ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել «Հայաստանի կիրառական քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի (ԱՊՐԻ Արմենիա) հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագիրը նշանավորում է երկու կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքը՝ 2024 թվականի նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT2024/DigiTec) կազմակերպմանն օժանադակելու, համատեղ իրականացումն ու ոլորտի քաղաքականության հետազոտության և երկխոսության գործում համատեղ ջանքեր ներդնելու գործում:
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրեցին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Հայաստանի կիրառական քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ հիմնադրամի տնօրեն Լարա Սեդրակյանը։
Հուշագրի շնորհիվ կմիավորվեն երկու կառույցների ջանքերը՝ ի նպաստ WCIT2024//DigiTec միջոցառման կազմակերպչական աշխատանքների, հեղինակավոր հյուրերի ներգրավման և այլ ուղղություններով, ինչպես նաև քաղաքականության ձևավորման գործում լրացուցիչ փորձագիտական մտքի ու ներուժի ներգրավման։
«Շնորհակալ ենք ԱՊՐԻ Արմենիային այս համագործակցության համար։ Փոխըմբռնման հուշագիրը նշանակալի քայլ է WCIT2024/DigiTec-ի հաջողության գործում: Ներդնելով մեր հսկայական փորձը, վստահ եմ, որ կկազմակերպենք ուշագրավ իրադարձություն, որը կզարգացնի տեխնոլոգիան և կնպաստի ոլորտի ընդլայնմանը Հայաստանում»,-ասաց WCIT2024/DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը տեղի կունենա 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում` «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ` էթիկայի շրջանակներում» խորագրով։
«Մենք շատ ոգևորված ենք մեր ուժերը միավորելու Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության և WCIT2024/DigiTec-ի հետ: Այս համագործակցությունը ընդգծում է մեր հավատարմությունն ընդհանուր նպատակին և մեր պատրաստակամությունը միասին աշխատելու՝ Հայաստանում առաջատար տեխնոլոգիական ոլորտի քաղաքականության հետազոտության և երկխոսության զարգացման համար: Մեծ հաճույք է ԱՏՁՄ-ի հետ աշխատելը և նպաստելը WCIT2024/DigiTec-ի հաջողությանը»,-ասաց Հայաստանի կիրառական քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտ հիմնադրամի տնօրեն Լարա Սեդրակյանը:
Չորս օր շարունակ WCIT2024/DigiTec-ը Հայաստանը կվերածի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հարթակ դառնալով ոլորտի առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար։ Համաժողովը կհյուրընկալի նաև մեծ ճանաչում ունեցող՝ ստարտափ ընկերությունների համար WITSA-ի համաշխարհային գավաթը (WITSA World Cup (WWC)), նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ և այլն միջոցառումներ:
«Շուրջ 20 տարի է, ինչ ԱՏՁՄ-ը մեծ ջանքեր է գործադրում Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի քաղաքականության մշակման գործում։ Այժմ եկել է համատեղ գործելու պահը. ԱՊՐԻ Արմենիայի հետ այս համագործակցությունը և մեր ջանքերը WCIT2024/DigiTec-ի համար կհամախմբեն մեր ուժերը և ռեսուրսները՝ խթանելու տեխնոլոգիաների և ոլորտի ռազմավարական քաղաքականության կարևոր առաջընթացը մեր երկրում»,-ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը:
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կդառնա գլոբալ հարթակ, որը նպատակ ունի ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում։ Համաժողովի օրակարգը մասնակիցների լայն աշխարհագրություն է ընդգրկում՝ ավելի քան 2,000 միջազգային պատվիրակներ կայցելեն Հայաստան միջոցառման օրերին։ Մասնակիցներին բացառիկ հնարավորություն կունենան մասնակցելու համաշխարհային նորարարական և տեխնոլոգիական լավագույն արդի փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև՝ մասնակիցը դառնալու առաջադեմ լուծումների բազմաբովանդակ հանդիպումների: Համաժողովն Արհեստական բանականության (ԱԲ) ապագայի և դրա սոցիալական ազդեցությունը և էթիկան ձևավորող կարևորագույն թեմաների շուրջ մի շարք միջոցոռումներ է նախատեսում անցկացնել։

UATE and APRI Armenia join efforts to organize WCIT2024/DigiTec
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) signed a MoU with the Applied Policy Research Institute of Armenia Foundation (APRI Armenia).
The memorandum marks the joint work of the two organizations to facilitate the organization of the World Congress on Innovation and Technology 2024 (WCIT2024/DigiTec), joint implementation and joint efforts in the sector's policy research and dialogue.
The MoU was signed by Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) CEO Sargis Karapetyan and Applied Policy Research Institute of Armenia Foundation (APRI Armenia) Director Lara Setrakian.
Due to the MoU, the efforts will be united for the benefit of the WCIT2024/DigiTec organizational activities and involvement of prestigious guests, as well as to serve as an advanced support in using the expertise and joint potential in policy research and dialogue for the field.
“We are grateful for the cooperation with APRI Armenia and UATE. This MoU marks a significant step towards a successful WCIT2024/DigiTec. Together, we will harness our collective expertise to create a remarkable event that advances technology and policy research in Armenia,” said Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT2024/DigiTec.
The WCIT2024/DigiTec will be held in Yerevan, Armenia, at the Karen Demirtchian Complex, from October 4-7, 2024. Under the headline “THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics”.
“We are excited to join forces with UATE and WCIT2024/DigiTec. This collaboration underscores our commitment to a common goal and our readiness to work together to advance technology and policy research in Armenia. It is a great pleasure to contribute to the success of WCIT2024/DigiTec,” said Lara Setrakian, President of APRI Armenia.
The Congress 4-day agenda features a high-level program, B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups, innovation showcases, business presentations, workshops, and more.
“For 20 years, UATE has been advocating for the policies of the tech ecosystem in Armenia. Now, it is time for collective action. This partnership with APRI Armenia and our efforts for WCIT2024/DigiTec will bring together our strengths and resources to drive significant advancements in technology and policy research in our country,” said Sargis Karapetyan, CEO of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), DigiTec.
The WCIT2024/DigiTec will become a global platform that aims to strengthen the impact of IT, promote investment, and highlight the importance of ICT solutions in different regions and economies. The conference's agenda covers a wide geography of participants: more than 2,000 international delegates will visit Armenia during the event. Participants will have a unique opportunity to participate in the exchange of global innovative and technological best practices, as well as to become participants in multi-content meetings on advanced solutions. The conference plans to hold a series of events on the most important topics shaping the future of AI and its social impact and ethics.