Բորելը դատապարտել է Գազային  մարդասիրական օգնության բաշխման ժամանակ հասցված հարվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտում է անվանել հարվածը Գազայի հատվածին՝ այնտեղ մարդասիրական օգնության բաշխման ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Ինձ սարսափեցնում են խաղաղ բնակիչների շրջանում հերթական արյունալի սպանդի մասին լուրերը Գազայում, որտեղ հումանիտար օգնության հուսահատ կարիք կա։ Այդ մահերը բացարձակապես անընդունելի են», - գրել է Բորելը։
Նա հավելել է, որ «մարդկանց պարենային օգնությունից զրկելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի լուրջ խախտում է»՝ կոչ անելով ապահովել հումանիտար օգնության անարգել մուտք Գազայի հատված։
Պաղեստինյան անկլավի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ Գազա քաղաքի հարավ-արևմուտքում մարդասիրական օգնության բաշխմանն սպասող մարդկանց խմբի վրա իսրայելական ուժերի հարձակման զոհերի թիվը հասել է 112-ի։ Տուժել է 760 մարդ։
Արևմտյան շատ երկրներ, ներառյալ՝ Ֆրանսիան, Կանադան և Իսպանիան, դատապարտել են այդ հարձակումը։
Իսրայելը հայտարարել է, որ մարդկանց մեծ մասը զոհվել է հրմշտոցի ժամանակ և բեռնատարների տակ ընկնելու հետևանքով։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի գլխավոր խոսնակ Դանիել Հագարին հայտնել է, որ իսրայելական զորքերը, որոնք հսկում էին տարածքը, նախազգուշական կրակոցներ են արձակել ամբոխի ուղղությամբ, քանի որ իրենց վտանգված են զգացել:

Borrell condemns attack against crowd waiting for aid in Gaza
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. EU foreign policy chief JosepBorrell condemned the attack on a crowd waiting for humanitarian aid in Gaza, that killed more than 100 people.
“I am horrified by news of yet another carnage among civilians in Gaza desperate for humanitarian aid. These deaths are totally unacceptable,”High Representativeof theEuropeanUnion for Foreign Affairs and Security Policy wrote on social media platform X.
Borrell added that depriving people of food aid constitutes a serious violation of international humanitarian law and called for “unhindered humanitarian access to Gaza.”
Hamas-led Gaza health officials said Israeli troops fired on Feb. 29 on a large crowd of Palestinians racing to pull food off an aid convoy, killing at least 112 people and injuring 760 others.
Many Western countries, including France, Canada and Spain, have condemned the attack.
Israel said many of the dead were trampled in a chaotic stampede and as a result of being run over by aid trucks. The IDF's chief military spokesman Daniel Hagari said Israeli troops guarding the area fired warning shots toward the crowd because they felt endangered.