Բլինքենը հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ի նոր ղեկավարը կարող է հասնել Գազայի հատվածում հրադադարի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի նոր ղեկավար Յահյա Սինվարը կարող է հրադադարի համաձայնագիր կնքել Իսրայելի հետ, որը վերջ կդնի պատերազմին Գազայի հատվածում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը 2+2 ձևաչափով ամերիկա-ավստրալական բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
Բլինքենի խոսքով՝ Սինվարը «եղել և մնում է գլխավոր մարդը, որը որոշում է ընդունում, երբ գործը հասնում է հրադադարի համաձայնագրի կնքմանը»:
Ինչպես նշել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը, իրականում Սինվարից է կախված՝ արդյոք առաջ տանել հրադադարի համաձայնագիրը, որն «ակնհայտորեն կօգնի ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող պաղեստինցիներին՝ կանանց, երեխաներին, տղամարդկանց, որոնք հայտնվել են խաչաձև կրակի մեջ»:
Բլինքենի խոսքով՝ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև գործարքի կնքման շուրջ բանակցությունները շարունակվել են և հասել իրենց վերջին փուլին։ Նա նշել է, որ Գազայի հատվածում հրադադարը և իսրայելցի պատանդների վերադարձը նաև հնարավորություն կստեղծեն թուլացնել լարվածությունը և կայունություն հաստատել տարածաշրջանում։
Նա շեշտել է, որ հնարավոր հարձակման դեպքում ԱՄՆ-ն կպաշտպանի Իսրայելին, սակայն կենտրոնացած է լարվածությունը թուլացնելու վրա։
«Ոչ ոք չպետք է սրի այս հակամարտությունը: Մենք ինտենսիվ դիվանագիտական աշխատանք ենք տարել դաշնակիցների և գործընկերների հետ, որպեսզի այդ ուղերձն ուղղակիորեն հասցնենք Իրանին։ Մենք այդ ուղերձն ուղղակիորեն փոխանցել ենք Իսրայելին», - հայտարարել է Բլինքենը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումն իր քաղաքական թևի նոր ղեկավար է նշանակել Յահյա Սինվարին. նա կփոխարինի Իսմայիլ Հանիյեին, որը սպանվել էր Թեհրանում հուլիսի 31-ին՝ Իրանի նախագահի երդմնակալությունից հետո։ Իրանը խոստացել է վրեժ լուծել Հանիյեի սպանության համար։

Блинкен заявил, что новый глава ХАМАС может добиться прекращения огня в секторе Газа
Новый глава политбюро ХАМАС Яхья Синвар может подписать соглашение о прекращении огня с Израилем, которое положит конец войне в секторе Газа. Как передает Арменпресс, такое мнение высказал госсекретарь США Энтони Блинкен на пресс-конференции, состоявшейся по итогам американо-австралийских переговоров в формате “2+2”.
По словам Блинкена, Синвар “был и остается главным человеком, принимающим решения, когда дело доходит до заключения соглашения о прекращении огня”.
Как отметил госсекретарь США, Синвар должен продвигать соглашение о прекращении огня, которое “явно поможет стольким отчаянно нуждающимся палестинцам, женщинам, детям, мужчинам, попавшим под перекрестный огонь”.
По словам Блинкена, переговоры между Израилем и ХАМАС о заключении сделки продолжались и достигли финальной стадии. Он отметил, что прекращение огня в секторе Газа и возвращение израильских заложников также создадут возможность снизить напряженность и установить стабильность в регионе.
Он подчеркнул, что в случае возможного нападения Ирана США защитят Израиль, хотя сосредоточены на смягчении напряженности.
“Никто не должен обострять этот конфликт. Мы вели интенсивную дипломатическую работу с союзниками и партнерами, доводя это послание непосредственно до Ирана. Мы передали это послание непосредственно Израилю”, - сказал Блинкен.
Ранее сообщалось, что радикальное палестинское движение ХАМАС назначило Яхья Синвара новым политическим главой. Он заменит Исмаила Ханию, убитого в Тегеране 31 июля, после инаугурации президента Ирана. Иран обещал отомстить за убийство Хании.