատեսչությունները լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկում ռուսաստանցիների անվտանգության ապահովման, կարգուկանոնի պահպանման և օբյեկտների հակաահաբեկչական պաշտպանության ամրապնդման համար:
Ռուսական կողմի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 6-ի առավոտյան Ուկրաինայի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, հատելով պետական սահմանը, փորձել են գրավել Կուրսկի մարզի Սուդժանսկի շրջանի տարածքի մի հատվածը։ Հարձակումը հանգեցրել է քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի, բնակելի շենքերի և քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների վնասմանը։

В Белгородской, Курской и Брянской областях РФ объявлен режим контртеррористической операции
В целях обеспечения безопасности граждан и предотвращения угроз террористических актов в Белгородской, Курской и Брянской областях России объявлен режим контртеррористической операции (КТО).
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Национальный антитеррористический комитет (НАК) РФ.
В объявлении говорится, что в целях обеспечения безопасности граждан и пресечения угроз совершения террористических актов директором ФСБ России А.В. Бортниковым принято решение организовать с 9 августа 2024 года проведение контртеррористических операций в Белгородской, Брянской и Курской областях.В комитете также сообщили, что госорганы принимают дополнительные меры для обеспечения безопасности россиян, поддержания порядка и усиления антитеррористической защиты объектов.
По данным российской стороны, утром 6 августа подразделения ВСУ, пересекая государственную границу, попытались занять часть территории Суджанского района Курской области. В результате нападения пострадали мирные жители, был нанесен ущерб жилым домам и другой гражданской инфраструктуре.