Ուկրաինային միջին և մեծ հեռահարության հրթիռներ մատակարարելու համար կոալիցիա կստեղծվի․ Մակրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան գործընկերների հետ կոալիցիա կկազմի Ուկրաինային միջին և մեծ հեռահարության հրթիռներ և ռումբեր փոխանցելու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Le Monde պարբերականից, այս մասին փետրվարի 26-ին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Փարիզում Ուկրաինային նվիրված խորհրդաժողովից հետո Մակրոնը լրագրողներին ասել է, որ որոշվել է «ստեղծել կոալիցիա խորը հարվածների և, հետևաբար, միջին և մեծ հեռահարության հրթիռների և ռումբերի» մատակարարման համար։
The Kyiv Independent պարբերականն իր հերթին հիշեցնում է, որ Ուկրաինան վաղուց դիմել է դաշնակիցներին՝ մեծ հեռահարության զենքերի մատակարարման համար, սակայն Մոսկվայի հետ հարաբերությունները չսրելու համար Արևմտյան երկրները դանդաղ են իրականացնում այս գործընթացը։ Ֆրանսիան արդեն Ուկրաինային մատակարարել է մեծ հեռահարության SCALP հրթիռներ, որոնք կարող են անցնել 250 կմ։
Փետրվարի 24-ին՝ Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների երկու տարին լրանալու օրը, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ մեծ հեռահարության հրթիռները չի օգտագործի Ռուսաստանի տարածքում թիրախների հարվածելու համար։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Էմանուել Մակրոնը նաև չի բացառել Ուկրաինայում Արևմտյան երկրների զինվորականների տեղակայման հնարավորությունը։

Macron announces new coalition to send Ukraine medium- and long-range missiles
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron announced on Feb. 26 that a new coalition will work to supply Ukraine with medium- and long-range missiles and bombs, Le Monde reports.
After a summit on Ukraine held in Paris, President Macron said at a press conference that France and other allies of Ukraine will “create a coalition for deep strikes and therefore medium- and long-range missiles and bombs.”
Ukraine has long appealed to allies for long-range weapons, but fears of escalation with Moscow have prevented Western partners from readily transferring the weapons, according to Kyiv Independent.
France has already supplied Ukraine with long-range SCALP missiles that can travel up to 250 kilometers.
President Volodymyr Zelensky of Ukraine said on Feb. 24, two years after Russia launched military operations in Ukraine, that Kyiv will not use long-range missile systems to strike targets in Russia.