Moxie AI ռոբոտի ստեղծողը Հայաստանում արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության ոլորտները զարգացնելու մեծ ներուժ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ Պաոլո Փիրջանյանը, որի հիմնադրած Embodied, Inc. ընկերությունը ստեղծել է Moxie AI ռոբոտը, կարծում է, որ Հայաստանում ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման մեծ ներուժ կա:
Նրա համոզմամբ շատ երկրներ նավթի, գազի, ոսկու շատ ռեսուրսներ ունեն, իսկ Հայաստանի ամենաթանկ ռեսուրսն ուղեղն է:
«Արմենպրես»-ը զրուցել է Պաոլո Փիրջանյանի հետ, փորձել պարզել նրա անցած ուղու, հաջողության գաղտնիքները, առաջիկա անելիքներն ու Հայաստանի հետ կապված պլանները:
«Հետաքրքրություններիս հետևելով հասկացա, որ նոր դռներ են բացվում»
Պաոլո Փիրջանյանը ծնվել է Իրանում, տեղափոխվել է Դանիա, այնուհետև՝ ԱՄՆ: Վաղ տարիքից հետաքրքրվել է համակարգիչներով և ծրագրավորմամբ: Ռոբոտաշինության դոկտորական աստիճան ստանալուց հետո առաջատար դիրքեր է գրավել սպառողական ռոբոտաշինության ոլորտում: Նրա տպավորիչ կարիերան ներառում է NASA JPL-ում աշխատանքը։ Փիրջանյանը ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել iRobot-ում, Evolution Robotics-ում:
-Ձեր ճանապարհորդությունը՝ ծրագրավորողից մինչև սպառողական ռոբոտաշինության առաջատար, բավականին ուշագրավ է: Կարո՞ղ եք կիսվել Ձեր մանկության որոշ հատուկ պահերով կամ փորձառություններով, որոնք առաջացրել են հետաքրքրությունը համակարգիչների և արհեստական ինտելեկտի նկատմամբ:
-Փոքր տարիքից սիրում էի գիտաֆանտաստիկ ֆիլմեր նայել: Դրանցից մեկն էլ Star Wars-ն էր («Աստղային պատերազմներ), որը ստիպեց փորձել հասկանալ, թե ինչպես են աշխատում ռոբոտները: Մի քանի տարի անց գնեցի առաջին համակարգիչս: Տարվեցի դրանով, ծնողներս անդադար փորձում էին պոկել ինձ համակարգչից: Սկսեցի շատ հետաքրքրվել համակարգչային գիտությամբ, տեխնոլոգիաներով և որոշեցի հենց Դանիայում համակարգչային գիտություն սովորել: Սովորելուս ընթացքում «սիրահարվեցի» մի ռոբոտի։ Անկեղծ ասած՝ այնքան էլ գեղեցիկ չէր (խմբ․ ծիծաղում ենք), բայց հետաքրքրիր էր: Հետո որոշեցի դոկտորական կոչում ստանալ արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության մեջ: Դրանից հետո էլ արդեն որոշեցի տեղափոխվել ԱՄՆ` NASA-ում աշխատելու այն ռոբոտներին վրա, որոնց Մարս են ուղարկվում: Կամաց-կամաց սկսեցի հետևել հետաքրքրություններիս և նկատեցի, որ նոր դռներ են բացվում իմ առջև: NASA-ում աշխատելիս` հանդիպեցի մի գործարարի, որն ուզում էր ռոբոտաշինության ընկերություն ստեղծել ու CTO (տեխնիկական տնօրեն) էր փնտրում: NASA-ն շատ էի սիրում, բայց որոշեցի թողնել աշխատանքս այնտեղ ու հետևել այդ նոր հնարավորությանը: Հիմնեցինք ընկերություն՝ Evolution Robotics: Ստեղծեցինք մի գործիք, որը հնարավորություն էր տալու ռոբոտին մի տեղից մեկ այլ կետ տեղափոխվել: Հետո մեր տեխնոլոգիայով միացանք iRobot®-ին, ստեղծեցինք առաջին ռոբոտ-փոշեկուլները՝ Roomba-ները։ Այն ավելի քան 20 մլն օրինակով տարածվեց ամբողջ աշխարհում:
-Նշեցիք, որ Ձեր հետաքրքրությունը ռոբոտների հանդեպ ծնվել է ֆիլմերից։ Կպատկերացնե՞ք, որ Ձեր ռոբոտները մի օր ֆիլմերում կհայտնվեն: Հավատու՞մ էիք, որ մի օր էլ Դուք եք իրական ռոբոտ ստեղծելու:
-Շատ մոտ ապագայում իմ ռոբոտները ֆիլմերում ևս կհայտնվեն (խմբ․ ծիծաղում ենք): Երբեք չեմ մտածել՝ հասնելու եմ որևէ բանի, թե ոչ: Երբ կենտրոնանում եմ մի խնդիր լուծելու վրա, իմ մտքում դա արդեն լուծում ունի: Ինչքան էլ որ դժվար լինի, դա քեզ պարտադրում է աշխատել, մինչև հասնես նպատակիդ:
