ԼՂ-ի հայերն օժտված են իրենց հայրենիք վերադառնալու իրավունքով. Օլիվիե Դըկոտինյին հակադարձել է Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դըկոտինյին, անդրադառնալով Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի գրառմանը, վերջինիս հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված իրավունքների՝ այդ թվում իրենց հայրենիք վերառանալու իրավունքի կրողներ են, իսկ Դատարանի որոշումները ենթակա են պարտադիր կատարման։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը նման հայտարարություն է արել X-ի իր միկրոբլոգում կատարված գրառումներում։
«Պարոն դեսպան, իրավաբանորեն «լավ տղաներ» չկան, ինչպես Դուք եք ասում։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված իրավունքների կրողներ են՝ սկսած վերադարձի իրավունքից։ Իսկ Դատարանի որոշումները պարտադիր են», - նշել է Ֆրանսիայի դեսպանն՝ ի պատասխան ադրբեջանցի դեսպանի այն գրառման, որտեղ նա նշել էր, թե Լեռնային Ղարաբաղը ոչ թե անկում է ապրել, այլ ներկայում ապրում է «վերածննդի» ժամանակաշրջան՝ ստանալով զարգացման հեռանկարներ, և եթե հայերը «լավ տղաներ» լինեն, ապա կկարողանան օգտվել այդ հեռանկարներից»։։
M. l'Ambassadeur, en droit il n'y a pas de "bons garçons", comme vous dites. Les Arméniens du Haut-Karabagh sont titulaires de droits, reconnus par la Cour internationale de justice, à commencer par le droit au retour. Et les décisions de la Cour ont un caractère obligatoire. pic.twitter.com/IUAlLBoEUX
— Olivier Decottignies (@O_Decottignies) July 28, 2024
Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը նման գրառում էր կատարել՝ մեկնաբանելով ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի X-ի միկրոբլոգում կատարած մեկ այլ գրառում, որում տեղադրված տեսանյութում Փարիզում Օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ, ներկայացնելով Խաղերին մասնակցող Հայաստանի թիմին, ֆրանսիացի լրագրող Լորան Դելաուսը France 2 հեռուստաալիքի եթերում ասել էր․
«Հայաստան, մեր հայ բարեկամներն են, ֆրանսիացիների սրտերին պատմականորեն մոտ երկիր։ Մի տարի, որը հայ ժողովրդի համար նշանավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի՝ ադրբեջանական բանակի ձեռքերում հայտնվելով», - ասել էր Դելաուսը։

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. French Ambassador to Armenia Olivier Decottignies has reacted to a statement made by the Azeri envoy to the Netherlands by reminding the latter about the binding ICJ rulings, including the Nagorno-Karabakh Armenians’ right to return.
“Mr. Ambassador, there is no legal term ‘good guys’ as you mentioned. The Armenians of Nagorno-Karabakh bear the rights recognized by the International Court of Justice, starting from the right to return. And the court’s rulings are binding,” Decottignies said on X in response to a statement by Rahman Mustafayev, the Azeri Ambassador to the Netherlands, who claimed that Nagorno-Karabakh didn’t fall, but is rather undergoing a ‘revival’ and obtaining prospects of developments, and if Armenians are the “good guys” they will be able to benefit from these prospects.
The Azeri envoy’s statement was made in response to the France public television broadcast of the Paris 2024 Olympic Games opening ceremony, shared on X by Decottignies, where the France 2 TV reporter called Armenians "our friends" and said that Nagorno-Karabakh had recently "passed into the hands of the Azerbaijani Army."
“Armenia, our Armenian friends, a country historically close to the hearts of the French,” the French 2 commentator said when Team Armenia was introduced during the Parade of Nations. “A year when…Nagorno-Karabakh passed into the hands of the Azerbaijani Army.”