Բայրամովն ու Բոնոն քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացը քննարկել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության՝ Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Հաղորդվում է, որ Բայրամովն իր զրուցակցին մանրամասն տեղեկացրել է հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, կարգավորման և խաղաղ գործընթացի շուրջ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող բանակցությունների, ինչպես նաև խաղաղության օրակարգում վերջերս ձեռք բերված առաջընթացի մասին։
Բայրամովի խոսքով՝ մայիսի 10-11-ին Ալմաթիում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով կայացած բանակցությունները վկայում են նաև երկկողմ խաղաղ գործընթացի արդյունավետության մասին։
«Վերջին շրջանում տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները հույս են ներշնչում խաղաղության հաստատման գործունեության ապագայի համար»,- ասել է Լուի Բոնոն։
Նա նաև հայտնել է ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունն՝ աջակցելու և նպաստելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացին։

Байрамов и Боно обсудили мирный процесс между Ереваном и Баку
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов обсудил мирный процесс между Баку и Ереваном со старшим советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе Луисом Боно.
Сообщается, что Байрамов подробно проинформировал своего собеседника о ситуации в регионе в постконфликтный период, ведущихся переговорах между Азербайджаном и Арменией относительно урегулирования и мирного процесса, а также о достигнутом в последнее время прогрессе в мирной повестке дня.
По словам Байрамова, переговоры, проведенные на уровне министров иностранных дел Азербайджана и Армении 10-11 мая в Алматы, свидетельствуют также об эффективности двустороннего мирного процесса.
«В последнее время процессы, происходящие в регионе, вселяют надежду на будущую деятельность в установлении мира», - заявил Луис Боно.
Он также выразил готовность США поддержать и внести свой вклад в переговорный процесс между Азербайджаном и Арменией.