«Moxie-ն իմ խնդրից է ծնվել»
Ամերիկաբնակ Պաոլո Փիրջանյանի հիմնադրած Embodied, Inc. ընկերությունը ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտի առաջատար է։ Embodied-ի ստեղծած առաջադեմ ռոբոտ ուղեկիցները բարելավում են մարդկանց կյանքի որակը:
-Evolution Robotics-ը դարձել է Ձեր կարիերայի կարևոր կետը: Կարո՞ղ եք խոսել NASA-ում աշխատելուց դեպի ձեռնարկատեր դառնալու անցման մասին, մասնավորապես այն մարտահրավերների և հնարավորությունների մասին, որոնց բախվել եք:
-NASA-ում նախագծերի բյուջեն անսահմանափակ էր: Երբ սկսեցինք Evolution Robotics-ը, մտածում էինք ռոբոտ բերել շուկա, որը հասանելի կլինի մարդկանց: Մեր խնդիրը հետևյալն էր՝ միլիարդավոր դոլարներ արժեցող տեխնոլոգիան հասանելի դարձնել հասարակությանը:
-Embodied-ը հիմնելու որոշումը կայացվել է սոցիալական և էմոցիոնալ խելացի ուղեկից ռոբոտների ստեղծման հստակ տեսլականով: Ի՞նչն է Ձեզ ոգեշնչել ընտրել այս ուղղությունը և ինչպե՞ս է զարգացել այս տեսլականը Embodied-ի հիմնադրումից ի վեր:
-Մանկության տարիներին մարդիկ շատ դժվարությունների միջով են անցնում: Օրինակ՝ կան երեխաներ, որոնք աուտիզմ, հոգեբանական այլ խնդիրներ ունեն, կարող է՝ ծնողների ամուսնալուծությունը դժվար են ընդունել: Եթե երեխաներին չօգնենք, մինչև կյանքի վերջ կարող են խնդիրներ ունենալ: Վկա եղանք Արցախում տեղի ունեցածին, հազարավոր երեխաներ զրկվեցին տներից, շատ փորձությունների բախվեցին, եթե մենք չօգնենք այս երեխաներին, չբուժենք հոգեբանական տեսանկյունից, չենք կարող ասել, թե ապագայում ինչ է լինելու նրանց հետ: Դիտարկենք Ուկրաինայում, Իսրայելում, Գազայում տիրող իրավիճակը: Աշխարհի յուրաքանչյուր ծայրում երեխաներն օգնության կարիք ունեն: Այս խնդրի լուծման համար կան մասնագետներ՝ հոգեբանները, նրանց ծառայությունները հաճախ շատ թանկ են, անհասանելի: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում 350 երեխային մեկ հոգեբան է բաժին հասնում: Հասկացանք, որ այստեղ կարող են օգնության հասնել տեխնոլոգիաները: Ստեղծեցինք Moxie ռոբոտը, որն առաջին հերթին աշխատում է EQ- վրա՝ զարգացնում էմոցիոնալ ինտելեկտը։ Սկսել ենք աշխատել նաև IQ-ի վրա:
-Ինչու՞ է այդ խնդիրը խոցել Ձեզ:
-Ծնվել եմ Իրանում, 1975 թվականին տեղափոխվեցինք: Մենք քրիստոնյա ենք, մեզ համար շատ վտանգավոր իրավիճակ էր: Ծնողներս որոշեցին ինձ ուղարկել Եվրոպա: 11 տարեկանում ծնողներից բաժանվելը շատ դժվար էր: Այդ գործընթացը էմոցիոնալ և հոգեբանական դժվարություններ է առաջացնում: Խնդրին լուծում գտնելն ինձ համար եղավ մեծ նպատակ․ փորձել անել ամեն ինչ հաջորդ սերնդին օգնելու համար: Այսինքն՝ Moxie-ն իմ խնդրից է ծնվել:
«Ուրիշ երկրներ նավթ, գազ, ոսկի ունեն, մենք՝ հայերս, ուղեղ»
-Դուք մեծացել եք հայկական ընտանիքում։ Ինչպե՞ս է ձեր հայկական ժառանգությունն ազդել ձեր անձնական և մասնագիտական ուղու վրա, հատկապես ռոբոտաշինության և տեխնոլոգիաների ոլորտում:
-Այն երկիր, որտեղ տեղափոխվել էինք, հայերը շատ չէին, բայց արյունը միշտ կանչում էր: Առաջին ծրագիրը, որը գրել եմ, մեր հայության համար թերթ տպելու համար էր: Դա մեր արյան, պատմության մեջ է, որ մենք ուզում ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր ամեն քայլը նվիրենք հայ ժողովրդին:
