Գերմանիան և Ֆրանսիան համատեղ հեռահար զենք կմշակեն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի և Ֆրանսիայի իշխանությունները համաձայնության են եկել այլ գործընկերների հետ մշակել հեռահար զենք՝ ուժեղացնելու Եվրոպայի պաշտպանունակությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է փաստաթղթում, որտեղ ամփոփված են երկու երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ Անվտանգության և պաշտպանության գերմանաֆրանսիական խորհրդի նիստի արդյունքները։
Փաստաթղթում նշված չէ, թե կոնկրետ ինչ տեսակի զենքի մասին է խոսքը, բայց Գերմանիայի զանգվածային լրատվամիջոցները գրում են, որ խոսքը կարող է վերաբերել գործողության հեռահար շառավղով հրթիռներին։
«Ֆրանսիան և Գերմանիան գործընկերների հետ միասին կտան երկարաժամկետ, համապարփակ և ներառական համագործակցության մեկնարկը հեռահար զենքի ոլորտում, որը կուղեկցվի Եվրոպայի ռազմարդյունաբերական բազայի ամրապնդմամբ՝ հասնելու մեր ռազմական հնարավորությունների բարելավմանը», - փաստաթղթից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Փաստաթղթում շեշտը դրվում է Եվրամիության ռազմարդյունաբերական համալիրի ամրապմդման անհրաժեշտության վրա։ Մասնավորապես, նշվում է պաշտպանական արտադրության մեջ «կարիքները լրացնելու» և այլ երկրներից կախվածությունը նվազեցնելու անհրաժեշտությունը։
Մայիսի 28-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բանակցություններ է վարել Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ և ավարտել իր եռօրյա այցը Գերմանիա։ Բանակցություններին ընդառաջ՝ Մակրոնը հայտարարել էր, որ Շոլցի հետ հանդիպման արդյունքում կընդունվեն «պատմական որոշումներ», որոնք կնպաստեն «Ուկրաինայի պաշտպանության» նպատակներին հասնելուն, ինչպես նաև «Եվրոպայում պաշտպանության և անվտանգության ապահովման միասնական մեխանիզմի ստեղծմանը»։

Германия и Франция вместе разработают “оружие дальнего действия”
Власти Германии и Франции договорились о разработке оружия дальнего действия вместе с другими партнерами для укрепления обороноспособности Европы. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в итоговом документе заседания германо-французского совета безопасности и обороны с участием лидеров обеих стран.
В документе не уточняется, какой это тип оружия, но немецкие СМИ пишут, что речь может идти о ракетах большой дальности.
“Франция и Германия совместно с партнерами дадут старт долгосрочному, всеобъемлющему и инклюзивному сотрудничеству в сфере оружия дальнего действия, что будет сопровождаться укреплением европейской военно-промышленной базы, чтобы добиться улучшения наших военных возможностей”, - ТАСС приводит выдержку из этого документа.
В документе подчеркивается необходимость укрепления военно-промышленного комплекса Евросоюза. В частности, упоминается необходимость “закрывать дыры” в оборонном производстве и снижения зависимости от других стран.
28 мая президент Франции Эммануэль Макрон провел переговоры с канцлером Германии Олафом Шольцем и завершил свой трехдневный визит в Германию. Накануне переговоров Макрон заявил, что по итогам встречи с Шольцем будут приняты “исторические решения”, которые будут способствовать достижению целей по “защите Украины” и “созданию единого механизма обеспечения обороны и безопасности в Европе”.