Մոսկվան վերահաստատել է Երևանի և Բաքվի հաշտեցմանն աջակցելու պատրաստակամությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը վերահաստատել է, որ Մոսկվան պատրաստ է աջակցել Երևանի և Բաքվի հաշտեցմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ մեջբերելով ՌԴ պաշտոնյայի խոսքերը։
Նա նշել է, որ ռուսական կողմը դրական է գնահատում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 10-11-ը Ղազախստանում։
«Դրա անցկացումը կողմերին հնարավորություն տվեց առաջ շարժվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ճանապարհով։ Եվս մեկ կարևոր քայլ է արվել այս ուղղությամբ։ Մենք պատրաստ ենք շարունակել լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանի երկու եղբայրական ժողովուրդների հաշտեցմանը, նպաստել փոխընդունելի և հավասարակշռված լուծումների որոնմանը՝ տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգությունն ու բարգավաճումն ապահովելու նպատակով»,- ընդգծել է Գալուզինը։
Դիվանագետը բարձր է գնահատել նաև Աստանայի դերը, որը հարթակ է տրամադրել հայ-ադրբեջանական շփումների համար։
«Կարևոր է, որ նման հանդիպումները համահունչ են ընթանում 2020-2022 թվականների ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերին, որոնք, խաղաղության պայմանագրի կնքումից զատ, նախատեսում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում, ընդհանուր սահմանի սահմանազատում, քաղաքացիական հասարակությունների միջոցով շփումների զարգացում»,- նշել է Գալուզինը:
Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում մայիսի 10-11-ին տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի բանակցությունները:
Նախարարները ողջունել են սահմանազատման հարցում առաջընթացը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նախարարները և նրանց պատվիրակությունները շարունակել են «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ» երկկողմ համաձայնագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները բաց հարցերի շուրջ, որտեղ դեռ կան տարաձայնություններ:
Այցի ընթացքում նախարարներն առանձին և երկկողմ ձևաչափով հանդիպել են Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրտլեուի հետ։

YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS.The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Mikhail Galuzin reaffirmed that Moscow is ready to support the reconciliation of Yerevan and Baku, reports TASS, quoting Russian official’s words.
He noted that the Russian side positively evaluates the meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, which took place on May 10-11 in Kazakhstan.
“It allowed the parties to move forward on the path to peace and stability in the South Caucasus. Another important step has been taken in this direction. We are ready to continue providing full support to the reconciliation of the two fraternal peoples of Russia,to contribute to the search for mutually acceptable and balanced solutions in order to ensure the security and prosperity of all the countries of the region," Galuzin emphasized.
The diplomat also highly appreciated the role of Astana, which provided a platform for Armenian-Azerbaijani contacts.
“It is important that such meetings are in line with trilateral agreements at the highest level for 2020-2022, which provide, apart from concluding a peace treaty, unblocking transport and economic ties between Azerbaijan and Armenia, delimiting the joint border, and developing contacts through civil societies,” noted Galuzin.
On 10-11 May 2024 negotiations were held between Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and JeyhunBayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, in Almaty, Kazakhstan.
According to the Armenian Foreign Ministry, the Ministers welcomed the progress on delimitation and agreements reached in this regard. The Ministers and their delegations continued discussions on the provisions of the draft bilateral Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan. The parties agreed to continue negotiations on the open issues where differences still exist.
During the course of the visit, the Ministers met with Murat Nurtleu. Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan, both separately and in a bilateral format.
Minister Ararat Mirzoyan has expressed appreciation to the Kazakhstan side for hosting the negotiations between Armenia and Azerbaijan.