ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի Ռիկիկոգուի (խորհրդարանի) նախագահ Լաուրի Հուսսարի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստան-Էստոնիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Մարտի Ռայդման։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
«Մեր երկու երկրների, ժողովուրդների միջև հարաբերությունները հիմնված են պատմական կապերի, բարեկամության, հիմնարար սկզբունքների արժևորման վրա, և ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի ժամանակահատվածում, այդ կապերի առավել խորացումն առավել, քան կարևոր է»,- ընդգծել է ԱԳ նախարարը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ Հայաստանի ու Էստոնիայի միջև բարձրաստիճան փոխայցելությունների դինամիկան ընդլայնվող հարաբերությունների վկայությունն են, այդ թվում՝ խորհրդարանական դիվանագիտության մասով։ Այս համատեքստում կարևորվել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ փոխգործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, արձանագրված հաջողությունները՝ շնորհակալություն հայտնելով նաև Էստոնիայի կողմից այդ ճանապարհին ցուցաբերված աջակցության համար։
«ՀՀ քաղաքացիները կատարել են իրենց ընտրությունը, և կառավարությունը հաստատակամ է շարունակել բարեփոխումները, այդ թվում՝ համախոհ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի և հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի, ակնկալիքների շուրջ՝ հաշվի առնելով ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, այդ թվում՝ հանգամանալից անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությանը։

Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в Эстонию встретился с председателем Рийгикогу (парламента) страны Лаури Гусаром.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сообщение МИД РА, во встрече также принял участие председатель парламентской группы дружбы Армения-Эстония Марти Райдма.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки, а также региональные события.
"Отношения между нашими двумя странами и народами основаны на исторических связях, дружбе, ценности основополагающих принципов, и в нынешний, полный вызовов период, дальнейшее углубление этих связей более чем важно", - подчеркнул глава МИД.
С обеих сторон было с удовлетворением отмечено, что динамика взаимных визитов на высоком уровне между Арменией и Эстонией свидетельствует о расширении отношений, в том числе по части парламентской дипломатии. В этом контексте было отмечено активное взаимодействие групп дружбы, действующих в обоих парламентах.
Арарат Мирзоян представил процесс демократических реформ в Армении, зафиксированные успехи, а также поблагодарил Эстонию за поддержку, оказанную на этом пути.
"Граждане Армении сделали свой выбор, и правительство полно решимости продолжать реформы, в том числе в тесном сотрудничестве с партнерами-единомышленниками", - добавил Арарат Мирзоян.
Глава МИД Армении и спикер парламента Эстонии также обменялись мнениями по повестке партнерства Армения - ЕС и предпринимаемым шагам в направлении углубления отношений с учетом европейских устремлений граждан Армении.
Собеседники также коснулись вопросов региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил Лаури Гусару процесс нормализации отношений с соседями, отметив в том числе важность заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном.