ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասի հարցով «3+3» ձևաչափով (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) համագործակցության հարթակի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա մոտ ապագայում՝ Թուրքիայում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպան Մեհդի Սոբհանին այս մասին հայտարարել է SNN գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Մեհդի Սոբհանին, խոսելով Կապանում գործող իրանական հյուպատոսության մասին, նշել է, որ այն բարելավել է սահմանային հաղորդակցությունը և արագորեն լուծումներ է տալիս տեղում ծագող խնդիրներին։
Նա հայտնել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի ընտրություններին մարդկանց մասնակցությունը մեծացնելու գործում արդյունավետ է եղել նաև հենց Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը։
Սոբհանիի խոսքով՝ Կապանում աշխատող իրանցի վարորդները կարողացել են մասնակցել ընտրություններին, և դա ցույց է տալիս հյուպատոսության կարևորությունը Հայաստանում բնակվող իրանցիների գործերի առաջմղման գործում։ Նա հայտնել է, որ Իրանի հյուպատոսությունը կազմակերպում է նաև պարսկերենի դասընթացներ տեղի բնակչության և հայ մաքսավորների համար։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին՝ դեսպան Սոբհանին ևս մեկ անգամ վերահաստատել է Թեհրանի տեսլականն այս հարցում․ «Մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ միանգամայն հստակ է. մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և դեմ ենք միջազգային սահմանների փոփոխությանն ու տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության։
Նա հավելել է, որ անվտանգությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում բխում են Իրանի շահերից, և Թեհրանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել այդ ուղղությամբ։
Սոբհանին հիշեցրել է, որ Իրանն առաջարկել է 3+3 ձևաչափի գաղափարը, և առաջին հանդիպման անցկացումը 13-րդ կառավարության ձեռքբերումներից մեկն է եղել։
«Այս հարթակի ԱԳ նախարարների հանդիպումն առաջին անգամ կայացավ Թեհրանում, հաջորդ հանդիպումը կկայանա մոտ ժամանակներս՝ Թուրքիայում», - տեղեկացրել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանը։

Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани сообщил, что очередное заседание платформы сотрудничества на Южном Кавказе в формате “3+3” (Армения, Грузия, Азербайджан, Иран, Россия, Турция) состоится в ближайшее время в Турции.
Как сообщает Арменпресс, об этом посол Мехди Собхани заявил в интервью агентству SNN.
Говоря о функционирующем в Капане иранском консульстве, Мехди Собхани отметил, что оно улучшило приграничное сообщение и оперативно обеспечивает решение возникающих на месте проблем.
Он сообщил, что Генеральное консульство Ирана в Капане эффективно способствовало увеличению числа людей, принявших участие в выборах президента Исламской Республики Иран.
По словам Собхани, в выборах смогли принять участие иранские водители, работающие в Капане, и это показывает важность консульства в делах иранцев, проживающих в Армении.
По его словам, иранское консульство также организует курсы персидского языка для местного населения и армянских таможенников.
Касаясь отношений между Арменией и Азербайджаном, посол Собхани еще раз подтвердил видение Тегерана в этом вопросе. "Наша позиция относительно нагорно-карабахского конфликта вполне ясна: мы поддерживаем территориальную целостность Азербайджана и Армении и против изменения международных границ и любых геополитических изменений в регионе”.
Он добавил, что безопасность и стабильность в регионе - в интересах Ирана, и Тегеран готов оказать поддержку в этом направлении.  Собхани напомнил, что Иран предложил идею формата “3+3”, и проведение первой встречи стало одним из достижений 13-го правительства.  "Впервые встреча министров иностранных дел этой платформы прошла в Тегеране. Следующая встреча состоится в ближайшее время в Турции", - сообщил посол Ирана в Армении.