ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էստոնիան հետաքրքրված է Հարավային Կովկասում կայունությամբ և հույս ունի, որ խաղաղությանն ուղղված քայլերը կշարունակվեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնան հայտատարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում։
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը, ողջունելով Արարատ Միրզոյանին, նշեց, որ այս հանդիպումը վերջին 6 ամսվա ընթացքում արդեն 2-րդ պաշտոնական հանդիպում է, ինչը ցույց է տալիս, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը դարձել է ավելի խորը և պրակտիկ։ Նա նաև իր հիացմունքը հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարարի առաջնորդության նկատմամբ։
«Մենք բոլորս գիտենք, որ տարածաշրջանում իրավիճակը բարդ է, սակայն հայ ժողովուրդը և Դուք Եվրոպական միության ուղղությամբ որոշում եք կայացրել՝ հիմնված ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքների վրա։ Ձեր տարածաշրջանում այդ արժեքները հասու չեն, և մենք Էստոնիայում գիտենք, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի պատճառով այնպիսի արժեքներն, ինչպիսիք են ազատությունը, ժողովրդավարությունը՝ հասու չեն»,- իր խոսքում նշեց Էստոնիայի ԱԳ նախարարը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է համատեղ ուժերով տեր կանգնել այդ արժեքներին։
Նա հավելեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հարցեր՝ շեշտելով, որ երկու երկրները համագործակցում են կրթության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կիբեռանվտանգության ոլորտներում։
«Բացի այս, Էստոնիան արդեն քսան տարի հանդիսանում է Եվրոպական միության անդամ, մենք ձեր ձգտումների ամենաակտիվ պաշտպաններն ենք»,- ասաց Մարգուս Ցահքնան՝ ընդգծելով, որ Էստոնիան պատրաստ է օգնել Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին աջակցելու նպատակով տարբեր նախագծերի և քայլերի իրականացմանը։
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ Տալլինը խորապես հետաքրքրված է Հարավային Կովկասի կայունությամբ, և դրա մասին հարցերը ևս քննարկվել են ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում։
«Մենք, իսկապես, հուսով ենք, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը կմնա կայուն, և խաղաղությանն ուղղված հետագա քայլերը կշարունակվեն»,- նշեց նա՝ եզրափակելով, որ հայ-էստոնական հարաբերությունները երբեք չեն եղել այնքան բարձր մակարդակում, որքան հիմա են։

Эстония заинтересована в стабильности на Южном Кавказе и надеется, что шаги к миру будут продолжены.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном.
Министр иностранных дел Эстонии, приветствуя Арарата Мирзояна, отметил, что это уже вторая официальная встреча за последние шесть месяцев, и это показывает, что сотрудничество между двумя странами стало более глубоким и практичным. Он также выразил восхищение руководством министра иностранных дел РА.
“Мы все знаем, что ситуация в регионе сложная, но армянский народ и Вы приняли решение в направлении Евросоюза, исходя из универсальных ценностей демократии. Эти ценности не распространены в вашем регионе, и мы в Эстонии знаем, что из-за агрессии России против Украины не прививаются такие ценности, как свобода и демократия", - сказал в своем выступлении глава МИД Эстонии, добавив, что необходимо отстаивать эти ценности совместными усилиями.
Он добавил, что в ходе встречи были обсуждены вопросы практического взаимодействия, подчеркнув, что две страны сотрудничают в сферах образования, информационных технологий и кибербезопасности.
"Кроме того, Эстония уже двадцать лет является членом Евросоюза, мы самые активные защитники ваших устремлений", - сказал Маргус Цахкна, подчеркнув, что Эстония со стороны ЕС готова помочь в реализации различных проектов и шагов по поддержке Армении.
Министр иностранных дел Эстонии заявил, что Таллин глубоко заинтересован в стабильности Южного Кавказа, и связанные с этим вопросы также обсуждались в ходе встречи с министром иностранных дел Армении.
"Мы очень надеемся, что регион Южного Кавказа останется стабильным и дальнейшие шаги к миру будут продолжаться", - отметил Маргус Цахкна, подчеркнув, что армяно-эстонские отношения никогда не находились на таком высоком уровне, как сейчас.