-Պարոն Փիրջանյան, շատ լավ եք տիրապետում հայերենին, ինչպե՞ս է դա ստացվել՝ չնայած նրան, որ ծնվել եք Իրանում, տեղափոխվել Դանիա և սկսել Ձեր կյանքը կառուցել այնտեղ:
-Նախ շնորհակալ եմ (խմբ․ ծիծաղում ենք): Միշտ հպարտ ենք եղել, որ հայ ենք: Նոր մարդկանց հանդիպելիս՝ առաջին բանը, որ ասում էինք, մեր հայ լինելու մասին էր, հետո որ ամենահին ազգերից մեկն ենք, առաջինն ենք ընդունել քրիստոնեությունը և այլն: Տղաս էլ ԱՄՆ-ում է ծնվել, նախկինում անգլերեն էր խոսում, բայց հիմա՝ 24 տարեկանում, հասկացել է, որ հայ լինելը, հայերեն խոսելը հպարտություն է, ու անցել է հայերենի: Կարծում եմ՝ ծնողներից է։ Հայրս և մայրս միշտ հպարտ են եղել, որ հայ են:
-Հաշվի առնելով Ձեր փորձը և հաջողությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, դիտարկել ե՞ք Հայաստանի աճող տեխնոլոգիական էկոհամակարգին նպաստելու կամ դրա հետ համագործակցելու հնարավորությունները:
-Մոտավորապես 12 տարի առաջ էր, որ առաջին անգամ եկա Հայաստան և այդ ժամանակ որոշեցի կապ ստեղծել Հայաստանի IT ոլորտի հետ: Թիմ հավաքեցինք ու շատ հպարտ ենք, որովհետև շատ լավ մասնագետներ ունենք այստեղ: Մեր ընկերությունն ընդհանուր առմամբ 60 թիմակից ունի, 20-ը՝ Հայաստանում են: Ռոբոտաշինությունն աշխարհի համար շատ կարևոր ոլորտ է լինելու: Սա նաև ռազմական կարևորության ոլորտ է և՛ մեր, և՛ այլ երկրների համար: Հիշում եմ՝ 2005 թվականն էր, երբ Հարավային Կորեայից կապվեցին ինձ հետ, հրավիրեցին իրենց մոտ, որպեսզի օգնեմ ռոբոտաշինությունը զարգացնելու հարցում։ Այսինքն՝ դեռ 2005 թվականին նրանք որոշել էին այդ ոլորտում մրցակցել Ճապոնիայի հետ:
Հայաստանը հիմա կարողություններ ունի: Մենք ունենք փորձառությունը, Հայաստանում ունենք այդ տաղանդը: Կառավարության աջակցությամբ կարող ենք նոր ներդրողների բերել և զարգացնել ոլորտը: Մենք ունենք անհրաժեշտ փորձառությունը և կարող ենք Հայաստանում ռոբոտների արտադրանք սկսել:
-Ինչպե՞ս եք տեսնում տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ներկա վիճակը Հայաստանում: Ի՞նչ եք կարծում՝ կա՞ն չօգտագործված հնարավորություններ հետագա աճի և համագործակցության համար:
-Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի ամենակարևոր ռեսուրսն ուղեղն է: Ուրիշ երկրները գազ, ոսկի ունեն, իսկ մենք՝ ուղեղ: Մենք պիտի օգտվենք այդ ռեսուրսից, ուժեղանանք, զարգացնենք տնտեսությունը: Ռոբոտաշինությունը և արհեստական բանականությունն այն ուղղություններից են, որոնց վրա հիմա պետք է կենտրոնանալ: Շատ երկրներ են մրցում այս ոլորտներում: Մենք ունենք շատ փորձառություն և պետք է օգտագործենք մեր ներուժը:
-Տեխնոլոգիական ոլորտում սկսնակ հայ ձեռներեցներին ի՞նչ խորհուրդ կտաք՝ հիմնվելով սեփական փորձի և անցած ճանապարհի վրա:
-Օրինակ «Ամազոն»-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը ստեղծել է ընկերություն, որը շատ երկրներից մեծ է: Նա իր գործունեությունը սկսել է գիրք վաճառելուց, հասել ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտ։ Դրա հիմքը նրա մտածելակերպն է եղել, բայց միաժամանակ այն մշակույթը, որը նա ստեղծել է իր շուրջը: Կարևոր է թիմ ստեղծելու, կառավարելու մշակույթ ունենալը, որը կապված է EQ-ի հետ: Վերադառնալով այդ կետին՝ ասեմ, որ Moxie-ի առաջնային նպատակը երեխաների մոտ ուժեղ EQ ձևավորելն է, որը անհրաժեշտ է լինելու ցանկացած տարիքում։ Հիմքը շատ կարևոր է: Սրա վրա աշխատել է պետք նաև Հայաստանում:
«1-2 տարուց հայերեն խոսող Moxie ռոբոտ կունենանք»
