Վրաստանի նախագահն ակնկալում է Մակրոնի այցը Թբիլիսի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին իր ֆրանսիացի գործընկերոջը՝ Էմանուել Մակրոնին, կոչ է արել այցելել Թբիլիսի՝ երկրում աշնանը կայանալիք խորհրդարանական նախընտրական քարոզարշավից առաջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սալոմե Զուրաբիշվիլին ասել է La Tribune de Dimanche թերթին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ է ակնկալում եվրոպացի առաջնորդներից՝ խորհրդարանում օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի քննարկման և դրա ընդունման դեմ բողոքի ակցիաների ֆոնին։
«Էմմանուել Մակրոնը, 2018 թվականին իմ ընտրվելու պահից, ինձ խոստացել էր, որ պետք է անի դա՝ մինչև նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը սեպտեմբերին, և ես նրան սպասում եմ Վրաստանի անկախության օրը՝ մայիսի 26-ին», - ասել է նա:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի, Զուրաբիշվիլին հույս է հայտնել, որ Վրաստանը չի զրկվի ԵՄ-ին անդամակցելու թեկնածուի կարգավիճակից խորհրդարանի կողմից օտարերկրյա գործակալների մասին օրինագծի ընդունման պատճառով։
Նա խոստովանել է, որ իր վետոն ազդեցություն չունի օրինագծի վերջնական ճակատագրի վրա, քանի որ իշխող կուսակցությունը կարող է վիճարկել այն:
Այդ կապակցությամբ նա կոչ է արել ցուցարարներին դադարեցնել ցույցերը և անցնել հաջորդ փուլ՝ կենտրոնանալով 2024 թվականի հոկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությանը նախապատրաստվելու վրա։

Президент Грузии ожидает визита Макрона в Тбилиси
Президент Грузии Саломе Зурабишвили призвала французского коллегу Эмманюэля Макрона совершить визит в Тбилиси до начала избирательной кампании перед парламентскими выборами, которые пройдут в стране этой осенью.
Как передает Арменпресс, об этом Зурабишвили сказала в интервью газетеLa Tribune de Dimanche, отвечая на вопрос журналиста о том, чего она ждет от европейских лидеров на фоне обсуждения в парламенте закона об иноагентах и протестов против его принятия.
"Эмманюэль Макрон обещал мне практически с момента моего избрания в 2018 году, что он приедет. Он должен сделать это до начала избирательной кампании в сентябре. Я жду его в День независимости Грузии, 26 мая", - добавила она.
Согласно ТАСС, Зурабишвили выразила надежду на то, что Грузию не лишат статуса кандидата на вступление в ЕС из-за принятия парламентом законопроекта об иностранных агентах.
Она признала, что вето, наложенное ею на этот законопроект, не влияет на его конечную судьбу, поскольку правящая партия может его оспорить.
В этой связи она призвала сограждан свернуть демонстрации и перейти к следующему этапу, сосредоточившись на подготовке к голосованию на парламентских выборах в октябре 2024 года.