Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին ողջունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Եգիպտոս և ընդգծել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների բազմոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նշելով, որ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին շեշտել է հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բազմադարյա սերտ կապերի փաստը` հավելելով, որ Եգիպտոսի հայ համայնքն իր ուրույն դերն ունի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է Եգիպտոսի հետ կապերի ընդլայնման ու խորացման գործում: Վարչապետը կարևորել է առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը և առկա ներուժի իրացման գործում ընդգծել գործարար կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ վարչապետը և Եգիպտոսի նախագահը քննարկել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, ավիահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում տեղի ունեցող գործընթացներին առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է խաղաղության և կայունության ամրապնդումն ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Վարչապետ Փաշինյանը Եգիպտոսի գործընկերոջը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների վերաբերյալ և անդրադարձել հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին:
Նիկոլ Փաշինյանի և Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հանդիպումից հետո, երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը:
Մասնավորապես, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի միջազգային համագործակցության նախարարության միջև ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Ռանիա Էլ Մաշաթը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության և հողերի բարելավման նախարարության միջև ստորագրվել է գյուղատնտեսության բնագավառում գիտատեխնիկական համագործակցության մասին 2024-2026 թվականների իրականացման ծրագիրը: Այն ստորագրել են Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության նախարար Էլ Սայեդ Էլ Քասերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և Եգիպտոսի շրջակա միջավայրի նախարարության միջև ստորագրվել է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:

Армения и Египет подписали ряд документов
Президент Египта Абдул-Фаттах ас-Сиси, приняв премьер-министра Армении Никола Пашиняна, приветствовал его официальный визит в Египет и подчеркнул, что визит придаст новый импульс развитию и расширению многопланового сотрудничества между двумя странами.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Аппарате премьер-министра, отметив, что Абдул-Фаттах ас-Сиси, говоря о многовековых связях армянского и египетского народов, добавил, что в развитии различных сфер Египта свою особую роль имеет и армянская община.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием и подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в расширении и углублении связей с Египтом, в торгово-экономическом сотрудничестве, в развития деловых связей и реализации существующего потенциала.
Премьер-министр Армении и президент Египта обсудили ряд вопросов, касающихся новых совместных программ в сферах экономики, инфраструктур, туризма, авиасообщения, высоких технологий, сельского хозяйства, окружающей среды, образования и культуры.
Собеседники обсудили также события, происходящие на Южном Кавказе и Ближнем Востоке.
Премьер-министр Пашинян представил египетскому коллеге подробности, связанные с армяно-азербайджанским мирным договором, и принципиальные позиции армянской стороны.
Никол Пашинян коснулся и гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и шагов правительства Армении по их разрешению.
После встречи Никола Пашиняна и Абдул-Фаттаха ас-Сиси в присутствии глав двух стран состоялась церемония подписания ряда документов.
В частности, между Министерством экономики Армении и Министерством международного сотрудничества Египта был подписан Меморандум о взаимопонимании по экономическому сотрудничеству. Его подписали заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворкян и министр международного сотрудничества Египта Рания Эль-Машат.
Между Министерством экономики Республики Армения и Министерством сельского хозяйства и мелиорации Египта был подписан план реализации научно-технического сотрудничества в сфере сельского хозяйства на 2024-2026 годы. Его подписали заместитель министра экономикиРафаэль Геворкян и министр сельского хозяйства Египта Эль-Сайед аль-Касер.
Между Министерством окружающей среды Армении и Министерством окружающей среды Египта был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области охраны окружающей среды.