Եթովպիայում սողանքը 157 մարդու կյանք է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եթովպիայի հարավում տեղի ունեցած երկու սողանքների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 157-ի, և այդ թիվն, ըստ պաշտոնյաների, կարող է աճել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հարավային Եթովպիայի նահանգի Գոֆայի գոտում հուլիսի 22-ին տեղի ունեցած սողանքի տակ մարդիկ էին մնացել, այնուհետև երկրորդ սողանքն իր տակ էր թաղել մարդկանց, որոնք փորձում էին օգնություն ցուցաբերել։
«Որոնողական աշխատանքները շարունակվում են։ Դեռ մարմիններ կան, որոնք պետք է հանել։ Այս հատվածը շատ վտանգավոր է», - Reuters-ին հեռախոսով ասել է Գոֆայի գոտում Աղետների արձագանքման պետական գործակալության ղեկավար Մարկոս Մելիսը։

Landslides in Ethiopia kill 157
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. The death toll from two landslides in southern Ethiopia has risen sharply to 157 and the number could increase further, Reuters reports, citing a government official.
A landslide buried people in Gofa zone in Southern Ethiopia regional state, then a second one engulfed others who had gathered to help on Monday morning, officials said.
"Searching still going on and there are bodies that are yet to be recovered. The area is very challenging," Markos Melese, head of the National Disaster Response agency in Gofa Zone, told Reuters by phone.
"We have so far recovered 157 bodies from two villages ... We believe the number will increase."
On Monday, an official said at least 50 people had died and children and police officers were among the dead, the report adds.