Եվրախորհրդարանի ընտրություններում առաջատար է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աջ կենտրոնամետ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) առաջատար է Ավստրիայում, Գերմանիայում, Հունաստանում, Նիդեռլանդներում և Կիպրոսում անցկացված Եվրախորհրդարանի ընտրություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը՝ վկայակոչելով այդ երկրներում անցկացված էքզիթ փոլերի արդյունքները։
Ըստ կանխատեսումների՝ ԵԺԿ-ն, որը բաղկացած է տարբեր քաղաքական կուսակցություններից, կստանա 181 տեղ։
Սոցիալ-դեմոկրատները կզբաղեցնեն երկրորդ տեղը՝ ստանալով 135 մանդատ։ ALDE լիբերալ-կենտրոնամետ միավորումը կստանա 82 մանդատ։ Աջ պահպանողական «Եվրոպական պահպանողականներ և ռեֆորմիստներ» (ECR) կուսակցությունը կստանա 71 մանդատ։ Ծայրահեղ աջ «Ինքնություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը՝ ID Party-ն, կամրապնդի իր դիրքերը՝ ստանալով 62 մանդատ։ Ամենամեծ կորուստները կկրեն «կանաչները»։
Աջ կենտրոնամետ Քրիստոնեական-դեմոկրատական ​​միությունը, որին անդամակցում է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, առաջատար դիրքեր է՝ զբաղեցրել Գերմանիայում՝ ԵՄ-ի ամենաբնակեցված երկրում, գրեթե 30 %-ով առաջ անցնելով կանցլեր Օլաֆ Շոլցի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունից, որը ստացել է ձայների ընդամենը 14 %-ը՝ զիջելով նույնիսկ ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությանը։ Ըստ էքզիթ փոլերի տվյալների՝ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ հավաքելով ձայների 16,5 %-ը (2019-ի 11 %-ի համեմատ)։
Ըստ կանխատեսումների՝ Գերմանիայի իշխող կոալիցիայում ընդգրկված երեք կուսակցությունների ընդհանուր արդյունքը հազիվ գերազանցել է 30 %-ը։
Գերմանիայում «Կանաչների» կուսակցությունը նախկին 20 %-ի փոխարեն կհավաքի 12 %, իսկ Ֆրանսիայում և ԵՄ մի քանի այլ երկրներում «կանաչների» կորուստներն է՛լ ավելի մեծ կլինեն: Նրանց պարտությունը կարող է ազդել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում ԵՄ ընդհանուր քաղաքականության վրա։
Իտալիայում, ըստ The Associated Press-ի, վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի ծայրահեղ աջ կուսակցությունը հաղթել է ընտրություններում՝ ամրապնդելով իր դիրքերը։ Նրա «Իտալիայի եղբայրներ» կուսակցությունը հաստատել է երկրում ամենամեծ աջակցությունն ունեցող կուսակցության իր կարգավիճակը՝ նույնիսկ բարելավելով արդյունքը և 2022 թ․ համընդհանուր ընտրություններում հավաքած 26 %-ի փոխարեն ստանալով 28 %:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Վերածնունդ» կուսակցությունը հավաքել է ձայների 15,2 %-ը՝ զիջելով «Ազգային ճակատ»-ին, որն, ըստ կանխատեսումների, ստացել է ձայների 31,5 %-ը։ Այս արդյունքներով պայմանավորված՝ Մակրոնը հայտարարել է Ազգային ժողովը ցրելու և նոր խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին։

На выборах в Европарламент лидирует Европейская народная партия
Правоцентристская Европейская народная партия (ЕНП) лидирует на выборах в Европейский парламент, которые проходят в Австрии, Германии, Греции, Нидерландах и на Кипре. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает “Голос Америки”, касаясь результатов экзитполов, проведенных в этих странах.
По прогнозам, ЕНП, составленная из разных политических партий, получит 181 место.
Социал-демократы займут второе место, получив 135 мандатов. Либерально-центристский альянс ALDE получит 82 мандата. Правоконсервативная партия “Европейские консерваторы и реформисты” (ECR) получит 71 место. Крайне правая партия “Идентичность и демократия” ID Party укрепит свои позиции, получив 62 мандата. Наибольшие потери понесут “зеленые”.
Правоцентристский Христианско-демократический союз, в который входит председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, взял на себя инициативу в Германии, самой густонаселенной стране ЕС, почти на 30% опередив Социал-демократическую партию канцлера Олафа Шольца, которая получила лишь 14% голосов, уступив даже крайне правой партии “Альтернатива для Германии”. По данным экзитполов, партия “Альтернатива для Германии” заняла второе место, набрав 16,5% голосов (против 11% в 2019 году).
По прогнозам, суммарный результат трех партий, входящих в правящую коалицию Германии, едва превысил 30%.
В Германии партия “зеленых” соберет 12% вместо прежних 20%, во Франции и ряде других стран ЕС потери “зеленых” будут больше. Их поражение может повлиять на общую политику ЕС в борьбе с изменением климата.
В Италии, по данным агентства Associated Press, крайне правая партия премьер-министра Джорджии Мелони победила на выборах, укрепив свои позиции. Ее партия “Братья Италии” подтвердила свой статус партии, имеющей наибольшую поддержку в стране, улучшив свой результат и выиграв выборы 2022 год,. получив на всеобщих выборах 28% вместо 26%.
Как сообщал ранее “Арменпресс”, партия президента Франции Эммануэля Макрона “Возрождение” набрала 15,2% голосов, уступив “Национальному фронту”, который, по прогнозам, получил 31,5% голосов. В связи с этими результатами Макрон объявил о роспуске Национальной ассамблеи и проведении новых парламентских выборов.