ՀԱՊԿ-ն հուսով է, որ Երևանը կհստակեցնի կառույցի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմաղամբետովը հույս է հայտնել, որ Երևանը կհստակեցնի կառույցի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Թասմաղամբետովի խոսքերը ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստից։
«Հուսով ենք, որ հանրապետության քաղաքական ղեկավարությունը կհստակեցնի ՀԱՊԿ-ի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարները։ Սա ձեռնտու կլինի մեր ասոցիացիայի բոլոր մասնակիցներին, առաջին հերթին ապագա համատեղ գործունեության լիարժեք պլանավորման համար»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
Նա նաև վերահաստատել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի գործընկերները զգալիորեն կրճատել են իրենց մասնակցությունը կազմակերպության միջոցառումներին։
«Այնուամենայնիվ, փոխգործակցության հիմնական մեխանիզմները գործում են։ Հայաստանի Հանրապետությունը մնում է կազմակերպության լիիրավ անդամ․ այս երկրի նկատմամբ բոլոր պարտավորություններն ամբողջությամբ պահպանվում են»,- ընդգծել է Թասմաղամբետովը։

ОДКБ надеется, что Ереван уточнит перспективы своих отношений со структурой
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов выразил надежду, что Ереван прояснит перспективы своих отношений с этой организацией.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на слова Тасмагамбетова на заседании Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ.
“Надеемся, что политическое руководство республики прояснит перспективы своих отношений с ОДКБ. Это будет выгодно всем участникам нашего объединения, прежде всего, для полноценного планирования будущей совместной деятельности”, - сказал генеральный секретарь ОДКБ.
Он также подтвердил, что за последний год армянские партнеры значительно сократили свое участие в мероприятиях организации.
“Тем не менее, основные механизмы взаимодействия работают. Республика Армения остается полноправным членом организации. Все обязательства перед этой страной полностью соблюдаются”, - подчеркнул Тасмагамбетов.