ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել «Հայաստանի կիրառական քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի (ԱՊՐԻ Արմենիա) հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագիրը նշանավորում է երկու կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքը՝ 2024 թվականի նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպմանն օժանադակելու, համատեղ իրականացումն ու ոլորտի քաղաքականության հետազոտության և երկխոսության գործում համատեղ ջանքեր ներդնելու գործում:
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրեցին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Հայաստանի կիրառական քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ հիմնադրամի տնօրեն Լարա Սեդրակյանը։
Հուշագրի շնորհիվ կմիավորվեն երկու կառույցների ջանքերը՝ ի նպաստ WCIT2024//DigiTec միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքների, հեղինակավոր հյուրերի ներգրավման և այլ ուղղություններով, ինչպես նաև քաղաքականության ձևավորման գործում լրացուցիչ փորձագիտական մտքի ու ներուժի ներգրավման։
«Շնորհակալ ենք ԱՊՐԻ Արմենիային այս համագործակցության համար։ Փոխըմբռնման հուշագիրը նշանակալի քայլ է WCIT2024/DigiTec-ի հաջողության գործում: Ներդնելով մեր հսկայական փորձը, վստահ եմ, որ կկազմակերպենք ուշագրավ իրադարձություն, որը կզարգացնի տեխնոլոգիան և կնպաստի ոլորտի ընդլայնմանը Հայաստանում»,-ասաց WCIT2024/DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը տեղի կունենա 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում` «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ` էթիկայի շրջանակներում» խորագրով։
«Մենք շատ ոգևորված ենք մեր ուժերը միավորելու Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության և WCIT2024/DigiTec-ի հետ: Այս համագործակցությունը ընդգծում է մեր հավատարմությունն ընդհանուր նպատակին և մեր պատրաստակամությունը միասին աշխատելու՝ Հայաստանում առաջատար տեխնոլոգիական ոլորտի քաղաքականության հետազոտության և երկխոսության զարգացման համար: Մեծ հաճույք է ԱՏՁՄ-ի հետ աշխատելը և նպաստելը WCIT2024/DigiTec-ի հաջողությանը»,-ասաց Հայաստանի կիրառական քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ հիմնադրամի տնօրեն Լարա Սեդրակյանը:
Չորս օր շարունակ WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կվերածի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հարթակ դառնալով ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար։ Համաժողովը կհյուրընկալի նաև մեծ ճանաչում ունեցող՝ ստարտափ ընկերությունների համար WITSA-ի համաշխարհային գավաթը (WITSA World Cup (WWC)), նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ և այլն միջոցառումներ:
«Շուրջ 20 տարի է, ինչ ԱՏՁՄ-ը մեծ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի քաղաքականության մշակման գործում։ Այժմ եկել է համատեղ գործելու պահը. ԱՊՐԻ Արմենիայի հետ այս համագործակցությունը և մեր ջանքերը WCIT2024/DigiTec-ի համար կհամախմբեն մեր ուժերը և ռեսուրսները՝ խթանելու տեխնոլոգիաների և ոլորտի ռազմավարական քաղաքականության կարևոր առաջընթացը մեր երկրում»,-ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը:
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում։ Համաժողովի օրակարգը մասնակիցների լայն աշխարհագրություն է ընդգրկում՝ ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակներ կայցելեն Հայաստան միջոցառման օրերին։ Մասնակիցներին բացառիկ հնարավորություն կունենան մասնակցելու համաշխարհային նորարարական և տեխնոլոգիական լավագույն արդի փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև՝ մասնակիցը դառնալու առաջադեմ լուծումների բազմաբովանդակ հանդիպումների: Համաժողովն Արհեստական բանականության (ԱԲ) ապագայի և դրա սոցիալական ազդեցությունը և էթիկան ձևավորող կարևորագույն թեմաների շուրջ մի շարք միջոցոռումներ է նախատեսում անցկացնել։

Союз предприятий передовых технологий Армении (СППТ) подписал Меморандум о взаимопонимании с Фондом “Институт исследований прикладной политики Армении” (APRI Армения).
Как передает Арменпресс, меморандум знаменует начало совместной работы двух организаций по содействию организации Всемирного конгресса по инновациям и технологиям 2024 (WCIT2024/DigiTec) и совместным усилиям в области политических исследований и диалога.
Меморандум о взаимопонимании подписали исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий Саргис Карапетян и директор Фонда прикладных политических исследований Армении Лара Седракян.
Посредством меморандума усилия двух структур будут объединены во благо организационной работы мероприятия WCIT2024//DigiTec, привлечения авторитетных участников, дополнительной экспертной мысли и потенциала.
“Мы благодарны APRI Армения за это сотрудничество. Меморандум о взаимопонимании является важным шагом на пути к успеху WCIT2024/DigiTec. Вложив наш огромный опыт, я уверен, что мы сможем организовать замечательное мероприятие, которое будет способствовать развитию технологий и расширению этой отрасли в Армении”, - сказал Айк Карапетян, исполнительный директор оргкомитета WCIT2024/DigiTec.
WCIT2024/DigiTec пройдет с 4 по 7 октября 2024 года в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване под девизом “СИЛА РАЗУМА. Искусственный интеллект за пределами границ, в рамках этики”.
“Мы очень рады объединению усилий с Союзом предприятий передовых технологий Армении и WCIT2024/DigiTec. Это партнерство подчеркивает нашу приверженность общей цели и нашу готовность работать вместе для развития ведущих исследований и диалога в области технологической политики в Армении. Нам очень приятно работать с СППТ и способствовать успеху WCIT2024/DigiTec”, - сказала Лара Седракян, директор Фонда “Институт прикладных политических исследований Армении”.
В течение четырех дней WCIT2024/DigiTec превратит Армению в технологический аналитический центр, став площадкой для выступлений, панельных дискуссий и B2B-встреч ведущих спикеров мира. На конференции также пройдет популярный чемпионат мира WITSA (WWC) для стартапов, демонстрации инноваций, бизнес-презентации, семинары и многое другое.
“Уже почти 20 лет СППТ прилагает большие усилия в разработке политики технологической экосистемы Армении. Сейчас настало время действовать сообща. Это партнерство с APRI Армения и наши усилия по проведению WCIT2024/DigiTec объединят наши силы и ресурсы для продвижения важных достижений в области технологий и отраслевой стратегической политики в нашей стране”, - сказал Саргис Карапетян, исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий (СППТ).
Конференция WCIT2024/DigiTec станет глобальной платформой, целью которой будет усиление воздействия информационных технологий, содействие инвестициям и подчеркивание важности ИКТ-решений в различных регионах и экономиках. Программа конференции охватывает широкую географию участников: Армению посетят более 2000 международных делегатов. Гостям будет предоставлена уникальная возможность принять участие в обмене лучшими мировыми инновационными и технологическими практиками, а также стать участником разноплановых встреч по передовым решениям. В рамках конференции планируется провести серию мероприятий по наиболее важным темам, определяющим будущее искусственного интеллекта (ИИ), его социальное влияние и этику.