Փաշինյանը կարևորում է Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման ճանապարհով գնալը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անհրաժեշտ է համարում գնալ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի սահմանազատման ճանապարհով Հայաստանի 29 հազար 743 քկմ տարածքը ֆիքսելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց Շինուհայրում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ՝ խոսելով սահմանազատման գործընթացի և երկրի անվտանգության կարևոր երաշխիքի՝ լեգիտիմության մասին։
«Այն տեղերը, որտեղ սահմանազատված չի, պետք է սահմանազատվեն։ Որտեղ մենք առաջ ենք, պետք է հետ գանք, որտեղ իրենք են առաջ, իրենք պետք է հետ գնան։ Պետք է գիծը գծվի»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը կարևոր համարեց ընդգծել, որ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ նոր սահման չի ձևավորում, այլ վերականգնում է Խորհրդային Միության փլուզման պահին եղած սահմանը։
«Այս սկզբունքը շատ կարևոր է, որովհետև հիմա մենք ասում ենք՝ սահմանն անցնում է այնտեղով, որտեղով անցնում է։ Այո, Կիրանցում մի քանի տների հետ կապված խնդիր ունեցանք, բայց չենք ուզում շեղենք, որովհետև այս կոնստրուկցիան եթե մի տեղ քանդվեց, դոմինոյի էֆեկտով բոլոր տեղերում քանդվելու է»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении считает важным идти по пути демаркации границы с Азербайджаном
Премьер-министр Никол Пашинян считает необходимым идти по пути демаркации армяно-азербайджанской границы, чтобы зафиксировать 29 тысяч 743 квадратных километра территории Армении. Как сообщает "Арменпресс", об этом премьер-министр сказал во время встречи с жителями Шинуайра, говоря о процессе демаркации границы и о легитимности как важной гарантии безопасности страны.
“Те места, которые не демаркированы, должны быть демаркированы. Там, где мы впереди, мы должны отойти, где они впереди, они должны отойти. Необходимо провести линию", - сказал Пашинян.
Премьер-министр посчитал важным подчеркнуть, что Армения не формирует новую границу с Азербайджаном, а восстанавливает границу, существовавшую на момент распада Советского Союза.
«Этот принцип очень важен, потому что сейчас мы говорим, что граница проходит там, где она проходит. Да, у нас была проблема с несколькими домами в Киранце, но мы не хотим сбиваться, потому что если эта конструкция будет разрушена в одном месте, она будет разрушено во всех местах с эффектом домино", - заключил Пашинян.