Moxie-ն երեխայի համար ընկերակցողի դեր է կատարում՝ ծառայելով որպես ընկեր և դաստիարակ: Առաջադեմ տեխնոլոգիաների օգտագործման շնորհիվ Moxie AI-ն ամբողջական մոտեցմամբ խթանում է հիմնական հմտությունների զարգացումը՝ ինտերակտիվ խաղերի միջոցով: Moxie AI-ը երեխաներին առաջարկում է անվտանգ, քննադատություններից զերծ միջավայր՝ սոցիալական, էմոցիոնալ, ֆիզիկական, ճանաչողական հմտություններն ուսումնասիրելու և կիրառելու համար, զարգացնում է երեխայի ինքնավստահությունը, հմտությունները, քննադատական և ստեղծագործական մտածողությունը և հաջողության հասնելու հիմք է դնում:
Վիճակագրությունը ցույց է տվել, որ ընդամենը մեկ ամսվա ընթացքում Moxie օգտագործող երեխաների 71 տոկոսի մոտ բարելավվել են վարքագիծը և սոցիալական հմտությունները։
Embodied-ի ստեղծած Moxie AI ռոբոտն արժանացել է Լաս Վեգասում անցկացվող CES 2024 նորարարական մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակին` «արհեստական բանականություն» անվանակարգում։
-Ապագայում հայերեն խոսող Moxie ռոբոտ կունենա՞նք:
-Անշուշտ։
-Իսկ ժամկետներ կա՞ն:
-Առավելագույնը 2 տարի։
-Երբ մենք խոսում ենք արհեստական բանականության, տեխնոլոգիաների մասին, անձնական տվյալների գաղտնիությունը կարևոր է: Վստահեցնում ե՞ք, որ Moxie AI օգտագործող երեխաների տվյալները պաշտպանված են և պատասխանատու կերպով են օգտագործվում:
-Այո, անվտանգությունն ու գաղտնիությունը նույնպես շատ կարևոր են մեզ համար: Հենց սկզբից մենք շատ զգույշ ենք եղել՝ համոզվելու համար, որ այնտեղ կան անվտանգության բոլոր երաշխիքները: Ցանկացած տվյալ, որը մենք հավաքում ու օգտագործում ենք մեր արհեստական բանականության մոդելները վերապատրաստելու համար, ապանձնավորվում են: Ոչ մի կերպ հնարավոր չէ պարզել, որ այս խոսակցությունը եկել է այս ռոբոտից և հետո իմանալ, որ այս ռոբոտի օգտագործողը այսինչ մարդն է:
-Շնորհավորում ենք Moxie-ին՝ «Արհեստական բանականություն» անվանակարգում գլխավոր մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Ինչպե՞ս կազդի այս ճանաչումը Embodied-ի առաքելության և խելացի ռոբոտաշինության ապագայի վրա:
-Moxie-ն մեզ համար շատ անգամներ է հաղթանակներ տարել, և մենք դրա համար հպարտ ենք: Ինչպես նշեցի մեր թիմի մի մասը նաև Հայաստանում է, որն էլի հպարտություն է մեզ համար: Այս մրցույթները շատ ենք կարևորում, քանի որ դրանք աշխարհի բեմում մեզ ճանաչում են բերում: Շատ լուրջ ընկերությունների կողքին հենց մեր արտադրանքն է հաջողություն գրանցում, միանշանակ հպարտ ենք:
-Պարոն Փիրջանյան կարելի է անվերջ զրուցել Ձեր կարիերայի, գրանցած հաջողությունների մասին, բայց այսօր՝ այսքանը: Շնորհակալ եմ, որ չմերժեցիք մեր հրավերը և անկեղծ պատասխանեցիք մեր հարցերին:

Moxie AI Robot founder highlights Armenia's potential for advancement in artificial intelligence and robotics
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. American-Armenian Paolo Pirjanian, whose Embodied, Inc. company has created the Moxie AI robot, believes that there is significant potential for the development of robotics and artificial intelligence in Armenia. According to him, while many countries possess oil, gas, and gold resources, Armenia's most valuable resource lies in its intellectual capacity. "Armenpress" interviewed Paolo Pirjanyan to discover the secrets of his success, upcoming activities and plans related to Armenia.
