ՀՀ ԲՏԱ նախարար Հայրապետյանն այցելել է OVIO-ի տվյալների մշակման կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանի հետ օգոստոսի 5-ին այցելել է «ՋիԷնՍի-Ալֆա» ընկերություն, որը 2024թ. մայիսին վերաբրենդավորվել է՝ այսուհետ հանդես գալով OVIO ապրանքանիշով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, OVIO-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի ուղեկցությամբ Մխիթար Հայրապետյանը շրջել է ընկերության տարածքով, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին, վերջին շրջանում իրականացված որակական փոփոխություններին։
Հայկ Ֆարամազյանը նշել է, որ նոր ապրանքանիշի մուտքով ընկերությունը դուրս է գալիս հեռահաղորդակցության դասական օպերատոր լինելու սահմաններից՝ վերափոխվելով և մատուցելով մի շարք թվային ու ամպային ծառայություններ՝ սկիզբ դնելով թվային ծառայությունների միասնական էկոհամակարգի ձևավորման գործընթացին։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարին է ներկայացվել 2024թ. մայիսին շահագործման հանձնված տվյալների մշակման կենտրոնը, որը ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և միջազգային մակարդակի ենթակառուցվածքով գերժամանակակից կենտրոն է՝ իր տեսակի մեջ առաջինն ու ամենամեծը Հայաստանում։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ոլորտի խնդիրներին ուղղված բարեփոխումներին, մալուխների տեղադրման նորարարական լուծումների կիրառության հնարավորություններին: Ներկայացվել են նաև տելեկոմ ոլորտի ներկայացուցիչների կողմից բարձրաձայնված մի շարք հարցեր: Այդ համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ դրանք նախարարության ուշադրության կենտրոնում են, և վեր հանված խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլեր արդեն իսկ ձեռնարկվել են:
ՀՀ ԲՏԱ նախարարության ներկայացմամբ՝ OVIO-ն մատուցում է լայնաշերտ ինտերնետի, սմարթ հեռուստատեսության, ֆիքսված հեռախոսակապի և մի շարք ամպային ծառայություններ։

Mkhitar Hayrapetyan visited the data processing center of OVIO
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. Today, Armenian Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, along with Deputy Minister Gevorg Meliksetyan, visited GNC-Alpha, which was rebranded in May 2024 and is now operating under the OVIO brand.
According to the readout issued by the Armenian Ministry of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, accompanied by OVIO General Director Hayk Faramazyan, toured the company's facilities, familiarizing himself with the infrastructure and recent quality improvements.
Hayk Faramazyan noted that with the introduction of the new brand, the company has evolved beyond being a traditional telecommunications operator. It is now offering a range of digital and cloud services, initiating the formation of a unified ecosystem of digital services.
According to the source, the minister was presented with the data processing center commissioned in May 2024. This state-of-the-art facility features modern technologies and international-level infrastructure, making it the first and largest of its kind in Armenia.
It is noted that during the meeting, discussions focused on sector-specific reforms and the potential for employing innovative cable-laying solutions. Several issues raised by telecom sector representatives were also addressed. In this context, the minister emphasized that these issues are a priority for the ministry, and steps have already been taken to address the problems.
According to the Armenian Ministry of High-Tech Industry, OVIO provides broadband Internet, smart TV, fixed telephony and a number of cloud services.