«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ը վերադարձել են Գերմանիայում համերգային շրջագայությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբն օրերս է վերադարձել Գերմանիայում համերգային շրջագայությունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երգչախմբից հայտնում են, որ մայիսի 3-17-ը Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարությամբ հայ երգի դեսպաններն իրենց կատարումներով զարդարել են գերմանական 4 տարբեր քաղաքների պատկառելի հարթակները։
Շրջագայությունը սկսվել է Համբուրգ քաղաքից: Երգչախմբի առաջին համերգը կայացել է սուրբ Գերտրուդի տաճարում տեղի հայտնի Համբուրգի աղջիկների երգչախմբի հետ համատեղ։ Միացյալ համերգն ավարտվել է Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի-Երևան» երգի համատեղ կատարմամբ։
Մայիսի 5-ին երգչախումբը երգել է ս. Հակոբի եկեղեցում մատուցվող սուրբ Պատարագի արարողությանը՝ կիրակնօրյա հանդիսությանը միահյուսելով միջնադարյան հայ շարականների, Կոմիտասի, Եկմալյանի, հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների հոգևոր գանձերի հնչյունները։
Նույն օրվա երեկոյան երգչախումբը մեկ այլ եկեղեցում՝ Համբուրգի Յուբիլատե հոգևոր կենտրոնում, մենահամերգով է հանդես եկել, որը ևս մեծ ոգևորությամբ է ընդունվել ունկնդրի կողմից։ Երեխաների ելույթից խանդավառված՝ հանդիսատեսի թվում գտնվող մի տեղական երգչախումբ մինչև անգամ հանպատրաստից երգ է ձոնել հայ մանուկներին։
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ի հաջորդ հանգրվանը Հանովերն է եղել, որտեղ խումբը մայիսի 8-13-ը մասնակցել էր Հանովերի մանկական և պատանեկան երգչախմբերի միջազգային փառատոնին։
Մայիսի 8-ին տեղի է ունեցել փառատոնի հանդիսավոր բացումը Հանովերի կոնգրեսների 3000 տեղանոց պալատում։ Գրեթե երկու տասնյակի հասնող ամենատարբեր ազգերի երգչախմբերը նախ ներկայացել են յուրաքանչյուրն իր այցեքարտ-կատարմամբ, ապա երգել են միասին, ինչն իսկապես տպավորիչ է եղել և շատ հզոր։ Այնուհետև հաջորդել են փառատոնային օրերը, որ հարուստ են եղել նույն բազմազգ խմբերի հանդիպումներով, առավոտյան երգաստեղծական հետաքրքիր վարժանքների տեսքով, երեկոյան ուրախ ու հիշվող խնջույքների, միացյալ և առանձին ելույթներով։
«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախումբը փառատոնի շրջանակներում ունեցել է ևս երեք մենահամերգ, մեկը Քրիստուսկիրխեի նորակառույց հարթակում, մյուսը՝ Հանովերի լավագույն դահլիճներից մեկում՝ Ռադիոյի 2000 տեղանոց համերգասրահում, ապա Անդրեաս Սփրինգե եկեղեցում։
Մայիսի 12-ին երգչախումբը մասնակցել է փառատոնի փակման արարողությանը։ Մյուս երգչախմբերի թվում Տիգրան Հեքեքյանի փոքրիկները կատարել են իրենց լավագույն ստեղծագործություններից մի քանիսը, ապա բոլոր երգչախմբերով երգել են միացյալ ուժերով ամենօրյա աշխատարանների ընթացքում ստեղծած փառատոնի փակման երգը, որտեղ յուրաքանչյուր խումբ երգել է սեփական լեզվով իր իղձերի, մարդկությանն ուղղված մաղթանքների մասին, ապա միանում հզոր ու շքեղ կրկներգով։
Հաջորդ վայրը Դորտմունդն է եղել. Հունան Եղոյանի հիմնադրած «Մենք» երիտասարդաց միության ջանքերով և հայ ընտանիքների ուժերով կազմակերպվել է երգչախմբի կեցությունն ու մայիսի 14-ի համերգային ելույթը «Orchesterzentrum» դահլիճում։
Հաջորդ քաղաքը, որտեղ սպասել են փոքրիկ երգիչներին, Մյունխենն է եղել։ Այդտեղ Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարությամբ երգչախումբը համերգով հանդես է եկել «Bürgerhaus Haar» համերգադահլիճում:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև Թոլցի մանկական արական երգչախումբը։ Համերգի ավարտին այս անգամ ևս երկու երգչախմբերը միասին հայերեն լեզվով կատարել են Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի-Երևան»-ը, ինչը մեծ խանդավառությամբ է ընդունվել ունկնդրի կողմից։