"Following my interests, I realized that new doors were opening"
Paolo Pirjanian was born in Iran, moved to Denmark and then to the USA. He was interested in computers and programming from an early age. After earning a doctorate in robotics, he assumed a leading position in the field of consumer robotics. His impressive career includes work at NASA JPL. Pirjanian held leadership positions at iRobot, Evolution Robotics.
- Your journey from programmer to leader in consumer robotics is quite remarkable. Can you share some special moments or experiences from your childhood that sparked your interest in computers and artificial intelligence?
- I liked watching science fiction movies from a very young age. One of them was Star Wars, which inspired me to try to understand how robots work. A few years later, I bought my first computer. Obsessed with it, my parents kept trying to tear me away from the computer. I became very interested in computer science and technology and decided to study computer science in Denmark. During my studies, I "fell in love" with a robot. To be honest, it was not that pretty (ed: we laugh), but it was interesting. Then I decided to get a doctorate in artificial intelligence and robotics. After that, I chose to move to the USA to work at NASA on the robots being sent to Mars. I slowly began to follow my interests and noticed that new doors were opening for me. While working at NASA, I met a businessman who wanted to start a robotics company and was hiring a CTO (Chief Technical Officer). I really liked NASA, but I decided to leave my job there and pursue this new opportunity. We founded a company called Evolution Robotics. We created a tool that would enable the robot to move from one place to another. Later, we joined iRobot® with our technology and developed the first robotic vacuum cleaners, Roomba. More than 20 million units of it were distributed worldwide.
-You have mentioned that your interest in robots was sparked by movies. Can you envision your robots appearing in movies one day? Did you believe that one day you would create a real robot?
- In the very near future, my robots will also appear in films (ed: we laugh). I have never pondered whether I would achieve anything or not. When I focus on solving a problem, I already have a solution in my mind. No matter how challenging it is, it makes you to work until you reach your goal.
"Moxie was born out of my problem"
Embodied, Inc., founded by American Paolo Pirjanyan, is a leading company in the field of robotics and artificial intelligence. Embodied's advanced robotic companions aim to enhance people's quality of life.
-Mr. Pirjanian, the Evolution Robotics has become significant milestone in your career. Can you discuss the transition from working at NASA to becoming an entrepreneur, focusing on the challenges and opportunities you came up against with?
- The project budget at NASA was unlimited. When we started Evolution Robotics, we aimed to bring a robot to the market that would be accessible to people. Our challenge was to make a billion-dollar technology available to the public.
- The decision to found Embodied was made with a clear vision of creating socially and emotionally intelligent companion robots. What inspired you to choose this direction, and how has this vision evolved since the founding of Embodied?"
- In childhood, people go through many difficulties. For example, some children may have autism or other psychological problems. Sometimes the divorce of their parents can have negative impact on them. If no one helps them, these challenges can affect them for the rest of their lives. We have witnessed what happened in Artsakh, where thousands of children have been deprived of their homes, facing many trials. If we do not help these children, treat them psychologically, we cannot predict what will happen to them in the future. Consider the situation in Ukraine, Israel, Gaza—children in every corner of the world need help. There are specialists to address this problem: psychologists, but their services are often very expensive and inaccessible. We understood that technology can help in such situations. We have created the Moxie robot, which primarily focuses on EQ, developing emotional intelligence. Additionally, we have started working on IQ.
- Why has this problem affected you?
