«Դասարանից՝ ուղեծիր»․ Ucom-ի աջակցությամբ «Տիեզերք 1.0»-ը ներդրվում է Հայաստանի 15 դպրոցներում
Ucom-ը և CIPR AeroSpace ընկերությունը հայտարարում են համագործակցության նոր փուլի մեկնարկի մասին՝ ուղղված Հայաստանում տիեզերական տեխնոլոգիաների և ինժեներական կրթության զարգացմանը։ 2026 թվականին նախատեսվում է «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթը ներդնել Հայաստանի 15 դպրոցներում, որոնցից 7-ը՝ Երևանում, իսկ 8-ը՝ ՀՀ մարզերում։
«Տիեզերք 1.0»-ը գործնական ուսումնական փաթեթ է, որը հնարավորություն է տալիս դպրոցականներին ծանոթանալ տիեզերական տեխնոլոգիաների հիմունքներին ոչ միայն տեսական, այլև կիրառական ձևաչափով։ Փաթեթի միջոցով աշակերտները հնարավորություն են ստանում աշխատել ուսումնական արբանյակի, վերգետնյա կայանի և հարակից սարքավորումների հետ՝ զարգացնելով վերլուծական մտածողություն, տեխնիկական պատկերացում և ինժեներական մոտեցում։
«Ucom-ի համար տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի։ Մենք կարևորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք դպրոցականներին տալիս են ոչ միայն գիտելիք, այլև իրական փորձառություն՝ օգնելով հասկանալ, թե ինչպես են աշխատում ժամանակակից տեխնոլոգիաները։ «Տիեզերք 1.0»-ը հենց այդպիսի ծրագիր է․ այն տիեզերական ինժեներիան դարձնում է ավելի հասանելի, հետաքրքիր և կիրառելի Հայաստանի դպրոցների համար», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Յուրաքանչյուր դպրոցին տրամադրվող «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթը ներառում է՝ 1 ուսումնական արբանյակ, 1 վերգետնյա կայան, 1 պարաշյուտ, 2 ուղեցույց։ Ծրագիրը նախատեսում է ուսուցիչների ներգրավում և անհրաժեշտ մեթոդական աջակցություն, որպեսզի դպրոցները կարողանան փաթեթը կիրառել երկարաժամկետ ձևաչափով՝ որպես STEM կրթության գործնական բաղադրիչ։
«Մեր նպատակն է տիեզերական կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի դպրոցներին՝ սկսելով այն տարիքից, երբ երեխաների հետաքրքրությունը գիտության և տեխնոլոգիաների նկատմամբ նոր է ձևավորվում։ «Տիեզերք 1.0»-ը կառուցված է այնպես, որ աշակերտը ոչ միայն լսի տիեզերքի և արբանյակների մասին, այլև կարողանա ինքնուրույն փորձարկել, չափել, վերլուծել և հասկանալ տեխնոլոգիական գործընթացը», - նշել է CIPR AeroSpace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը։
Համագործակցության հիմքում «Դասարանից՝ ուղեծիր» գաղափարն է․ այն նպատակ ունի դպրոցական միջավայր բերել տիեզերական տեխնոլոգիաների իրական կիրառությունը և խթանել ապագա ինժեներների, հետազոտողների ու նորարարների ձևավորումը։ Ucom-ը կարևորում է հատկապես մարզային դպրոցների ներգրավումը՝ ապահովելով, որ նորարարական կրթական հնարավորությունները հասանելի լինեն ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև Հայաստանի տարբեր համայնքներում։ 2025 թվականին իրականացվեց ծրագրի պիլոտային տարբերակը՝ Երևանի և մարզերի 4 դպրոցներում։

“From Classroom to Orbit”: With Ucom’s support, “Space 1.0” is being introduced in 15 schools across Armenia
Ucom and CIPR AeroSpace announce the launch of a new stage of cooperation aimed at developing space technologies and engineering education in Armenia. In 2026, the “Space 1.0” educational package is planned to be introduced in 15 schools across Armenia, including 7 schools in Yerevan and 8 schools in the regions of Armenia.
“Space 1.0” is a hands-on educational package that enables school students to explore the fundamentals of space technologies not only in theory, but also through a practical format. Through the package, students gain the opportunity to work with an educational satellite, a ground station and related equipment, developing analytical thinking, technical understanding and an engineering mindset.
“For Ucom, the development of technological education is of strategic importance. We value initiatives that provide students not only with knowledge, but also with real hands-on experience, helping them understand how modern technologies work. “Space 1.0” is exactly such a program: it makes space engineering more accessible, engaging and applicable for schools in Armenia,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
The “Space 1.0” educational package provided to each school includes 1 educational satellite, 1 ground station, 1 parachute and 2 guidebooks. The program also provides for teacher involvement and the necessary methodological support, enabling schools to use the package in a long-term format as a practical component of STEM education.
“Our goal is to make space education accessible to Armenian schools, starting from the age when children’s interest in science and technology is just beginning to take shape. ‘Space 1.0’ is designed so that students not only hear about space and satellites, but also have the opportunity to experiment, measure, analyze and understand technological processes independently,” said Mary Hrachoohi Boghosian, Founder and Director of CIPR AeroSpace.
The cooperation is based on the idea of “From Classroom to Orbit”. It aims to bring the real-life application of space technologies into the school environment and promote the development of future engineers, researchers and innovators. Ucom places particular importance on the involvement of regional schools, ensuring that innovative educational opportunities are accessible not only in the capital, but also in different communities across Armenia. In 2025, the pilot version of the program was implemented in 4 schools in Yerevan and the regions.