Երգչախումբը վերադարձել է հայրենիք մեծ հոգեկան «ավարով»՝ հարստացած տպավորություններով, մարդկանցից ստացած ջերմությամբ, ծափերի տարափն ականջներում։
Առջևում երգչախմբին սպասում է Սյունիքը, որտեղ մայիսի 26-29-ը նորից երգն է թևածելու, Տիգրան Հեքեքյանի կողմից անցկացվող «Երգով ու սիրով» ամենամյա ՝ այս անգամ արդեն 4-րդ փառատոնի կոչնակների ներքո։

“Маленькие певцы Армении” вернулись из концертного турне по Германии
Как сообщили “Арменпресс” в хоре, с 3 по 17 мая послы армянской песни под руководством Тиграна Экекяна украсили своими выступлениями лучшие сцены четырех разных городов Германии.
Турне началось с Гамбурга. Первый концерт хора состоялся в соборе Святой Гертруды вместе со знаменитым местным хором девочек. Завершился концерт совместным исполнением песни Эдгара Ованнисяна “Эребуни-Ереван”.
5 мая хор участвовал в Святой Мессе в церкви Святого Акоба, вплетая в воскресную церемонию звуки средневековых армянских шараканов, духовных сокровищ Комитаса, Екмаляна, а также современных армянских композиторов.
Вечером того же дня хор выступил с сольным концертом в другой церкви Гамбурга, где также был встречен слушателями с большим энтузиазмом. Воодушевленный выступлением детей, местный хор, присутствовавший в зрительном зале, даже исполнил импровизацию в честь армянских детей.
Следующим городом в турне “Маленьких певцов Армении” стал Ганновер, где 8-13 мая они приняли участие в Ганноверском международном фестивале детских и юношеских хоров.
8 мая состоялось торжественное открытие фестиваля в 3000-ом Дворце конгрессов в Ганновере. Хоры самых разных национальностей, насчитывающие почти два десятка человек, сначала по отдельности исполнили произведения, ставшие их визитными карточками, а затем спели вместе, что было действительно впечатляюще и очень сильно.
Затем последовали фестивальные дни, которые были богаты встречами тех же многонациональных хоров, утренними интересными песенными упражнениями утром, веселыми и запоминающимися вечеринками, совместными и сольными выступлениями.
В рамках фестиваля хор “Маленькие певцы Армении” дал еще три сольных концерта.
На церемонии закрытия фестиваля 12 мая малыши Тиграна Экекяна исполнили несколько своих лучших произведений, а потом вместе с остальными хорами спели песню, созданную общими усилиями к закрытию, где каждая группа пела на своем языке о своих желаниях, пожеланиях человечеству, а затем все объединялись в мощном и великолепном припеве.
Следующим городом турне был Дортмунд. Там усилиями молодежного союза “Мы”, основанного Унаном Егояном, и силами армянских семей 14 мая в зале “Orchesterzentrum” было организовано концертное выступление.
Потом “Маленьких певцов Армении” встретил Мюнхен. Там хор выступил в концертном зале “Bürgerhaus Haar”.
В ходе мероприятия также выступил хор мальчиков. В конце концерта оба хора вместе исполнили песню “Эребуни-Ереван” Эдгара Ованнисяна на армянском языке, что было встречено слушателями с большим энтузиазмом.
Дети вернулись на родину в большом воодушевлении, с большими впечатлениями.
Впереди хор ждут в Сюнике, где 26-29 мая в рамках ежегодного, уже 4-го фестиваля “С песней и любовью”, проводимого Тиграном Экекяном, снова будут звучать их песни.