Իրանը ողջունում է Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը ողջունում է Հայաստանի կառավարության կողմից շրջանառության մեջ դրված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Իրանն աջակցում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը և Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ ուղու գործարկմանը։ Իրանը ողջունում է նաև Հայաստանի վարչապետի կողմից արծարծված նախագիծը, որը ներկայացվել է որպես «Խաղաղության խաչմերուկ։ Պատրաստ ենք հետևողական լինել Հյուսիս-Հարավ տարանցիկ երթուղու զարգացման համար»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
Աբդոլլահիանը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն ու կայունություն պետք է հաստատվի առանց արտաքին ուժերի միջամտության։ Նրա խոսքով՝ միայն տարածաշրջանային երաշխավորները կկարողանան այդ խաղաղությունն ու անվտանգությունն ապահովել։

YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Iran welcomes the Crossroads of Peace project developed by the Armenian government, Iran’s Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian said at a joint press conference with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan in Yerevan on Wednesday.
“Iran supports the establishment of sustainable peace in the South Caucasus and the launch of the North-South transit route. Iran also welcomes the project announced by the Prime Minister of Armenia, which has been presented as the Crossroads of Peace. We are ready to be consistent in the development of the North-South transit route,” the Iranian FM said.
He added that peace and stability in the South Caucasus must be established without the interference of external forces. According to Hossein Amir-Abdollahian, only the regional guarantors will be able to guarantee peace and security.