ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասի հարցով «3+3» ձևաչափով (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) համագործակցության հարթակի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա մոտ ապագայում՝ Թուրքիայում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպան Մեհդի Սոբհանին այս մասին հայտարարել է SNN գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Մեհդի Սոբհանին, խոսելով Կապանում գործող իրանական հյուպատոսության մասին, նշել է, որ այն բարելավել է սահմանային հաղորդակցությունը և արագորեն լուծումներ է տալիս տեղում ծագող խնդիրներին։
Նա հայտնել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի ընտրություններին մարդկանց մասնակցությունը մեծացնելու գործում արդյունավետ է եղել նաև հենց Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը։
Սոբհանիի խոսքով՝ Կապանում աշխատող իրանցի վարորդները կարողացել են մասնակցել ընտրություններին, և դա ցույց է տալիս հյուպատոսության կարևորությունը Հայաստանում բնակվող իրանցիների գործերի առաջմղման գործում։ Նա հայտնել է, որ Իրանի հյուպատոսությունը կազմակերպում է նաև պարսկերենի դասընթացներ տեղի բնակչության և հայ մաքսավորների համար։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին՝ դեսպան Սոբհանին ևս մեկ անգամ վերահաստատել է Թեհրանի տեսլականն այս հարցում․ «Մեր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ միանգամայն հստակ է. մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը և դեմ ենք միջազգային սահմանների փոփոխությանն ու տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության։
Նա հավելել է, որ անվտանգությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում բխում են Իրանի շահերից, և Թեհրանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել այդ ուղղությամբ։
Սոբհանին հիշեցրել է, որ Իրանն առաջարկել է 3+3 ձևաչափի գաղափարը, և առաջին հանդիպման անցկացումը 13-րդ կառավարության ձեռքբերումներից մեկն է եղել։
«Այս հարթակի ԱԳ նախարարների հանդիպումն առաջին անգամ կայացավ Թեհրանում, հաջորդ հանդիպումը կկայանա մոտ ժամանակներս՝ Թուրքիայում», - տեղեկացրել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանը։

Next 3+3 meeting scheduled to take place in Turkey soon - Sobhani
YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Mehdi Sobhani said that the next meeting of the cooperation platform in the South Caucasus in the 3+3 format (Armenia, Georgia, Azerbaijan, Iran, Russia, Turkey) will be held in Turkey in the near future. Mehdi Sobhani stated this in an interview with SNN․
Regarding the Iranian consulate in Kapan, Ambassador Sobhani highlighted that it has enhanced cross-border communications and effectively addresses local issues as they arise.
He said that the Consulate General of Iran in Kapan effectively contributed to increasing the number of people who took part in the presidential elections of the Islamic Republic of Iran.
According to Sobhani, Iranian drivers working in Kapan were able to take part in the elections, and this shows the importance of the Consulate in the affairs of Iranians living in Armenia. According to him, the Iranian consulate is also organizing Persian courses for the local population and Armenian customs officers.
Regarding relations between Armenia and Azerbaijan, Ambassador Sobhani once again confirmed Tehran's vision on this issue. “Our position regarding the Nagorno-Karabakh conflict is quite clear: we support the territorial integrity of Azerbaijan and Armenia and are against changing international borders and any geopolitical changes in the region.”
He added that security and stability in the region are in Iran's interests, and Tehran is ready to provide support in this direction.
Sobhani recalled that Iran proposed the idea of ​​the 3+3 format, and holding the first meeting was one of the achievements of the 13th government.
“For the first time, the meeting of foreign ministers of this platform was held in Tehran. The next meeting will take place in the near future in Turkey,” said the Iranian Ambassador to Armenia.