Ucom-ի և Արևորդի կազմակերպության համագործակցությամբ արևային կայան է տեղադրվել Ծաղկավանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևորդի հասարակական կազմակերպության և Ucom ընկերության համագործակցության արդյունքում 11.02 կվտ դրվածքային հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան է տեղադրվել Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Ծաղկավան բնակավայրի մանկապարտեզի տանիքի վրա։
Կայանից գոյացած էներգիան կապահովի մանկապարտեզի հոսանքի ողջ ծախսը, ինչպես նաև կթեթևացնի ջեռուցման ծախսը։ Սա հնարավորություն կտա տնտեսված միջոցները ուղղել մանկապարտեզի այլ խնդիրների լուծմանը։
Մանկապարտեզների ծախսերի կրճատումը համայնքներում առաջնային կարևորություն ունի, քանի որ հաճախ համայնքային միջոցները բավարար չեն լինում երեխաների համար լավագույն պայմաններն ապահովելու համար։ Ինչպես նշեցին համայնքի ներկայացուցիչները, ցանկացած նման ներդրում մեծապես թոթափում է այդ ֆինանսական բեռը։
«Սա առաջին արևային կայանը չէ, որ Արևորդու հետ մենք տեղադրում ենք մարզային համայնքներում, ու ամեն կայանը տեղադրելուց չափազանց ուրախանում ենք, քանի որ գիտենք, ինչ մեծ ազդեցություն ենք ունենում համայնքների կյանքի որակի վրա։ Սա լավ է և՛ շրջակա միջավայրի համար, և՛ համայնքի բյուջեի։ Խնայելով  էլեկտրաէներգիայի վրա ծախսվող գումարները՝ նրանք կարող են այլ կարևոր խնդիրներ լուծել։ Սա Հայաստանի մարզերի բնակիչների հանդեպ հոգատարություն ցույց տալու Ucom-ի ձևն է», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արևորդի ՀԿ-ի և Ucom-ի այս համագործակցությունը համատեղում է երկու հիմնարար համայնքային խնդրի լուծում. կայուն կենսակերպի ձևավորում հանուն բնության պահպանության և համայնքային զարգացում։ Այս ծրագրով մենք նաև ցույց ենք տալիս, թե ինչպես բնահեն լուծումները կարող են լինել տնտեսապես շահավետ, ինչը արժեքավոր օրինակ է համայնքի հետագա զարգացման համար», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ucom ընկերությանը և Արևորդի ՀԿ-ին այս արևային կայանը տեղադրելու համար մեր մանկապարտեզում։ Այս արևային կայանը լուրջ օգնություն էր համայնքին, որովհետև ջեռուցումը բավականին թանկ հաճույք է այսօր, և մենք արդեն մեր համայնքապետի հետ պայմանավորվել ենք, որ խնայած միջոցներով կբարեկարգենք մանկապարտեզի շուրջը։ Արևային կայաններ Ծաղկավանում մինչ այս տեղադրված չեն եղել, և հույս ունեմ, սա լավ օրինակ կլինի մեր համագյուղացիներին, որ արդեն իրենց սեփական տներում էլ ունենան այս հիանալի միջոցը», - նշել է Բերդ համայնքի Ծաղկավան բնակավայրի Վարչական ղեկավար Իսկանդար Մեհրաբյանը․
«Արևորդի» ՀԿ-ի և Ucom-ի համագործակցությամբ արևային կայանների տեղադրման ծրագրի նոր փուլի շրջանակում սա արդեն երկրորդ տեղադրված կայանն է այս տարի։

В рамках сотрудничества Ucom и SunChild солнечные панели установлены и в Цахкаване
В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild на крыше детского сада села Цахкаван общины Берд Тавушской области была установлена солнечная панель с установленной мощностью 11,02 кВт.
Вырабатываемая панелями энергия покроет все расходы детского сада на электроэнергию и снизит расходы на отопление, что позволит детскому саду направить сэкономленные средства на решение других проблем.
Сокращение расходов на содержание детских садов имеет первостепенное значение, поскольку зачастую общинам не хватает средств на обеспечение наилучших условий для детей. Как отметили представители общины, любые инвестиции такого рода значительно облегчают финансовую ношу.
"Это не первая солнечная электростанция, которую мы устанавливаем в общинах с организацией SunChild. Каждый подобный проект – это огромная радость для нас, потому что мы знаем, как они влияют на качество жизни людей. Это полезно как для окружающей среды, так и для бюджета общины. Сэкономленные деньги жители смогут направить на другие важные проблемы. Таким образом Ucom проявляет заботу о жителях регионов», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Это сотрудничество между и организацией SunChild и Ucom объединяет решение двух фундаментальных проблем: формирование устойчивого образа жизни для сохранения окружающей среды и развитие общины. Эта программа также демонстрирует, как экологические решения могут быть также экономически выгодными, а это очень ценный опыт для дальнейшего развития общины», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации Sunchild.
«Я хочу поблагодарить Ucom и организацию SunChild за установку солнечных панелей в нашем детском саду. Эти панели – большая поддержка для нашего сообщества, потому что отопление в наши дни – это дорогое удовольствие, и мы уже договорились с главой общины, что на сэкономленные средства благоустроим территорию вокруг детского сада. До этого в Цахкаване не было солнечных панелей, и я надеюсь, что это станет прекрасным примером для жителей села, чтобы они тоже установили эти замечательные устройства в своих домах», — сказал Искандар Меграбян, административный глава села Цахкаван общины Берд.
Это уже вторая солнечная электростанция, установленная в этом году в рамках нового этапа сотрудничества Ucom и организации SunChild.