Հութիները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի հիմնարկությունների մի քանի աշխատակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենցի հութի խռովարարները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի հիմնարկություններում աշխատող առնվազն 9 մարդու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը:
Գործակալության աղբյուրների տեղեկատվությամբ՝ ձերբակալվածների թվում կան ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների վարչության, Պարենի համաշխարհային ծրագրի աշխատողներ և ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդի գրասենյակի մեկ աշխատակից։
Հութիները նման գործողությունների պատճառների մասին չեն հաղորդում։
ՄԱԿ-ն առայժմ չի հաստատել այս տեղեկատվությունը։
«Անսար Ալլահ» զինված խռովարար խմբավորումը, որի անդամներին նաև կոչում են հութիներ, ներկայում վերահսկում են Եմենի մեծ մասը, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Սանաան, ինչպես նաև երկրի հյուսիսային և արևմտյան որոշ տարածքներ Սաուդյան Արաբիայի մերձակայքում:
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման ներխուժումից հետո Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում հութիները թիրախավորում են Կարմիր ծովով անցնող նավերը՝ պահանջելով, որ Իսրայելը դադարեցնի գործողությունները Գազայի հատվածում։

Yemen’s Houthi rebels detain at least 9 UN staffers and others in sudden crackdown - AP sources
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. At least nine Yemeni employees of United Nations agencies have been detained byYemen’s Houti rebelsunder unclear circumstances, The Associated Press reports citing regional officials. Others working for aid groups also likely have been taken.
The detentions come as the Houthis, who seized Yemen’s capital nearly a decade ago and have been fighting a Saudi-led coalition since shortly after, have been targeting shipping throughout the Red Sea corridor over the Israel-Hamas war in the Gaza Strip, the report adds.
Regional officials, speaking to The Associated Press on condition of anonymity because they weren’t authorized to brief journalists, confirmed the U.N. detentions. Those held include staff from the U.N. human rights agency, its development program, the World Food Program and one working for the office of its special envoy, the officials said. The wife of one of those held is also detained.