Պուտինն ու Միրզիյոևը համատեղ հայտարարություն են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը համատեղ հայտարարություն են ստորագրել Տաշքենդում կայացած բանակցությունների արդյունքներով։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
Բարձր մակարդակով հանդիպումը տեղի է ունեցել Միրզիյոևի «Կուկսարոյ» քաղաքամերձ նստավայրում։ Ղեկավարները նախ զրուցել են նեղ կազմով, այնուհետև զրույցը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ընդհանուր առմամբ, ռուս-ուզբեկական բանակցությունները տևել են շուրջ երեք ժամ։
Ի թիվս այլ հարցերի, կողմերը պայմանավորվել են պետությունների միջև ապրանքաշրջանառությունը հասցնել մինչև 30 միլիարդ դոլարի։ Միրզիյոևը վստահեցրել է, որ Ռուսաստանն ավանդաբար մնում է Ուզբեկստանի խոշոր առևտրային գործընկերը։ Նրա խոսքով՝ տարեսկզբից երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 30 տոկոսով, իսկ վերջին յոթ տարվա ընթացքում այն ավելացել է 2,5 անգամ։
Ուզբեկստանի նախագահը հավելել է, որ մոտ ապագայում Ռուսաստանում կսկսի աշխատել հանրապետության առևտրային ներկայացուցչությունը։
Միրզիյոևը նաև Մոսկվան անվանել է կարևոր ռազմավարական գործընկեր գազի, նավթի և նավթամթերքի մատակարարման հարցում։ Նա ընդգծել է, որ Վլադիմիր Պուտինի աջակցության շնորհիվ անցյալ տարվանից Ուզբեկստանն սկսել է ռուսական կապույտ վառելիք ընդունել գործող խողովակաշարով` ռևերսային ռեժիմով։
«Պայմանավորվածություն կա գազի փոխադրման համակարգի արդիականացման, գազի, նավթի և նավթամթերքի մատակարարումների ծավալների ավելացման և ռուսական առաջատար ընկերությունների հետ ածխաջրածինների վերամշակման նախագծերի իրականացման շուրջ», - հավելել է Միրզիյոևը։

Президенты РФ и Узбекистана подписали совместное заявление
Президент России Владимир Путин и президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев подписали совместное заявление по итогам переговоров в Ташкенте.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, встреча на высшем уровне прошла в загородной резиденции Мирзиеева "Куксарой". Лидеры сначала беседовали в узком формате, а затем разговор продолжился в расширенном составе с участием делегаций двух стран.
На переговорах лидеры двух стран согласовали повышение товарооборота до 30 миллиардов долларов. Мирзиеев заверил, что Россия традиционно остается крупным торговым партнером Узбекистана. По его словам, товарооборот между странами с начала года вырос на 30%, а за последние семь лет он увеличился в 2,5 раза. При этом кардинально изменилась его структура с повышением доли продукции с высокой добавленной стоимостью.
Президент Узбекистана добавил, что в России в ближайшее время начнет работать торговое представительство республики.
Шавкат Мирзиеев также назвал Москву важным стратегическим партнером в поставках газа, нефти и нефтепродуктов. Он подчеркнул, что благодаря поддержке Владимира Путина с прошлого года Узбекистан начал прием российского голубого топлива по действующему трубопроводу в реверсном режиме.
"Есть договоренность о модернизации газотранспортной системы, увеличении объемов поставок газа, нефти и нефтепродуктов, реализации проектов с ведущими российскими компаниями по переработке углеводородов", — добавил Мирзиеев.