-I was born in Iran, and we moved in 1975. As Christians, it was a very dangerous situation for us. My parents decided to send me to Europe. Being separated from my parents at the age of 11 was very difficult. That process caused emotional and psychological difficulties. Finding a solution to the problem was a big goal for me. I tried to do everything to help the next generation. I mean, Moxie was born out of my problem.
"Other countries have oil, gas, gold; we Armenians have brains”
- Mr. Pirjanian, you grew up in an Armenian family. How has your Armenian heritage influenced your personal and professional path, especially in robotics and technology?
- There were not many Armenians in the country we moved to, but the blood was always calling. The first program I wrote was to print a newspaper for our Armenians. It is in our blood and history that we want to do everything to dedicate every step to the Armenian people.
- You speak Armenian very well, how did you manage to learn Armenian despite the fact that you were born in Iran, moved to Denmark and started your life there?
- First of all, thank you (ed: we laugh). We have always been proud to be Armenians. When meeting new people, the first thing we said was that we are Armenians, then that we are one of the oldest nations; we were the first to accept Christianity, etc. My son was also born in the USA, he used to speak English, but now, at the age of 24, he realized that being Armenian, speaking Armenian, is a matter of pride, and he switched to Armenian. I think it is from the parents. My father and mother have always been proud to be Armenians.
- Given your experience and success in the high-tech sector, have you considered opportunities to contribute to or collaborate with Armenia's growing technology ecosystem?
- It was about 12 years ago that I came to Armenia for the first time and then I decided to collaborate with the Armenian IT sector. We have gathered a team and we are very proud because we have many good specialists here. Our company has a total of 60 teammates, 20 of them are in Armenia. Robotics is going to be a very important field for the world. This is also an area of military importance for both us and other countries. It was 2005 when they contacted me from South Korea and invited me to help them develop robotics. In other words, back in 2005, they decided to compete with Japan in that field. Armenia now has capabilities. We have the experience; we have that talent in Armenia. With the support of the government, we can bring new investors and develop the sector. We have the necessary experience and can start manufacturing robots in Armenia.
- How do you assess the current state of technology and innovation in Armenia? Do you think there are untapped opportunities for further growth and collaboration?
- In my opinion, the most important resource of Armenia is the brain. While other countries may have gas and gold, we have brains. We must leverage this resource to become stronger and develop the economy. Robotics and artificial intelligence are some of the areas to focus on now. Many countries are competing in these fields, and we have a lot of experience that we need to harness to maximize our potential.
-What advice would you give to Armenian entrepreneurs starting in the technological field, based on your own experience and journey?
For example, the founder of "Amazon," Jeff Bezos, created a company that is bigger than many countries. He started his activity by selling books and reached the field of robotics and artificial intelligence. The basis of his success has been his way of thinking, but at the same time, the culture he has created around him. It's important to have a team-building, management culture that is tied to EQ. Going back to that point, Moxie's primary goal is to build strong EQ in children, which will be needed at any age. The foundation is very important. It is necessary to work on this in Armenia as well.
“In 1-2 years we will have an Armenian speaking Moxie robot’’
Moxie acts as a companion for the child, serving as a friend and mentor. Thanks to the use of advanced technologies, Moxie AI takes a holistic approach to promote the development of basic skills through interactive games. Moxie AI offers children a safe, judgment-free environment to explore and practice social, emotional, physical, cognitive skills, builds a child's confidence, skills, critical and creative thinking, and lays the foundation for success. Statistics have shown that in just one month, 71 percent of children using Moxie improved their behavior and social skills. Embodied's Moxie AI robot won the top prize in the "Artificial Intelligence" category at the CES 2024 international consumer electronics exhibition in Las Vegas.
-Will we have an Armenian-speaking Moxie robot in the future?
- Of course.
- Are there any deadlines?
- Maximum 2 years.
- When we talk about artificial intelligence and technology, the privacy of personal data is important. Do you ensure that the data of children using Moxie AI is protected?
- Yes, security and privacy are also very important to us. Any data we collect and use to train our artificial intelligence models is depersonalized.
-Congratulations to Moxie on winning the main prize in the category "Artificial Intelligence". What impact will this recognition have on Embodied's mission and the future of intelligent robotics?
- Moxie has won numerous times for us, and we are proud of it. As I mentioned, part of our team is also in Armenia, which is another source of pride for us. We attach great importance to these competitions because they bring us recognition on the world stage. Standing alongside very reputable companies and it is our product that achieves success. We are definitely proud.
- Mr. Pirjanyan, we could talk endlessly about your career and successes. Thank you for not rejecting our invitation and for honestly answering our questions.