Չադի զինամթերքի պահեստներից մեկում պայթյուններ են որոտացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չադի մայրաքաղաք Նջամենայում զինամթերքի պահեստում գիշերը բռնկված հրդեհը մի շարք պայթյուններ է առաջացրել, հայտնել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Կուլամալլա Աբդերամանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հայտնում է, որ ըստ ականատեսների՝ առնվազն 1 մարդ զոհվել է, 3-ը՝ վիրավորվել։
A deadly fire erupted late Tuesday at a huge military ammunition depot in Chad's capital N'Djamena, causing weapons to fire into the air, the government and witnesses saidhttps://t.co/415F87BxKw pic.twitter.com/2YJEeLXe93
— AFP News Agency (@AFP) June 19, 2024
Լրատվամիջոցները հրապարակել են լուսանկարներ, որոնցում երևում են մարդկանց տների վրա ընկած արկերը: Ըստ բնակիչներից մեկի՝ իր խանութպան հարևանը զոհվել է արկի հարվածից: Երեք վիրավորներից երկուսին հիվանդանոց են հասցրել մոտոցիկլետներով։
Ականատեսներից մեկը Reuters-ին հայտնել է, որ մոտ մեկ ժամ շարունակ պայթյուններ էին լսվում, բոցեր էին երևում, և քաղաքում ծուխ էր տարածվում:
Հրդեհը բռնկվել է Չադի գլխավոր միջազգային օդանավակայանից ընդամենը մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա, որն, ըստ իշխանությունների, չի տուժել:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. A fire at a military ammunition depot in Chad's capital N'Djamena triggered a series of blasts on Tuesday night, Foreign Affairs Minister Koulamallah Abderaman said, with witnesses saying at least one person was killed and several wounded, Reuters reports.
A resident of a neighbourhood near the depot said he saw three wounded people on the street, two of which were rushed to hospital on motorbikes.
Media posted images of spent artillery shells that fell in people's homes. According to Reuters, another resident said his neighbour, a shopkeeper, was killed after a shell hit him.
A Reuters witness saw flames and heard explosions for about an hour and said smoke was spreading around the city.
The fire broke out just a few kilometres away from Chad's main international airport, which authorities said was not affected.