ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի աջակցությամբ՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում առաջին անգամ մեկնարկեց Հայագիտական միջազգային կոնգրես, որը կանցկացվի հուլիսի 19-22-ը և որի նպատակն է դառնալ հայագիտության խթանման միջազգային հարթակ, որտեղ բարձրաձայնված հարցերը և ձևակերպված օրակարգերը կարող են կողմնորոշիչ լինել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում կրթության և գիտության ոլորտներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մեկնարկած Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանն, ով ողջունեց և շնորհավորեց ներկաներին, այդ թվում՝ նաև Կոնգրեսին մասնակցող արտասահմանյան գործընկերներին։
«2023 թվականի հուլիսից ստանձնել ենք Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն գիտական, մշակութային, հոգևոր և խորհրդանշական կենտրոնի տնօրինման բարդ ու պատասխանատու գործը։ Ստանձնել ենք այս հանձնառությունն այն համոզմամբ, որ հարուստ գիտական ավանդույթները և բացառիկ ձեռագրական արժեքները ոչ միայն և ոչ այնքան հպարտության և հիացումի առիթ են, որքան քրտնաջան և ստեղծագործ աշխատանքի, ներքին, բովանդակային նորության մշտական ընթացքի, հայագիտության միջազգային դիրքավորման և գիտական միջազգային կապերի վերաիմաստավորման դաշտ»,-նշեց Արա Խզմալյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Մատենադարանի պատասխանատվության եզրագիծը և գործունեության հորիզոնը չեն սահմանափակվում իր իսկ պահոցներով և աշխատակազմով, և այս առումով հատուկ նշանակություն ունի Հայագիտական միջազգային կոնգրեսը, որը նոր հեռանկարներ է բացում հայագիտական, միասնական օրակարգերի մշակման համար։
Մատենադարանի տնօրենը նաև նշեց, որ Կոնգրեսի անցկացման գաղափարը ծնվել է հայագիտության ոլորտում վիճակագրական տվյալների, միջազգային համալսարանների հայագիտական ամբիոններում իրականացվող ծրագրերի, առկա խնդիրների ու մարտահրավերների վերաբերյալ իրազեկվածության և տեղեկացվածության բարձրացման հրամայականով։
«Կոնգրեսը կարող է դառնալ հայագիտության միջազգային խթանման հարթակ, որտեղ բարձրաձայնված հարցերը և ձևակերպված օրակարգերը կարող են կողմնորոշիչ լինել ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ արտասահմանում կրթության և գիտության ոլորտներում պետական քաղաքականություն մշակող և իրականացնող մարմինների համար։ Ուստի, չափազանց կարևոր է գիտակցել յուրաքանչյուր մասնակցի հավասարության և ակադեմիական ազատության սկզբունքը», - ասաց Խզմալյանը և շեշտեց, որ Կոնգրեսի նպատակն է ապահովել փոխադարձ իրազեկվածությունն ինչպես պետություն-գիտական հանրություն հարաբերություններում, այնպես էլ բուն գիտական հանրության ներսում։
Նպատակների թվում են նաև փոխադարձ իրազեկվածության բարձրացմամբ դրամաշնորհային ծրագրերի մասնակցայնության աստիճանի մեծացմանը նպաստելը, հայ և օտարազգի հայագիտական շրջանակների ընդգրկմամբ նոր դրամաշնորհային ծրագրերի ստեղծման հնարավորությունները դիտարկելը, հայագիտական, միջնադարագիտական համատեղ ուսումնասիրությունների և հրապարակումների համար նոր միջավայր ձևավորելը, հայագիտական նոր կադրերի պատրաստումը, գիտության և բարձրագույն կրթության պետական ծրագրերում միջազգային գիտական հանրության ներգրավվածության մեծացումը, այլ ձեռագրական կենտրոնների հետ դրանցում պահվող գրավոր ժառանգության պահպանման և ուսումնասիրման ծրագրի մշակումը։
«Մեր նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիությունն արտասահմանում հայագիտություն մուտք գործող երիտասարդ հետազոտողների շրջանում։ Նշված նպատակների իրագործմանը և կենսունակությանը հավատալու իրավունք են մեզ տալիս Կոնգրեսի տասնյակ մասնակիցների ոգևորիչ արձագանքները, համագործակցության պատրաստակամությունը և վերջապես այսօր այստեղ միջազգային ճանաչում և հեղինակություն վայելող գիտնականների ներկա լինելու փաստը», - նշեց Մատենադարանի տնօրենը՝ կարծիք հայտնելով, որ Կոնգրեսի բոլոր մասնակիցներին միավորում են բարձր պրոֆեսիոնալիզմը, գիտական բարեխղճությունը, մշակութային ժառանգության հանդեպ միասնական պատասխանատվության զգացումը և հումանիստական արժեքների հավատամքը։
Արա Խզմալյանը, եզրափակելով միտքը, կրկին շնորհակալություն հայտնեց Կոնգրեսի մասնակիցներին, ինչպես նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը՝ մասնավորապես նախարար Ժաննա Անդրեասյանին՝ նշելով, որ վերջինս մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Մատենադարանին՝ Կոնգրեսի կազմակերպման հարցում։
«Բարի ընթացք եմ մաղթում Կոնգրեսին՝ հուսալով, որ արծարծված թեմաների բովանդակությունն ու ծավալները մեզ համար կդառնան տևական աշխատանքի առիթ, որի արդյունքները հուսով ենք՝ կներկայացնենք հաջորդ տարի՝ Հայագիտական երկրորդ կոնգրեսի շրջանակում», - եզրափակեց Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը։

В Матенадаране проходит Международный конгресс арменоведоведения
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Комитета высшего образования и науки РА в Матенадаране имени Месропа Маштоца впервые проходит Международный конгресс арменоведов, цель которого – стать международной площадкой для продвижения арменоведения, где поднятые вопросы и сформулированные программы могут быть ориентирами в сфере образования и науки как в Армении, так и за рубежом.
