Իսրայելը հայտարարել է, որ անցյալ ամիս սպանել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի ղեկավարին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման ռազմական թևի ղեկավար Մոհամմեդ Դեյֆը հուլիսին սպանվել է Գազայի հատվածին հասցված ավիահարվածի ժամանակ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԻՊԲ-ն նաև հրապարակել է Դեյֆի ոչնչացման տեսանյութը՝ նշելով, որ իրենք ստացել են նրա մահվան փաստը հաստատող հետախուզական տվյալները։
Հուլիսի 13-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարված էր հասցրել Խան Յունիս նահանգի Ալ Մավասիի շրջանին։ Իսրայելական բանակի տեղեկատվության համաձայն՝ ավիահարվածի նպատակը եղել է Դեյֆի վերացումը։
Հուլիսի լույս 31-ի գիշերը սպանվել է նաև ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն։ Տարածաշրջանում այս հարձակման մեջ մեղադրում են Իսրայելին։ Իսրայելը դեռ չի ստանձնել Հանիյեի մահվան պատասխանատվությունը։

Израиль заявил, что убил главу военного крыла ХАМАС в прошлом месяце
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) объявила, что глава военного крыла палестинской группировки ХАМАС Мохаммед Дейф был убит в результате авиаудара в секторе Газа в июле.
Как сообщает Арменпресс, израильские военные также опубликовали видео уничтожения Дейфа, заявив, что получили разведывательные данные, подтверждающие факт его смерти.
13 июля Армия обороны Израиля атаковала район Аль-Маваси провинции Хан-Юнис. По информации израильской армии, целью авиаудара была ликвидация Даифа.
В ночь на 31 июля был убит также глава политбюро ХАМАС Исмаил Хания. В этом нападении в регионе обвиняют Израиль. Израиль пока не взял на себя ответственность за смерть Хании.