ԼՂ-ի հայերն օժտված են իրենց հայրենիք վերադառնալու իրավունքով. Օլիվիե Դըկոտինյին հակադարձել է Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դըկոտինյին, անդրադառնալով Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանի գրառմանը, վերջինիս հիշեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված իրավունքների՝ այդ թվում իրենց հայրենիք վերառանալու իրավունքի կրողներ են, իսկ Դատարանի որոշումները ենթակա են պարտադիր կատարման։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը նման հայտարարություն է արել X-ի իր միկրոբլոգում կատարված գրառումներում։
«Պարոն դեսպան, իրավաբանորեն «լավ տղաներ» չկան, ինչպես Դուք եք ասում։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված իրավունքների կրողներ են՝ սկսած վերադարձի իրավունքից։ Իսկ Դատարանի որոշումները պարտադիր են», - նշել է Ֆրանսիայի դեսպանն՝ ի պատասխան ադրբեջանցի դեսպանի այն գրառման, որտեղ նա նշել էր, թե Լեռնային Ղարաբաղը ոչ թե անկում է ապրել, այլ ներկայում ապրում է «վերածննդի» ժամանակաշրջան՝ ստանալով զարգացման հեռանկարներ, և եթե հայերը «լավ տղաներ» լինեն, ապա կկարողանան օգտվել այդ հեռանկարներից»։։
M. l'Ambassadeur, en droit il n'y a pas de "bons garçons", comme vous dites. Les Arméniens du Haut-Karabagh sont titulaires de droits, reconnus par la Cour internationale de justice, à commencer par le droit au retour. Et les décisions de la Cour ont un caractère obligatoire. pic.twitter.com/IUAlLBoEUX
— Olivier Decottignies (@O_Decottignies) July 28, 2024
Նիդեռլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը նման գրառում էր կատարել՝ մեկնաբանելով ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի X-ի միկրոբլոգում կատարած մեկ այլ գրառում, որում տեղադրված տեսանյութում Փարիզում Օլիմպիական խաղերի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ, ներկայացնելով Խաղերին մասնակցող Հայաստանի թիմին, ֆրանսիացի լրագրող Լորան Դելաուսը France 2 հեռուստաալիքի եթերում ասել էր․
«Հայաստան, մեր հայ բարեկամներն են, ֆրանսիացիների սրտերին պատմականորեն մոտ երկիր։ Մի տարի, որը հայ ժողովրդի համար նշանավորվեց Լեռնային Ղարաբաղի՝ ադրբեջանական բանակի ձեռքերում հայտնվելով», - ասել էր Դելաուսը։

Армяне Нагорного Карабаха имеют право вернуться на родину: Оливье Декотиньи ответил послу Азербайджана в Нидерландах
Армяне Нагорного Карабаха являются обладателями прав, признанных Международным Судом, включая право на возвращение на свою Родину, и решения Суда подлежат обязательному исполнению. Так чрезвычайный и полномочный посол Франции в Республике Армения Оливье Декотиньи отреагировал в своем микроблоге Х на запись посла Азербайджана в Нидерландах, передает Арменпресс.
“Господин посол, юридически “хороших парней”, как Вы выразились, не бывает. Армяне Нагорного Карабаха являются обладателями прав, признанных Международным Судом, начиная с права на возвращение. И решения суда имеют обязательную силу", - написал посол Франции в ответ на пост посла Азербайджана, заявившего, что Нагорный Карабах не пережил упадок, а в настоящее время переживает период "ренессанса" с перспективами развития, и если армяне будут “хорошими ребятами”, то они смогут воспользоваться этими перспективами.
Подобную запись посол Азербайджана в Нидерландах сделал, комментируя другой пост посла Франции в Армении в микроблоге X, в котором представлено заявление французского журналиста Лорана Делауса в эфире телеканала France 2 во время церемонии открытия Олимпийских игр в Париже, представляя сборную Армении, участвующую в Играх.
“Армения, наши армянские друзья, страна, исторически близкая сердцу французов. Год, который для армянского народа ознаменовался падением Нагорного Карабаха в руки азербайджанской армии”, сказал Делаус.