Վրաստանում սկսել է գործել արտասահմանից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների գրանցամատյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում սկսել է գործել արտասահմանից ֆինանսավորվող ոչ կառավարական կազմակերպությունների  և զանգվածային լրատվամիջոցների հատուկ գրանցամատյանը, որն ստեղծվել է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի հիման վրա։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Վրաստանի արդարադատության նախարար Ռատի Բրեգաձեն, գերատեսչությունն ստեղծել է տեխնիկական բազա կազմակերպությունների գրանցման համար, և նրանք արդեն օգոստոսի 1-ից կարող են դիմումներ ներկայացնել։ Մինչև 2025 թվականի հունվարի 1-ը ոչ կառավարական կազմակերպությունները և ԶԼՄ-ները, որոնց ֆինանսավորման 20 %-ից ավելին ստացվում է արտերկրից, պետք է ներկայացնեն հայտարարագրեր 2023 թվականի եկամուտների մասին։ Հունվարի 1-ից հետո նրանք պարտավոր կլինեն հրապարակել տվյալներ 2024 թվականի ֆինանսավորման աղբյուրի և նպատակների վերաբերյալ։
Մայիսին Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքը, որը Եվրամիության և ԱՄՆ-ի կողմից կտրուկ արձագանքի է արժանացել։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտնել է Միացյալ Նահանգների վարչակազմի որոշման մասին՝ դադարեցնելու ավելի քան 95 մլն դոլարի չափով օգնությունը Վրաստանին՝ հանրապետության կառավարության «հակաժողովրդավարական գործողությունների» պատճառով։
Կազմակերպությունները, որոնց վրա տարածվում է օրենքի գործողությունը, յուրաքանչյուր տարվա հունվարին պարտավոր կլինեն Արդարադատության նախարարություն ներկայացնել հայտարարագիր եկամուտների և ծախսերի մասին։ Այս պարտավորությունը չկատարելու դեպքում նրանք կտուգանվեն 25 000 լարիով (ավելի քան 9100 դոլար)։ Եթե հայտարարագիր չներկայացվի տուգանքից հետո, ապա ուշացման յուրաքանչյուր ամսվա համար կգանձվի 20 000 լարի (ավելի քան 7300 դոլար):
Ոչ կառավարական կազմակերպությունները դեռ մինչև օրենքի ընդունումը հայտարարել են, որ մտադիր չեն գրանցվել որպես կազմակերպություններ, որոնք քարոզում են օտարերկրյա ուժի շահերը։ Հենց նման ձևակերպում է գրված օրենքում:

В Грузии начал действовать реестр организаций, финансируемых из-за рубежа
В Грузии начал действовать специальный реестр финансируемых из-за рубежа неправительственных организаций и средств массовой информации, созданный на основе закона "О прозрачности иностранного влияния". Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
Как ранее заявил министр юстиции Грузии Рати Брегадзе, ведомство создало техническую базу для регистрации организаций, и они смогут подавать заявления с 1 августа. Неправительственные организации и средства массовой информации, которые получают более 20% финансирования из-за рубежа, до 1 января 2025 года должны подать декларации о доходах за 2023 год. После 1 января они будут обязаны опубликовать данные об источнике финансирования и целях на 2024 год.
В мае парламент Грузии принял в третьем чтении закон “О прозрачности иностранного влияния”, который получил резкую реакцию со стороны Евросоюза и США. Госсекретарь США Энтони Блинкен сообщил о решении администрации США прекратить помощь Грузии на сумму более $95 миллионов из-за "антидемократических действий" правительства республики.
Организации, подпадающие под действие закона, будут обязаны подавать в Минюст декларацию о доходах и расходах в январе каждого года. В случае невыполнения этого обязательства они будут оштрафованы на 25 000 лари (более $9 100. Если декларация не будет подана после штрафа, за каждый месяц просрочки будет начислено 20 000 лари (более $7300).
Еще до принятия закона неправительственные организации заявляли, что не намерены регистрироваться в качестве организаций, продвигающих интересы иностранной державы. Именно такая формулировка прописана в законе.