Եվրոպական միությունն օգնության ձեռք է մեկնում Հայաստանում hեղեղումների հետևանքով տուժածներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում  մայիսին տեղացած հորդառատ անձրևներով պայմանավորված հեղեղումների հետևանքով առավել շատ վնասներ կրած գյուղերին աջակցելու նպատակով Եվրոպական միությունը հատկացնում է 100 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունից, ԵՄ ֆինանսավորումը հատկացվում է օժանդակելու համար Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը խիստ անհրաժեշտ, այդ թվում՝ դրամական օգնություն և առաջնային անհրաժեշտության պարագաներ ուղարկելու գործում։
Մարդասիրական օգնությունը միտված է օգուտ բերելու ընդհանուր առմամբ 5060 ուղիղ շահառուների, այդ թվում՝  2,500 անհատների, ովքեր կստանան դրամական օգնություն՝ լուծելու իրենց ամենահրատապ կարիքները, և 2,760 անհատների, ովքեր կստանան աջակցություն կացարանի տրամադրման, ինչպես նաև ջրի և սանիտարահիգիենիկ պայմանների ապահովման նպատակով: Աջակցությունն ուղղված է այն տնային տնտեսություններին, որոնց տները, ցանքատարածությունները, անասունները և պարենային պաշարներն ավերվել են հեղեղումների հետևանքով։
Ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի լրումն Կարմիր խաչի և կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետների արձագանքման Արտակարգ հիմնադրամին ԵՄ կողմից հատկացվող ընդհանուր ներդրման»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
2024 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղում  գրանցված տեղումների քանակը հասել է 100 մմ-ի, որի հետևանքով առաջացել է Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերի անսպասելի վարարում՝ վատթարացնելով հեղեղումների հետևանքները Լոռու և Տավուշի մարզերում։
Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչության (ECHO) միջոցով Եվրոպական միությունն ամեն տարի օգնում է հակամարտությունների և աղետների միլիոնավոր զոհերի: Ունենալով գլխավոր գրասենյակ Բրյուսելում և դաշտային գրասենյակների գլոբալ ցանցով, Եվրոպական միությունը օգնություն է տրամադրում առավել խոցելի մարդկանց՝ հումանիտար կարիքները հոգալու նպատակով։
Եվրոպական միությունը ստորագրել է 8 միլիոն եվրոյի մարդասիրական աջակցության պատվիրակման համաձայնագիրը Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի (IFRC) հետ՝ աջակցելու Ֆեդերացիայի աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամին (DREF): Հիմնադրամի միջոցները հիմնականում հատկացվում են՝ արձագանքելու «փոքր մասշտաբի» աղետներին, որոնք չեն առաջացնում պաշտոնական միջազգային բողոքարկում:
Աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամը ստեղծվել է 1979 թվականին և աջակցվում է դոնորների ներդրումներով: Ամեն անգամ, երբ ազգային Կարմիր Խաչի կամ Կարմիր մահիկի ընկերությունը կարիք ունեն անհապաղ ֆինանսական աջակցության՝ աղետին արձագանքելու համար, այն կարող է միջոցներ խնդրել DREF Հիմնադրամից։ Փոքր մասշտաբի աղետների դեպքում ԿԽՄԿ-ն դրամաշնորհներ է հատկացնում Հիմնադրամից, որոնք այնուհետև կարող են համալրվել դոնորների կողմից: ԿԽՄԿ-ի և ECHO-ի միջև պատվիրակման համաձայնագիրը վերջինիս հնարավորություն է տալիս մինչև 8 միլիոն եվրո ընդհանուր գումարով համալրել DREF հիմնադրամի համաձայնեցված գործողությունների համար (որը համապատասխանում է իր մարդասիրական մանդատի շրջանակներում)։

Евросоюз протягивает руку помощи пострадавшим от наводнения в Армении
После наводнений в Лорийской и Тавушской областях Армении в мае Европейский  союз выделил 100 тыс евро в виде гуманитарного финансирования для оказания помощи наиболее пострадавшим селам.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе делегации ЕС в Армении, это финансирование ЕС поддерживает Армянский Красный Крест в предоставлении столь необходимой гуманитарной помощи, включая денежную помощь и предметы первой необходимости.
Эта гуманитарная помощь направлена ​​на оказание непосредственной помощи в общей сложности 5060 людям, в том числе 2500 людям, которые получат денежную помощь для удовлетворения своих самых неотложных потребностей, и 2760 людям, которые получат поддержку в получении доступа к жилью, воде, санитарии и гигиене. Помощь адресована семьям, чьи дома, поля, скот или запасы продовольствия были разрушены во время наводнений.
Финансирование является частью общего вклада ЕС в Чрезвычайный фонд реагирования на стихийные бедствия (DREF) Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (IFRC).
26 мая 2024 года из-за сильных грозовых ливней по всей Армении выпало значительное количество осадков до 100 мм. Это вызвало внезапный разлив рек Дебед, Агстев и Ташир, что усугубило последствия наводнения в Лорийской и Тавушской областях.
Европейский союз и его государства-члены являются ведущим донором гуманитарной помощи в мире. Чрезвычайная помощь является выражением европейской солидарности с нуждающимися людьми по всему миру. Его цель – спасать жизни, предотвращать и облегчать человеческие страдания, а также защищать целостность и человеческое достоинство населения, пострадавшего от стихийных бедствий и техногенных кризисов.
Через свой департамент гражданской защиты и гуманитарной помощи Европейский союз ежегодно помогает миллионам жертв конфликтов и стихийных бедствий. Европейский союз, штаб-квартира которого находится в Брюсселе, а также глобальная сеть отделений на местах, оказывает помощь наиболее уязвимым слоям населения на основе гуманитарных потребностей.
Европейский союз подписал соглашение о предоставлении гуманитарной помощи на сумму 8 млн евро с Международной федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (IFRC) для поддержки Чрезвычайного фонда реагирования на стихийные бедствия (DREF). Средства DREF в основном выделяются на «малые» бедствия – те, которые не вызывают официального международного призыва.
Чрезвычайный фонд реагирования на стихийные бедствия был создан в 1979 году и поддерживается за счет взносов доноров. Каждый раз, когда Национальному обществу Красного Креста или Красного Полумесяца требуется немедленная финансовая поддержка для реагирования на стихийное бедствие, оно может запросить средства у DREF. На стихийные бедствия небольшого масштаба IFRC выделяет гранты Фонда, которые затем могут быть пополнены донорами. Соглашение о делегировании между IFRC и ECHO позволяет последнему пополнять DREF для согласованных операций (которые соответствуют его гуманитарному мандату) на общую сумму до 8 млн евро.