Բորելը հայտարարել է պաշտպանական համագործակցության համաշխարհային ցանց ստեղծելու պլանների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը մտադիր է ստեղծել երրորդ երկրների հետ պաշտպանական համագործակցության ցանց և բոլոր շահագրգիռ կողմերին կոչ է անում միանալ դրան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Բրյուսելում բացելով Շումանի անվտանգության և պաշտպանության ֆորումը։
«Սպառնալիքների քանակն ավելանում է: Մենք պետք է ընդլայնենք մեր համագործակցության շրջանակը՝ ստեղծելով պաշտպանության և անվտանգության նոր գործընկերություններ: Ես հենց նոր ստորագրեցի առաջին (խմբ․՝ համաձայնագրերը) Մոլդովայի և Նորվեգիայի հետ: Մենք պատրաստում ենք ևս վեցը: Եվ ես հրավիրում եմ բոլորին, ովքեր շահագրգռված են Եվրոպական Միությանը մոտենալու և մեզ հետ անվտանգության ու պաշտպանական համագործակցություն կառուցելու հարցում, քանի որ մենք ցանկանում ենք ստեղծել պաշտպանական գործընկերության ցանց ամբողջ աշխարհում», - հայտարարել է Բորելը։
Իր խոսքում ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավարը նշել է, որ ԵՄ-ն պետք է արագ դառնա «ունակ խաղացող պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում»։

Жозеп Боррель объявил о глобальном сотрудничестве в области обороны и планах создания сети
Европейский Союз намерен создать сеть оборонного сотрудничества с третьими странами, и призывает все заинтересованные стороны присоединиться к ней.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, открывая в Брюсселе Форум Шумана в области безопасности и обороны.
“Количество угроз увеличивается. Мы должны расширять нашу систему сотрудничества, создавая новые партнерства по обороне и безопасности. Я только что подписал два новых - с Молдавией и Норвегией. Мы готовим еще шесть. И я приглашаю всех, кто заинтересован в развитии оборонного сотрудничества с нами, поскольку мы хотим создать сеть оборонного партнерства по всему миру”, - сказал Борель.
В своем выступлении глава внешнеполитической службы ЕС отметил, что ЕС должен быстро стать “способным игроком в сфере обороны и безопасности на мировой арене”.