Իրանում հայտարարել են Իսրայելի դեմ պատասխան գործողությունների ավարտի մասին, Իսրայելը բացել է օդային տարածքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Մոհամմադ Բաղերին հայտարարել է, որ Իրանն ավարտել է իր պատասխան հարվածները Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով իրանական Press TV հեռուստաալիքը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ` Բաղերին նախազգուշացրել է ավելի ուժեղ արձագանքելու մասին, եթե Իսրայելը փորձի պատասխանել։ «Մեր տեսանկյունից գործողությունն ավարտվել է, սակայն զինված ուժերը պատրաստ են, և անհրաժեշտության դեպքում մենք կգործենք», - ասել է Բաղերին։
Նրա հայտարարությունը հնչել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հրթիռային և անօդաչու սարքերի լայնածավալ հարվածներ է հասցրել Իսրայելի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներին՝ ի պատասխան ապրիլի սկզբին Սիրիայում իրանական դիվանագիտական ​​շենքերի վրա Իսրայելի հարվածների:
Իսրայելի իշխանություններն էլ հայտնել են, որ բացել են երկրի օդային տարածքը, որը փակվել էր Իրանի կողմից հարձակման սպառնալիքի պատճառով։ «Անվտանգության ծառայությունների ցուցումների համաձայն՝ առավոտյան ժամը 07:30-ի դրությամբ Իսրայելի օդային տարածքը բաց է եղել, Բեն Գուրիոն օդանավակայանը վերսկսել է աշխատանքը»,- ասված է Իսրայելի օդանավակայանների վարչության տարածած հաղորդագրության մեջ , որի տեքստը մեջբերում է Ynet պորտալը։
Գերատեսչությունում նշել են, որ Բեն Գուրիոն օդանավակայանի չվացուցակը փոփոխությունների է ենթարկվելու։ Ուղևորներին խնդրել են ստուգել ավիաընկերությունների և օդանավակայանների կայքերը՝ թռիչքների վերջին տեղեկատվության համար:

Иран заявил о прекращении ответных действий против Израиля. Израиль открыл воздушное пространство
Глава Генерального штаба ВС Ирана генерал-майор Мохаммад Багери заявил, что Иран завершил ответные удары по территориям, находящимся под контролем Израиля.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на иранский Press TV.
Согласно источнику, Багери предупредил о более жесткой реакции, если Израиль попытается ответить. "С нашей точки зрения, операция завершена, но вооруженные силы готовы, и в случае необходимости мы будем действовать ", - сказал Багери.
Его заявление прозвучало через несколько часов после того, как Корпус стражей исламской революции (КСИР) нанес широкомасштабные ракетные удары и удары беспилотников по контролируемым Израилем территориям в ответ на израильские удары по иранским дипломатическим объектам в Сирии в начале апреля.
Власти Израиля заявили, что открыли воздушное пространство страны, которое было закрыто из-за угрозы нападения Ирана. "Согласно инструкциям служб безопасности, по состоянию на 07:30 утра воздушное пространство Израиля было открыто, аэропорт Бен-Гурион возобновил работу", - говорится в заявлении Управления аэропортов Израиля, текст которого приводит портал Ynet.
В ведомстве отметили, что расписание аэропорта Бен-Гурион претерпит изменения. Пассажиров просят проверять сайты авиакомпаний и аэропортов для получения последней информации о рейсах.