Հարիսը բավարար աջակցություն է ստացել դեմոկրատներից՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսն աջակցություն է ստացել բավարար թվով դեմոկրատ պատվիրակների կողմից, որ կուսակցության կողմից առաջադրվի որպես նախագահի թեկնածու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Հարիսի ընտրարշավի համար 24 ժամվա ընթացքում նվիրաբերվել է 81 միլիոն դոլար, ինչը նրա թիմն անվանել է «աջակցության պատմական զեղում»։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ ընտրապայքարից հրաժարվելու որոշումից հետո առայժմ ոչ մի այլ դեմոկրատ մարտահրավեր չի նետել Քամալա Հարիսին՝ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համար։
«Ես հպարտ եմ՝ ապահովելու լայն աջակցություն իմ կուսակցության թեկնածուն դառնալու համար.... Ես անհամբերությամբ սպասում եմ շուտով առաջադրումը պաշտոնապես ընդունելուն», - գրել է Հարիսը հայտարարությունում։
Իսկ ընտրարշավի իր առաջին հանրահավաքից առաջ Հարիսը հայտարարել է, որ առաջիկա ամիսներին կճանապարհորդի երկրում և կզրուցի ամերիկացիների հետ։
«Ես լիովին մտադիր եմ միավորել մեր կուսակցությունը, միավորել մեր ազգը և նոյեմբերին հաղթել Դոնալդ Թրամփին», - ասել է նա։
Իր հերթին, Դեմոկրատական կուսակցության ազգային կոմիտեի նախագահ Ջեյմի Հարիսոնը հայտարարել է, որ կուսակցության թեկնածուն կորոշվի օգոստոսի 7-ին վիրտուալ քվեարկության ժամանակ։ Ըստ The New York Times-ի՝ Հարիսոնը և կոմիտեի ներկայացուցիչները պարզաբանել են, որ եթե միայն մեկ քաղաքական գործիչ ստանա առաջադրվելու համար անհրաժեշտ 300 ձայնը՝ 4600 պատվիրակներից, ապա քվեարկությունը տեղի կունենա օգոստոսի 1-ին։ Եթե մի քանի այդպիսի թեկնածու լինի, ապա քվեարկությունը կսկսվի ավելի ուշ, սակայն կավարտվի օգոստոսի 7-ին։
Իսկ նախագահի թեկնածուի պաշտոնական առաջադրումը տեղի կունենա օգոստոսի 19-22-ը Չիկագոյում կայանալիք Դեմոկրատական կուսակցության ազգային համագումարում։
Հուլիսի 21-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ չի ձգտի վերընտրման, և կողմ էր արտահայտվել Քամալա Հարիսի առաջադրմանը՝ որպես դեմոկրատների թեկնածու նախագահի պաշտոնի համար։

Харрис получила достаточную поддержку со стороны демократов, чтобы баллотироваться на пост президента
Вице-президент США Камала Харрис получила поддержку достаточного числа делегатов-демократов, чтобы быть выдвинутой партией кандидатом в президенты. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Кампания Харрис получила $81 миллион за 24 часа, что ее команда назвала “историческим выражением поддержки”. После решения президента США Джо Байдена выйти из избирательной кампании ни один другой демократ еще не бросил вызов Камале Харрис в борьбе за выдвижение в президенты.
“Я горжусь тем, что добилась широкой поддержки моей партии для выдвижения в кандидаты... Я с нетерпением жду возможности официально принять это выдвижение в ближайшее время”, - написала Харрис в своем заявлении.
А до своего первого митинга в ходе предвыборной кампании Харрис объявила, что в ближайшие месяцы отправится в путешествие по стране и пообщается с американцами.
“Я полностью намерена объединить нашу партию, объединить нашу нацию и победить Дональда Трампа в ноябре”, - сказала он.
В свою очередь председатель Национального комитета Демократической партии Джейми Харрисон сообщил, что кандидат от партии будет определен 7 августа в ходе виртуального голосования. По сообщению The New York Times, Харрисон и представители комитета пояснили, что если только один политик получит необходимые для выдвижения 300 голосов от 4600 делегатов, голосование состоится 1 августа. Если таких кандидатов будет несколько, голосование начнется позже, но завершится 7 августа.
А официальное выдвижение кандидата в президенты состоится 19-22 августа на Национальном съезде Демократической партии в Чикаго.
21 июля президент США Джо Байден заявил, что не будет добиваться переизбрания, и поддержал выдвижение Камалы Харрис кандидатом в президенты от Демократической партии.