Եվրոպական միությունն օգնության ձեռք է մեկնում Հայաստանում hեղեղումների հետևանքով տուժածներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում  մայիսին տեղացած հորդառատ անձրևներով պայմանավորված հեղեղումների հետևանքով առավել շատ վնասներ կրած գյուղերին աջակցելու նպատակով Եվրոպական միությունը հատկացնում է 100 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունից, ԵՄ ֆինանսավորումը հատկացվում է օժանդակելու համար Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը խիստ անհրաժեշտ, այդ թվում՝ դրամական օգնություն և առաջնային անհրաժեշտության պարագաներ ուղարկելու գործում։
Մարդասիրական օգնությունը միտված է օգուտ բերելու ընդհանուր առմամբ 5060 ուղիղ շահառուների, այդ թվում՝  2,500 անհատների, ովքեր կստանան դրամական օգնություն՝ լուծելու իրենց ամենահրատապ կարիքները, և 2,760 անհատների, ովքեր կստանան աջակցություն կացարանի տրամադրման, ինչպես նաև ջրի և սանիտարահիգիենիկ պայմանների ապահովման նպատակով: Աջակցությունն ուղղված է այն տնային տնտեսություններին, որոնց տները, ցանքատարածությունները, անասունները և պարենային պաշարներն ավերվել են հեղեղումների հետևանքով։
Ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի լրումն Կարմիր խաչի և կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետների արձագանքման Արտակարգ հիմնադրամին ԵՄ կողմից հատկացվող ընդհանուր ներդրման»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
2024 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղում  գրանցված տեղումների քանակը հասել է 100 մմ-ի, որի հետևանքով առաջացել է Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերի անսպասելի վարարում՝ վատթարացնելով հեղեղումների հետևանքները Լոռու և Տավուշի մարզերում։
Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչության (ECHO) միջոցով Եվրոպական միությունն ամեն տարի օգնում է հակամարտությունների և աղետների միլիոնավոր զոհերի: Ունենալով գլխավոր գրասենյակ Բրյուսելում և դաշտային գրասենյակների գլոբալ ցանցով, Եվրոպական միությունը օգնություն է տրամադրում առավել խոցելի մարդկանց՝ հումանիտար կարիքները հոգալու նպատակով։
Եվրոպական միությունը ստորագրել է 8 միլիոն եվրոյի մարդասիրական աջակցության պատվիրակման համաձայնագիրը Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի (IFRC) հետ՝ աջակցելու Ֆեդերացիայի աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամին (DREF): Հիմնադրամի միջոցները հիմնականում հատկացվում են՝ արձագանքելու «փոքր մասշտաբի» աղետներին, որոնք չեն առաջացնում պաշտոնական միջազգային բողոքարկում:
Աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամը ստեղծվել է 1979 թվականին և աջակցվում է դոնորների ներդրումներով: Ամեն անգամ, երբ ազգային Կարմիր Խաչի կամ Կարմիր մահիկի ընկերությունը կարիք ունեն անհապաղ ֆինանսական աջակցության՝ աղետին արձագանքելու համար, այն կարող է միջոցներ խնդրել DREF Հիմնադրամից։ Փոքր մասշտաբի աղետների դեպքում ԿԽՄԿ-ն դրամաշնորհներ է հատկացնում Հիմնադրամից, որոնք այնուհետև կարող են համալրվել դոնորների կողմից: ԿԽՄԿ-ի և ECHO-ի միջև պատվիրակման համաձայնագիրը վերջինիս հնարավորություն է տալիս մինչև 8 միլիոն եվրո ընդհանուր գումարով համալրել DREF հիմնադրամի համաձայնեցված գործողությունների համար (որը համապատասխանում է իր մարդասիրական մանդատի շրջանակներում)։

European Union brings relief to the victims of floods in Armenia
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. Following the flash floods in Armenia’s Lori and Tavush regions in May, the European Union is providing €100 000 in humanitarian funding to assist the most affected villages, the delegation of the European Union to Armenia said in a statement.
According to the source, this EU funding supports the Armenian Red Cross in delivering much needed relief assistance, including cash assistance and essential supplies.
It is noted that this humanitarian aid aims to directly benefit 5060 individuals in total, including 2,500 individuals who will receive cash assistance for their most immediate needs and 2,760 individuals who will receive support with gaining access to shelter, water, sanitation and hygiene. The assistance is targeting families whose homes, crop fields, livestock or food supplies were destroyed during the floods.
The funding is part of the EU's overall contribution to the Disaster Response Emergency Fund (DREF) of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC).
On May 26, 2024, heavy thundery rain showers across Armenia led to significant rainfall, with up to 100 mm recorded locally. This caused the sudden overflowing of the Debed, Aghstev, and Tashir rivers, exacerbating the flood impact in the Lori and Tavush regions.
The European Union and its Member States are the world's leading donor of humanitarian aid. Relief assistance is an expression of European solidarity with people in need all around the world. It aims to save lives, prevent and alleviate human suffering, and safeguard the integrity and human dignity of populations affected by natural disasters and man-made crises.
Through its Civil Protection and Humanitarian Aid Operations department, the European Union helps millions of victims of conflict and disasters every year. With headquarters in Brussels and a global network of field offices, the European Union provides assistance to the most vulnerable people on the basis of humanitarian needs.
The European Union is signatory to a €8 million humanitarian delegation agreement with the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) to support the Federation's Disaster Response Emergency Fund (DREF). Funds from the DREF are mainly allocated to “small-scale” disasters – those that do not give rise to a formal international appeal.
The Disaster Response Emergency Fund was established in 1979 and is supported by contributions from donors. Each time a National Red Cross or Red Crescent Society needs immediate financial support to respond to a disaster, it can request funds from the DREF.  For small-scale disasters, the IFRC allocates grants from the Fund, which can then be replenished by the donors. The delegation agreement between the IFRC and ECHO enables the latter to replenish the DREF for agreed operations (that fit within its humanitarian mandate) up to a total of €8 million.