Երևանում անցկացվել են ԵՄ պատժամիջոցների վերաբերյալ սեմինարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը (ԵՄ) Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի (ՄԳՏԿ) և Պատժամիջոցների լիազորված մասնագետների ասոցիացիայի աջակցությամբ դեկտեմբերի 7-ին և 8-ին Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնել էր ԵՄ պատժամիջոցներին նվիրված ուսուցողական սեմինարների շարք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունից, սեմինարների հիմնական նպատակն էր ավելի բարձրացնել ԵՄ պատժամիջոցների և դրանց կիրառման վերաբերյալ իրազեկվածությունը, ինչպես նաև համագործակցությունն՝ այդ միջոցների հնարավոր շրջանցմանը հակազդելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ սեմինարների առաջին օրը տեղի ունեցած հանդիպմանը մասնակցել են պետական պաշտոնյաներ։ Սեմինարի երկրորդ օրը նախատեսված էր ԵՄ պատժամիջոցների վերաբերյալ տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացմամբ հետաքրքրված հայ մասնավոր օպերատորների համար։
Սեմինարներն անցկացվել են ԵՄ ներկայացուցիչների և պատժամիջոցների կիրառման փորձագետների թիմի կողմից ներկայացումների և ինտերակտիվ հարց ու պատասխանների ձևաչափի շրջանակում:
Նշվում է, որ ԵՄ ներկայացուցիչներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերի կապակցությամբ, որոնք ուղղված են եղել ի հայտ եկած խնդիրների լուծմանը։

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS.On 7-8 December 2023, the European Union (EU) organised training seminars in Armenia on EU sanctions, with organisational support from the International Science and Technology Center (ISTC) and the Association of Certified Sanctions Specialists (ACSS), the EU delegation in Armenia said.
The primary aim of the seminars was to further raise awareness of EU sanctions andtheir application, and to prevent possible circumvention of these measures.
According to the source, the meeting on the first day gathered government officials. The seminar on the second day was targeted to Armenian private operators interested in improving their awareness of EU sanctions.
It is noted that the training seminars were conducted by a team of EU representatives and sanctions experts, and consisted of presentations and interactive questions and answers sessions.
The EU representatives also expressed appreciation of Armenian Government’s steps to address the arising issues.