Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին ողջունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Եգիպտոս և ընդգծել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների բազմոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, նշելով, որ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին շեշտել է հայ և եգիպտացի ժողովուրդների բազմադարյա սերտ կապերի փաստը` հավելելով, որ Եգիպտոսի հայ համայնքն իր ուրույն դերն ունի տարբեր ոլորտների զարգացման գործում:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար` հավելելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է Եգիպտոսի հետ կապերի ընդլայնման ու խորացման գործում: Վարչապետը կարևորել է առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը և առկա ներուժի իրացման գործում ընդգծել գործարար կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ վարչապետը և Եգիպտոսի նախագահը քննարկել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, ավիահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններում տեղի ունեցող գործընթացներին առնչվող հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է խաղաղության և կայունության ամրապնդումն ու այդ ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը:
Վարչապետ Փաշինյանը Եգիպտոսի գործընկերոջը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ տեղի ունեցող քննարկումների վերաբերյալ և անդրադարձել հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և դրա սկզբունքներին:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին:
Նիկոլ Փաշինյանի և Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսիի հանդիպումից հետո, երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ, Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը:
Մասնավորապես, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի միջազգային համագործակցության նախարարության միջև ստորագրվել է տնտեսական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր: Այն ստորագրել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Ռանիա Էլ Մաշաթը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության և հողերի բարելավման նախարարության միջև ստորագրվել է գյուղատնտեսության բնագավառում գիտատեխնիկական համագործակցության մասին 2024-2026 թվականների իրականացման ծրագիրը: Այն ստորագրել են Ռաֆայել Գևորգյանը և Եգիպտոսի գյուղատնտեսության նախարար Էլ Սայեդ Էլ Քասերը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և Եգիպտոսի շրջակա միջավայրի նախարարության միջև ստորագրվել է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan, who arrived in Egypt on an official visit, met with the country's president, Abdel Fattah el-Sisi.
According to the readout issued by the Prime Minister's office, first, a private conversation between the leaders of the two countries took place, and then the discussions continued in an expanded format.
The President of Egypt welcomed the official visit of Prime Minister Pashinyan and emphasized that it will give a new impetus to the development and expansion of multi-sectoral cooperation between Egypt and Armenia. Abdel Fattah el-Sisi emphasized the fact of centuries-old close ties between the Armenian and Egyptian peoples, adding that the Armenian community of Egypt has its o unique role in the development of various fields.
Prime Minister Pashinyan thanked for the warm reception, adding that the Armenian government is interested in expanding and deepening relations with Egypt. The Prime Minister attached importance to the expansion and deepening of trade and economic cooperation and emphasized the need to develop business ties for realizing the existing potential.
The Prime Minister of Armenia and the President of Egypt discussed a number of issues related to the implementation of new joint programs in the fields of economy, infrastructure, tourism, aviation, high technologies, agriculture, environment, education, and culture.
The interlocutors also discussed issues related to the processes taking place in the regions of the South Caucasus and the Middle East. The sides emphasized the strengthening of peace and stability and the implementation of consistent steps in that direction.
Prime Minister Pashinyan presented details regarding the ongoing discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty to his Egyptian counterpart, touching upon the principled positions of the Armenian side. Reference was also made to the "Crossroads of Peace" project of the Armenian government and its principles.
Nikol Pashinyan also referred to the humanitarian problems of people forcibly displaced from Nagorno Karabakh and the steps taken by the Armenian government to solve them.
After the meeting of Nikol Pashinyan and Abdel Fattah el-Sisi, in the presence of the leaders of the two countries, the ceremony of signing documents between Armenia and Egypt took place.
In particular, a memorandum of understanding on economic cooperation was signed between the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the Egyptian Ministry of International Cooperation, which was signed by Deputy Minister of Economy of Armenia Rafayel Gevorgyan and Minister of International Cooperation of Egypt Rania Al-Mashat.
The 2024-2026 implementation plan on scientific and technical cooperation in the field of agriculture was signed between the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the Ministry of Agriculture and Land Reclamation of Egypt, which was signed by Rafayel Gevorgyan and Egyptian Minister of Agriculture and Land Reclamation El Sayed El Quseir.
A memorandum of understanding on cooperation in the field of environment protection was signed between the Ministries of Environment of Armenia and Egypt.