Միխայիլ Միշուստինը Պեկինում հանդիպում է ունեցել Սի Ծինփինի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Չինաստան այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել այդ երկրի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, բանակցությունների ժամանակ Սի Ծինփինը հայտարարել է Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերություններում փոխգործակցության ամուր հիմքերի մասին։
«Այսօր դրված է մեր փոխգործակցության ամուր հիմքը, աճում են դրա մասշտաբն ու որակը, ամրապնդվում են ռիսկերին դիմակայելու հնարավորությունները, ինչը լիովին ցույց է տալիս սթրեսակայունությունը և երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության լայն հեռանկարը», - նշել է Սի Ծինփինը։
Նա հիշեցրել է, որ հաջորդ տարի լրանում է երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 75-ամյակը։ Չինաստանի ղեկավարի խոսքով՝ կողմերը պետք է մեծացնեն դրական ազդեցությունները բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններում, համատեղ առաջ շարժվեն սոցիալ-տնտեսական զարգացման և մարդկության միասնական ճակատագրի համայնք ստեղծելու բնագավառում:
Ինչպես հաղորդում է Xinhua գործակալությունը, դեկտեմբերի 19-ին Միխայիլ Միշուստինը հանդիպում է ունեցել Չինաստանի վարչապետ Լի Ցյանի հետ, համանախագահել Չինաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների ղեկավարների 28-րդ հերթական հանդիպումը, որից հետո կողմերը ներկա են գտնվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության փաստաթղթերի ստորագրմանը։

В Пекине состоялись переговоры Михаила Мишустина с Си Цзиньпином
В Пекине в рамках визита в Китай премьер-министра РФ Михаила Мишустина состоялись переговоры с лидером этой страны Си Цзиньпином. Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, в ходе переговоров Си Цзиньпин подчеркнул, что между Россией и Китаем «заложен крепкий фундамент взаимодействия».
«У нас сегодня заложен крепкий фундамент взаимодействия, растут его масштаб и качество, укрепляются возможности противостоять рискам, что полностью демонстрирует стрессоустойчивость и широкую перспективу взаимовыгодного сотрудничества двух стран», - отметил Си Цзиньпин.
Он напомнил, что в следующем году исполняется 75 лет со дня установления дипломатических отношений между двумя странами. По мнению китайского лидера, стороны должны наращивать положительные эффекты в политических отношениях на высоком уровне, совместно продвигаться вперед в сфере социально-экономического развития и создать сообщество единой судьбы человечества.
Как сообщает агентство Xinhua, 19 декабря Михаил Мишустин провел встречу и с премьером Государственного совета Китая Ли Цянем. Он был сопредседателем 28-й регулярной встречи глав правительств Китая и России, после которой стороны подписали документы о сотрудничестве в различных областях.