«Մշակութային խաչմերուկ»․ 5 երկրի արվեստագետներ Հայաստանում կանցկացնեն վարպետության դասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ «Մշակութային խաչմերուկ» ծրագրի շրջանակում Հայաստանը հյուրընկալում է արվեստագետների Իրանից, Վրաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից և Շվեյցարիայից։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հենրիկ Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը նշեց, որ արվեստագետները վարպետության դասեր, աշխատարաններ, կլոր սեղան-քննարկում և հանդիպումներ կունենան Հայաստանի մի քանի քաղաքներում։
«Այս նախագիծն արդեն 2-րդ տարին ենք անցկացնում։ Այս տարի այն բավականին ընդգրկուն է սպասվող միջոցառումների առումով։ Ասեմ, որ մասնակցության աշխարհագրությունը ևս ընդլայնվել է։ Հիմնական նպատակն է այլ երկրներից մեր գործընկերներին, արվեստագետներին բերել Հայաստան, իսկապես մշակութային խաչմերուկ դարձնել մեր երկիրը։ Նախորդ տարվա փորձը ցույց տվեց, որ նախագիծը լավ առիթ է նոր կապերի, համագործակցության համար»,-ասաց Վահան Բադալյանը։
Ուսումնաճանաչողական և ստեղծագործական այս նախագիծը կիրականացվի Երևանում, Վանաձորում և Գորիսում: Այն հրաշալի հնարավորություն է մարզային արվեստասեր հանրության համար՝ ծանոթանալու միջազգային արվեստագետներին և նրանց ստեղծած արվեստին, ստեղծագործելու և ներկայացնելու տվյալ մարզի ազգային մշակութային ավանդույթներն ու հնարավորությունները:
Իտալիայից խորեոգրաֆ և պարուհի Դանիելա Դելերչին առաջին անգամ է Հայաստանում և մեծ ոգևորությամբ է սպասում սպասվող միջոցառումներին։
«Աշխատելով որպես խորեոգրաֆ՝ ես հետաքրքրված եմ հայ արվեստագետներով, նրանց աշխատանքով։ Իմ աշխատարանը հիմնված է ժամանակակից պարերի վրա։ Ներկայացնելու ենք հայկական ու իտալական մշակույթի առանձնահատկությունները պարի միջոցով»,-ասաց Դանիելա Դելերչին։
Պարարվեստից զատ ծրագրում նաև տիկնիկագործությունն է, թանգարանային գործը, թատերարվեստը։ Նախագիծը դառնալու է մշակութային խաչմերուկ հինգ երկրների արվեստագետների և արվեստասերների համար։ Շվեյցարիայից դրամատուրգ, ռեժիսոր Լուսիեն Հոգին ևս առաջին անգամ է Հայաստանում և կարևորում է համագործակցության նոր հնարավորությունները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Հայաստանում գտնվելը։ Սա իմ առաջին այցն է և ես հույս ունեմ ամուր կապեր հաստատել տեղի արվեստագետների հետ, փոխանակվել փորձով։ Թատրոնում ևս շատ կարևոր է կապն ու հաղորդակցությունը»,-ասաց Լուսիեն Հոգին։
Մայիսի 31-ից հունիսի 17-ը նախագծի հյուրերը կլինեն Երևանում, մարզերում։ Վարպետության դասերից զատ, իրենց համար նախատեսված են մի շարք ճանաչողական այցեր Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը բացահայտելու համար։

YEREVAN, MAY 31, ARMENPRESS. At the initiative of the National Center of Aesthetics named after Henrik Igityan, within the framework of the “Crossroads of Cultures” program, representatives of the art sphere from Iran, Georgia, France, Italy and Switzerland will come to Armenia. At a press conference convened at the Armenpress press center, the director of the center VahanBadalyan noted that the artists will hold master classes, roundtable discussion and meetings in several cities of Armenia.
“We have already held this project for the second year. This year it is quite extensive in terms of expected events. I will say that the geography of participation has also expanded. The main goal is to bring our colleagues, artists from other countries to Armenia, to make our country a real crossroads of cultures. Last year’s experience showed that the project is a good reason for new connections and cooperation,” said Vahan Badalyan.
This educational and creative project will be implemented in Yerevan, Vanadzor and Goris. This is a great opportunity for art lovers of the region to get acquainted with foreign artists and their work, to present the national cultural traditions and opportunities of this region.
Choreographer and dancer Daniela Delerchi from Italy is in Armenia for the first time and is looking forward to the upcoming events with great enthusiasm.
“As a choreographer, I am interested in Armenian artists and their work. My workshop is based on contemporary dance. We will present the peculiarities of Armenian and Italian culture through dance,” said Daniela Delerchi.
In addition to dance, the program also includes puppetry, museum studies, and theatre. The project will be a true crossroads of cultures for art historians and art lovers from five countries. Playwright and director from Switzerland Lucy Haughey is in Armenia for the first time and emphasizes new opportunities for cooperation.
“It is a great honour for me to be in Armenia. This is my first visit, and I hope to establish strong ties with local artists, exchange experiences. Communication is very important in is very important in theatre,” said Lucy Haughey.
From May 31 to June 17, the project’s guests will be in Yerevan and regions. In addition to master classes, a number of familiarisation visits to Armenia’s cultural heritage are planned for them.