ՀՀ ԲՏԱ նախարար Հայրապետյանն այցելել է OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանի հետ օգոստոսի 5-ին այցելել է «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերություն, որը 2024թ. մայիսին վերաբրենդավորվել է՝ այսուհետ հանդես գալով OVIO ապրանքանիշով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, OVIO-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի ուղեկցությամբ Մխիթար Հայրապետյանը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին, վերջին շրջանում իրականացված որակական փոփոխություններին։
Հայկ Ֆարամազյանը նշել է, որ նոր ապրանքանիշի մուտքով ընկերությունը դուրս է գալիս հեռահաղորդակցության դասական օպերատոր լինելու սահմաններից՝ վերափոխվելով և մատուցելով մի շարք թվային ու ամպային ծառայություններ՝ սկիզբ դնելով թվային ծառայությունների միասնական էկոհամակարգի ձևավորման գործընթացին։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարին է ներկայացվել 2024թ. մայիսին շահագործման հանձնված տվյալների մշակման կենտրոնը, որը ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և միջազգային մակարդակի ենթակառուցվածքով գերժամանակակից կենտրոն է՝ իր տեսակի մեջ առաջինն ու ամենամեծը Հայաստանում։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ոլորտի խնդիրներին ուղղված բարեփոխումներին, մալուխների տեղադրման նորարարական լուծումների կիրառության հնարավորություններին: Ներկայացվել են նաև տելեկոմ ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից բարձրաձայնված մի շարք հարցեր: Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ դրանք նախարարության ուշադրության կենտրոնում են, և վեր հանված խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլեր արդեն իսկ ձեռնարկվել են:
ՀՀ ԲՏԱ նախարարության ներկայացմամբ՝ OVIO-ն մատուցում է լայնաշերտ ինտերնետի, սմարթ հեռուստատեսության, ֆիքսված հեռախոսակապի և մի շարք ամպային ծառայություններ։

Министр высокотехнологической промышленности РА Айрапетян посетил центр обработки данных OVIO
Министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян вместе с заместителем министра Геворгом Меликсетяном 5 августа посетил компанию GNC-Alfa, которая в мае 2024 г. была переименована в OVIO.
Как сообщили Арменпресс в министерстве высокотехнологичной индустрии РА, Мхитар Айрапетян в сопровождении генерального директора OVIO Айка Фарамазяна осмотрел территорию предприятия, ознакомился с инфраструктурой и качественными изменениями, осуществленными за последнее время.
Айк Фарамазян отметил, что с внедрением нового бренда компания выходит за рамки роли классического оператора связи, трансформируя и предоставляя ряд цифровых и облачных услуг, запуская процесс формирования единой экосистемы цифровых услуг.
Согласно источнику, министру представили центр обработки данных, введенный в эксплуатацию в мае2024 года, который представляет собой современный центр с современными технологиями и инфраструктурой международного уровня, первый и крупнейший в своем роде в Армении.
Отмечается, чтов ходе встречи обсуждались реформы, направленные на проблемы отрасли, возможности использования инновационных решений при прокладке кабеля. Также был представлен ряд вопросов, поднятых представителями телекоммуникационного сектора. В этом контексте министр подчеркнул, что они находятся в центре внимания ведомства и уже предприняты шаги для решения поднятых проблем.
По данным Министерства высокотехнологической промышленности РА, OVIO предоставляет широкополосный Интернет, Smart TV, фиксированную телефонную связь и ряд облачных услуг.