Հութիները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի հիմնարկությունների մի քանի աշխատակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենցի հութի խռովարարները ձերբակալել են ՄԱԿ-ի հիմնարկություններում աշխատող առնվազն 9 մարդու: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը:
Գործակալության աղբյուրների տեղեկատվությամբ՝ ձերբակալվածների թվում կան ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների վարչության, Պարենի համաշխարհային ծրագրի աշխատողներ և ՄԱԿ-ի հատուկ դեսպանորդի գրասենյակի մեկ աշխատակից։
Հութիները նման գործողությունների պատճառների մասին չեն հաղորդում։
ՄԱԿ-ն առայժմ չի հաստատել այս տեղեկատվությունը։
«Անսար Ալլահ» զինված խռովարար խմբավորումը, որի անդամներին նաև կոչում են հութիներ, ներկայում վերահսկում են Եմենի մեծ մասը, ներառյալ՝ մայրաքաղաք Սանաան, ինչպես նաև երկրի հյուսիսային և արևմտյան որոշ տարածքներ Սաուդյան Արաբիայի մերձակայքում:
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման ներխուժումից հետո Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների ընթացքում հութիները թիրախավորում են Կարմիր ծովով անցնող նավերը՝ պահանջելով, որ Իսրայելը դադարեցնի գործողությունները Գազայի հատվածում։

Хуситы арестовали нескольких сотрудников учреждений ООН
Йеменские мятежники-хуситы арестовали, по меньшей мере, 9 человек, работающих в учреждениях Организации Объединенных Наций. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
Согласно информации агентства, среди задержанных лиц - сотрудники Управления ООН по правам человека, Всемирной продовольственной программы и один сотрудник Офиса специального посланника ООН.
О причинах арестов не сообщается.
ООН пока не подтвердила эту информацию.
Вооруженная мятежная группировка “Ансар Аллах”, члены которой также называют себя хуситами, в настоящее время контролирует большую часть Йемена, включая столицу Сану, также и некоторые северные и западные районы страны вблизи Саудовской Аравии.
С начала ответных военных действий Израиля на вторжение палестинского радикального движения ХАМАС хуситы атакуют корабли, проходящие через Красное море, требуя, чтобы Израиль прекратил операции в секторе Газа.