Работа конгресса будет продолжаться до 22 июля.
Как сообщает Арменпресс, на церемонии открытия Международного конгресса арменоведов выступил директор Матенадарана Ара Хзмалян, который приветствовал и поздравил участников, в том числе иностранных партнеров, участвующих в конгрессе.
“С июля 2023 года мы взяли на себя сложную и ответственную задачу по управлению важнейшим научным, культурным, духовным и символическим центром Республики Армения. Мы взяли на себя это обязательство с убеждением, что богатые научные традиции и исключительные рукописные ценности являются не только и не столько поводом для гордости и восхищения, сколько полем для упорного и творческого труда, постоянного процесса внутренних, содержательных инноваций, международного позиционирование арменоведения и реинтерпретации научных международных отношений”, – отметил Ара Хзмалян. Он выразил убеждение, что сфера ответственности и горизонт деятельности Матенадарана не ограничиваются его собственными хранилищами и сотрудниками, и в этой связи особое значение имеет Международный конгресс арменистов, открывающий новые перспективы для разработки единых арменоведческих программ.
Директор Матенадарана также отметил, что идея проведения конгресса родилась из статистических данных в области арменоведения, программ, реализуемых на кафедрах арменоведения международных университетов, необходимости информирования и повышения осведомленности о существующих проблемах и вызовах.
“Конгресс может стать площадкой для международного продвижения арменоведения, где поднятые вопросы и сформулированные повестки могут стать ориентиром для органов, разрабатывающих и реализующих государственную политику в сфере образования и науки как в Армении, так и за рубежом. Поэтому крайне важно реализовать принцип равенства и академической свободы каждого участника", - сказал Хзмалян и подчеркнул, что цель Конгресса - обеспечить взаимное информирование как в отношениях государства и научного сообщества, так и внутри самого научного сообщества.
В числе целей также содействие повышению степени участия в грантовых программах за счет улучшения взаимной осведомленности, рассмотрения возможностей создания новых грантовых программ с включением армяноведческих и зарубежных арменоведческих кругов, создания новой среды для совместных исследований и публикаций в области арменоведения и медиевистики, подготовки новых кадров в области арменоведения, в государственных программах науки и высшего образования, повышения вовлеченности международного научного сообщества, разработки совместно с другими рукописными центрами программы по сохранению и изучению хранящегося в них письменного наследия.
“Наша цель – повысить узнаваемость Армении среди молодых исследователей, вовлекающихся в арменоведение за рубежом. Восторженные отклики десятков участников Конгресса, готовность к сотрудничеству и, наконец, сам факт присутствия сегодня здесь всемирно признанных и престижных ученых дают нам право верить в реализацию и жизнеспособность заявленных целей", - сказал директор Матенадарана, выразив мнение, что всех участников Конгресса объединяет высокий профессионализм, чувство совместной ответственности за культурное наследие и вера в гуманистические ценности.
В заключение Ара Хзмалян еще раз поблагодарил участников Конгресса, а также Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, в частности министра Жанну Андреасян, отметив, что последняя оказала Матенадарану большую поддержку в организации Конгресса.
“Желаю Конгрессу хорошей работы, надеюсь, что содержание и масштаб обсуждаемых тем станут для нас поводом для долгосрочной работы, результаты которой мы надеемся представить в следующем году, в рамках второго конгресса арменоведения”, - заключил директор Матенадарана Ара Хзмалян.