Գնել Սանոսյանը ներկայացրեց աղետի գոտում իրականացված աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը մանրամասներ է ներկայացրել հեղեղումների հետևանքով աղետի գոտի հայտարարված բնակավայրերում իրականացվող աշխատանքներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալավերդիում կայացած ասուլիսի ժամանակ Սանոսյանն ասաց, աղետի հետևանքները շատ ծանր են, վնասի չափը հսկայական է։ «Մեզանից շատ ժամանակ ու ֆինանսական լուրջ միջոցներ են պահանջվելու հետևանքները վերացնելու համար»,- ասաց նախարարը։
Նա մանրամասնեց, որ ամենաշատ ավերածությունները եղել են Ալավերդի քաղաքում և Ալավերդիից գետի հունով դեպի Բագրատաշեն տանող հատվածներում։
«Ալավերդիում հատկապես երկու հատված, մի շարք շենք-շինություններ, նաև առևտրի գոտիներ կիսով չափ կամ ամբողջովին հայտնվել էին ջրի տակ։ Եվ, իհարկե, անելիքներից գլխավորը եղել է այդ տեղերից մարդկանց տարհանելը։ Մեր փրկարարները տարբեր հատվածներից տարհանել են մոտ 430 մարդու։ Ամենամեծ տարհանումը իրականացվել է Քարկոփ գյուղում։ Գյուղն ամբողջությամբ տարհանվել է։ Միայն այսօր ենք մենք կարողացել այս գյուղում աշխատանք սկսել, նախորդ օրերին դա հնարավոր չէր»,- նշեց Գնել Սանոսյանը։
Նա հայտնեց, որ այս օրերին փորձել են հրատապ աշխատանքներ իրականացնել բոլոր ուղղություններով, հատկապես մեծածավալ աշխատանքներ են տարվել միջպետական ճանապարհները շահագործելի դարձնելու համար։
Նրա խոսքով՝ մեծ ծավալի աշխատանքի արդյունքում միջպետական ճանապարհների մի շարք հատվածներ հնարավոր է եղել շահագործելի դարձնել։ «Տարբեր աշխատանքներում 60-ից ավելի շինարարական տեխնիկա է ընդգրկված։ Հարյուրավոր մեքենաներով խոշոր չափերի քարեր և այլ նյութեր լցնելու եղանակով փորձում ենք պայքարել գետի վարարման դեմ և շատ հատվածներում դա մեզ հաջողվել է»,- մանրամասնեց նախարարը։
Սանոսյանը նշեց, որ կամուրջների վնասման հետևանքով 7 համայնք կա, որոնք մասնակիորեն կտրված են Ալավերդի քաղաքից։ «Մենք այդ մասով աշխատանքներ ենք տանում։ Դաշտային ճանապարհով մատակարարումներ են իրականացվում։ Այս պահին աշխատանք ենք տանում, որպեսզի Ախթալայի վնասված կամրջի որոշ հատվածներ օգտագործելու եղանակով հետիոտնային կամուրջ ստանանք, որպեսզի մատակարարումներն այդ եղանակով իրականացվեն։ Դա զգալիորեն կհեշտացնի մատակարարումների իրականացումը»,- ներկայացրեց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ եղել են ջրամատակարարման, գազամատակարարման, էներգետիկ համակարգի, ինտերնետ և բջջային կապի խնդիրներ։ Սանոսյանն ասաց, որ այս պահին այդ խնդիրների մեծ մասը վերացված է։
Մայիսի 26-ին տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են եղել, Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերը դուրս են եկել իրենց հունից՝ էական վնասներ պատճառելով կարևոր ենթակառուցվածքների, բնակելի տների։ Փլուզվել են ճանապարհներ և կամուրջներ։ Հեղեղումների հետևանքով զոհվել է 4 մարդ։ Կառավարությունն աղետի գոտի է հայտարարել հեղեղումներից տուժած բնակավայրերում։

Гнел Саносян представил проводимые в зоне бедствия работы
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян представил подробности работ, проводимых в населенных пунктах, объявленных зонами бедствия из-за наводнений. Как сообщает Арменпресс, в ходе состоявшейся в Алаверди пресс-конференции Саносян отметил, что последствия стихийного бедствия очень серьезные, размер ущерба огромен. “Для того чтобы устранить последствия, нам понадобится много времени и серьезные финансовые ресурсы”, - сказал министр.
Он уточнил, что наибольшие разрушения произошли в городе Алаверди и на участках, ведущих от Алаверди вдоль реки к Баграташену.
“Особенно два участка, ряд зданий и торговых площадей в Алаверди частично или полностью оказались под водой. И, конечно, главное, что нужно было сделать, — эвакуировать людей из тех мест. Наши спасатели эвакуировали около 430 человек из разных районов. Самая крупная эвакуация прошла в селе Каркоп. Село было полностью эвакуировано. Только сегодня мы смогли начать работу в этом селе, в предыдущие дни это было невозможно”, - сказал Гнел Саносян.
Он сообщил, что в эти дни постарались провести срочные работы по всем направлениям, особенно масштабные работы были проведены по приведению в эксплуатацию межгосударственных дорог.
По его словам, в результате большого объема работ удалось привести в эксплуатацию ряд участков межгосударственных дорог. “В различных работах задействовано более 60 строительных машин. Мы пытаемся бороться с разливом реки, засыпая крупногабаритные камни и другие материалы сотнями машин, и нам это удалось на многих участках”, - пояснил министр.
Саносян отметил, что из-за повреждения мостов частично отрезаны от города Алаверди 7 населенных пунктов. “Мы работаем над этим. Поставки осуществляются полевыми дорогами. В настоящий момент мы работаем над созданием пешеходного моста, используя некоторые части поврежденного моста в Ахтале, чтобы таким образом можно было осуществлять поставки. Это существенно облегчит реализацию поставок”, - представил министр.
По его словам, были проблемы с водоснабжением, газоснабжением, энергосистемой, интернетом и мобильной связью. Саносян сообщил, что на данный момент большая часть этих проблем решена.