Հայաստանը բարելավել է դիրքերը RSF-ի մամուլի ազատության ինդեքսում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Լրագրողներ առանց սահմանների» (Reporters sans frontières (RSF) կազմակերպությունը հրապարկել է մամուլի ազատության վերաբերյալ 2024 թվականի զեկույցը, որտեղ ընդգրկված 180 երկրների շարքում Հայաստանը հայտնվել է 43-րդ հորիզոնականում։ 2023 թվականին Հայաստանը 49-րդն էր ինդեքսում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զեկույցում նշվում է, որ չնայած երկրում առկա բազմակարծության միջավայրին՝ լրատվամիջոցները շարունակում են բևեռացված մնալ:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը բախվում է ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի աննախադեպ մակարդակի, հատկապես, Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի և Ադրբեջանի հետ պատերազմի շարունակվող սպառնալիքի հետ կապված։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունն իր հրապարակած զեկույցում նաև հավելում է, որ սոցիալական մեդիան, որը հասանելի է բնակչության երկու երրորդի համար, տեղեկատվության հիմնական աղբյուրն է:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանի մյուս երկրներին։ Օրինակ՝ Ադրբեջանում մամուլի ազատության վարկանիշը նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ անկում է ապրել՝ 151-ից նվազելով 164-րդ հորիզոնական։
«Մինչ նախագահ Իլհամ Ալիևը ոչնչացրել է բազմակարծության ցանկացած տեսք, նա 2014 թվականից ի վեր անխնա պատերազմ է վարել մնացած բոլոր քննադատների դեմ», - նշում է զեկույցը:
Վրաստանի վերաբերյալ զեկույցի արդյունքներով՝ նախորդ տարվա համեմատ երկրի վարկանիշը ևս անկում է ապրել՝ 77-ից նվազելով 103-րդ հորիզոնականի։ «Պաշտոնական միջամտությունը խաթարում է մամուլի ազատության բարելավմանն ուղղված ջանքերը», - ասվում է զեկույցում:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը նախորդ տարվա 177-ի փոխարեն զբաղեցնում է աղյուսակի 176-րդ հորիզոնականը։
Թուրքիայի դեպքում զեկույցն արձանագրել է բարելավում․ նախորդ տարվա համեմատ երկիրը 165-րդ հորիզոնականից բարձրացել է 158-րդ հորիզոնական։ «Թուրքիայում ավտորիտարիզմի աճով լրատվամիջոցների բազմակարծությունը կասկածի տակ է դրվում: Բոլոր հնարավոր միջոցներն օգտագործվում են քննադատներին ճնշելու համար», - նշում է զեկույցը։

Армения улучшила свои позиции в индексе свободы прессы “Репортеры без границ”
Организация “Репортеры без границ” опубликовала доклад о свободе прессы за 2024 год, в котором Армения заняла 43-е место среди 180 стран. В 2023 году Армения была 49-й в рейтинге.
Как сообщает Арменпресс, в докладе говорится, что, несмотря на нынешнюю плюралистическую обстановку в стране, СМИ остаются поляризованными. Согласно докладу, Армения сталкивается с беспрецедентным уровнем дезинформации и разжигания ненависти, особенно в контексте проблемы Нагорного Карабаха и продолжающейся угрозы войны с Азербайджаном.
“Репортеры без границ” также отмечают, что основным источником информации являются социальные сети, доступные двум третям населения.
В докладе также упоминаются другие страны региона. Например, рейтинг свободы прессы в Азербайджане упал по сравнению с показателем прошлого года со 151 места до 164.
“Хотя президент Ильхам Алиев уничтожил любое подобие плюрализма, с 2014 года он ведет беспощадную войну против всех оставшихся критиков”, — говорится в докладе.
Согласно докладу, рейтинг Грузии по сравнению с прошлым годом также упал, опустившись с 77-го на 103-е место.
“Официальное вмешательство подрывает усилия по улучшению свободы прессы”, — говорится в докладе.
Исламская Республика Иран занимает 176-е место в таблице вместо 177-го в прошлом году.
В случае с Турцией зафиксировано улучшение: по сравнению с предыдущим годом страна поднялась со 165-й позиции на 158-ю.
“С ростом авторитаризма в Турции плюрализм СМИ ставится под сомнение. Для подавления критиков используются все возможные средства”, - говорится в докладе.