Ավելի քան վաթսուն երկիր հաստատել է մասնակցությունը Ուկրաինայի հարցով կայանալիք համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 60 երկիր հաստատել է մասնակցությունը Շվեյցարիայում Ուկրաինայի հարցով կայանալիք համաժողովին: Մասնակից երկրների մեծ մասը եվրոպական է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Շվեյցարիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիեռ-Ալեն Էլչինգերը։
«Մինչ օրս մենք ստացել ենք ավելի քան 60 հաստատում պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով: Այս պահին 60 հաստատումից կեսը Եվրոպայից է, իսկ մյուս կեսը՝ աշխարհի այլ երկրներից: Մասնակից պետությունների վերջնական թիվը կհրապարակվի համաժողովի մեկնարկից քիչ առաջ»,- ասել է նա:
Էլչինգերը հավելել է, որ իրենց մասնակցության մասին հրապարակայնորեն հայտարարել են Եվրամիությունը, Եվրոպայի խորհուրդը, Գերմանիան, Իտալիան, Իսպանիան, Կանադան, Լեհաստանը, Մոլդովան, Իռլանդիան, Իսլանդիան, Լատվիան, Լյուքսեմբուրգը, Ֆինլանդիան, Չեխիան, Շվեդիան և Կաբո Վերդեն։
Շվեյցարիան Ուկրաինայի վերաբերյալ խորհրդաժողով կանցկացնի հունիսի 15-16-ը Լյուցեռն քաղաքի մոտ։ Ռուսաստանը համաժողովին չի մասնակցի: Հրավիրված է շուրջ 160 պետություն։

Участие в конференции по Украине подтвердили более 60 стран
Более 60 стран подтвердили свое участие в конференции по Украине в Швейцарии, половина из них - из Европы, остальная половина - из остального мира. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил пресс-секретарь МИД Швейцарии Пьер-Ален Эльчингер.
"На сегодняшний день мы получили более 60 подтверждений участия на уровне глав государств или правительств. На данный момент из 60 подтверждений половина поступает из Европы, а другая половина - из остального мира. Окончательный список государств-участников будет опубликован незадолго до начала конференции", - сказал он.
Эльчинген добавил, что Европейский союз, Совет Европы, Германия, Италия, Испания, Канада, Польша, Молдавия, Ирландия, Исландия, Латвия, Люксембург, Финляндия, Чехия, Швеция и Кабо-Верде публично заявили об их участии.
Швейцария проведет 15-16 июня конференцию по Украине недалеко от города Люцерн. Россия на ней присутствовать не будет. На встречу приглашены порядка 160 государств.