Սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության գլխավոր կազմակերպիչը գործարք է կնքել ԱՄՆ դատախազության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Խալիդ Շեյխ Մոհամմեդը, որին մեղադրում են 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ի վրա ալ-Քաիդայի իրականացրած հարվածները պլանավորելու մեջ, համաձայնել է իրեն մեղավոր ճանաչել՝ մահապատժի չենթարկվելու և փոխարենը ցմահ ազատազրկման դատապարտվելու դիմաց։ ԱՄՆ զինվորական դատախազության հետ նման համաձայնության են հասել նաև նրա երկու մեղսակիցները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press գործակալությունը։
Շուրջ 3000 մարդու կյանք խլած ահաբեկչությունների կազմակերպման մեջ մեղադրվող այս անձինք այս բոլոր տարիների ընթացքում պահվում էին Կուբայում՝ Գուանտանամոյում գտնվող ամերիկյան ռազմակայանում։
Խալիդ Շեյխ Մոհամմեդը ձերբակալվել է 2003 թվականին Պակիստանում։ Նրան 2008 թվականին մեղադրանք է ներկայացվել բազմաթիվ կետերով, այդ թվում՝ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին 2976 մարդու սպանության համար, երբ մահապարտ ահաբեկիչների կողմից գրավված երկու ուղևորատար ինքնաթիռներ մխրճվել էին Նյու Յորքի Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի աշտարակների մեջ, մեկ այլ ինքնաթիռ՝ Պենտագոնի շենքին էր հարվածել, ևս մեկն էլ Փենսիլվանիայի նահանգում ընկել էր դաշտում։
Մեղադրյալների համար մահապատիժը ցմահ ազատազրկմամբ փոխարինելու մասին դատախազները տեղեկացրել են ահաբեկչությունների զոհերի ընտանիքներին՝ նամակի միջոցով, որից հետո ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել։
Խալիդ Շեյխ Մոհամմեդի և նրա երկու հանցակիցների գործի քննությունը մնացել էր մինչդատական վարույթների փուլում, որի ընթացքում վեճերը ծավալվել էին նախաքննության առաջին փուլերում մեղադրյալներին խոշտանգումների ենթարկելու շուրջ։
CNN-ը պարզաբանում է, որ մեղադրյալները ԿՀՎ-ի բանտերում 2000-ականների սկզբին ենթարկվել են խոշտանգումների, և քննիչների մոտ հարց էր առաջանում՝ արդյոք դատարանում թույլատրելի են ցուցմունքները, որոնք ձեռք են բերվել խոշտանգումների ազդեցության տակ։

Главный организатор теракта 11 сентября заключил сделку с прокуратурой США
Халид Шейх Мохаммед, обвиняющийся в планировании атак “Аль-Каиды” на Соединенные Штаты 11 сентября 2001 года, согласился признать себя виновным в обмен на пожизненное заключение вместо смертной казни. Двое его сообщников также достигли аналогичного соглашения с военной прокуратурой США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press.
Все эти годы эти люди, обвиняющиеся в организации терактов, в результате которых погибло около 3000 человек, содержались на американской военной базе в Гуантанамо на Кубе.
Халид Шейх Мохаммед был арестован в 2003 году в Пакистане. В 2008 году ему были предъявлены обвинения по нескольким пунктам, включая убийство 2976 человек 11 сентября 2001 года, когда два угнанных пассажирских самолета врезались в башни Всемирного торгового центра в Нью-Йорке, еще один врезался в здание Пентагона, а другой упал в поле в штате Пенсильвания.
Прокуроры письмом проинформировали семьи жертв терроризма о замене смертной казни обвиняемым пожизненным заключением, после чего Министерство обороны США выпустило пресс-релиз.
Расследование дела Халида Шейха Мохаммеда и двух его сообщников осталось на стадии досудебного производства, в ходе которого возникли споры по поводу пыток обвиняемых на первых стадиях предварительного следствия.
По данным CNN, обвиняемых пытали в тюрьмах ЦРУ в начале 2000-х годов, и следователи сомневались, будут ли показания, полученные под пытками, допустимы в суде.