Իրանի զինվորականները հայտարարել են, որ չեն պատասխանի Սպահանին հասցված հարվածին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտադիր չէ պատասխանել անօդաչուների արձակմանը Իրանի Սպահանի նահանգի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է EFE գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի բանակի գլխավոր հրամանատար գեներալ-մայոր Աբդոլռահիմ Մուսավիին։
«Ուրբաթ օրն իրանցի զինվորականները հստակ ընդգծել են, որ չեն պատասխանի անօդաչուներով հասցված հարվածին, որը, ինչպես պնդվում է, իրականացվել է Իսրայելի կողմից և վնաս չի պատճառել», - EFE-ին Մուսավիի մեկնաբանությունից հատված է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը:
«Մեր զգոնության շնորհիվ հարվածները թիրախներին հասցվել են օդում», - հավելել է Մուսավին՝ նշելով, որ Իրանի ՀՕՊ համակարգերը մի քանի փոքր անօդաչու թռչող սարքեր են խոցել։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, գիշերը Իրանում պայթյուններ են տեղի ունեցել։ Ըստ ԱՄՆ աղբյուրների՝ դրանք եղել են Իսրայելի պատասխան հարվածները ապրիլի 13-ին Իրանի կողմից Իսրայելի վրա իրականացված ԱԹՍ-ների և հրթիռների հարձակմանը։ Ըստ իրանական աղբյուրների՝ Սպահան և Թավրիզ նահանգներում պայթյուններից հետո իրավիճակը կայուն է, միջուկային օբյեկտները չեն վնասվել։

Иранские военные заявили, что не намерены отвечать на удар Израиля по Исфахану
Иран не намерен отвечать на запуск беспилотников в направлении иранской провинции Исфахан, сообщает агентство EFE со ссылкой на заявление главнокомандующего иранской армией генерал-майора Абдолрахима Мусави.
«В пятницу иранские военные ясно указали, что не будут отвечать на нанесенный беспилотниками удар, который, как утверждается, был нанесен Израилем и не причинил ущерба», - Интерфакс приводит выдержку из комментария Мусави EFE.
«Благодаря нашей бдительности были произведены удары по целям в воздухе», - добавил Мусави, отметив, что системы противовоздушной обороны Ирана сбили несколько небольших беспилотников.
Как ранее сообщал «Арменпресс», ночью в Иране прогремели взрывы, которые, согласно данным источников США, были ответом Израиля на удары беспилотников и ракет, нанесенные Ираном по Израилю 13 апреля. По данным иранских источников, после взрывов в провинциях Исфахан и Тебриз ситуация стабильна, ядерные объекты не пострадали.