Վրաստան մուտք գործող զբոսաշրջիկների առողջության պարտադիր ապահովագրությունն ուժի մեջ է մտնելու 2026-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստան մուտք գործող զբոսաշրջիկների առողջության և դժբախտ պատահարներից պարտադիր ապահովագրության կարգը ուժի մեջ մտնելու 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեցին Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունից։
«Վրաստան մուտք գործող արտասահմանցիների համար կյանքի և առողջության պարտադիր ապահովագրության պահանջի ներդրման վերաբերյալ ստացված հարցումների կապակցությամբ տեղեկացնում ենք, որ Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը հարցի առնչությամբ լրացուցիչ պարզաբանում է ստացել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից առ այն, որ «Վրաստան մուտք գործող զբոսաշրջիկների առողջության և դժբախտ պատահարներից պարտադիր ապահովագրության կարգի և պայմանների հաստատման մասին» համապատասխան որոշման ընդունման և ուժի մեջ մտնելու համար ժամկետ է սահմանվել 2026թ. հունվարի 1-ը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Обязательное медицинское страхование для въезжающих в Грузию туристов вступит в силу в 2026 году
Порядок обязательного медицинского страхования и страхования от несчастных случаев для туристов, въезжающих в Грузию, вступит в силу 1 января 2026 года. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе посольства Армении в Грузии.
“В связи с поступившими запросами относительно введения обязательного страхования жизни и здоровья иностранцев, въезжающих в Грузию, сообщаем, что посольство Республики Армения в Грузии получило дополнительные разъяснения министерства иностранных дел Грузии по вопросу «Обязательное медицинское страхование и страхование от несчастных случаев для туристов, въезжающих в Грузию» дата принятия и вступления в силу соответствующего решения назначена на 1 января 2026 года”, - говорится в сообщении посольства.