Նոել Միքայելյանը հնարավոր է համարում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի հաջորդ հնարավոր մենամարտերից մեկը Հայաստանում անցկացնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դրոշի ներքո հանդես եկող WBC վարկածով առաջին ծանր քաշային կարգում աշխարհի չեմպիոն Նոել Միքայելյանը հնարավոր է համարում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի հաջորդ հնարավոր մենամարտերից մեկը Հայաստանում անցկացնելը:
«Աշխարհի չեմպիոնի համար մենամարտի կազմակերպումը շատ դժվար ստացվեց, քանի որ մինչ այս գոտին պատկանում էր Կոնգոն ներկայացնող բռնցքամարտիկին, իսկ ինքն էլ հասկանում էր, որ ես իր համար լուրջ մրցակից եմ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Միքայելյանը:
WBC վարկածով աշխարհի չեմպիոնի խոսքով` ինքը դեռ նոր-նոր է սկսել գիտակցել, որ աշխարհի չեմպիոն է և դեռևս վաղ է համարում հետագա պլանների հստակեցումը, սակայն մեծ է հավանականությունը, որ 2024 թվականի առաջին ամիսներին գոտու պաշտպանության մենամարտ կլինի: Միքայելյանը մեծ պատիվ է համարում Վիկ Դարչինյանից հետո լինել երկրորդ հայը, ով նվաճել է բռնցքամարտի աշխարհի հեղինակավոր WBC վարկածով այդ գոտին:
«Հիմա արդեն քննարկում ենք Հայաստանում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի երեկո անցկացնելու հարցը, որի համար ես շատ ուրախ կլինեմ: Հպարտություն կլիներ Հայաստանում պրոֆեսիոնալ ռինգում մենամարտելը»,-ասաց նա:
Նոել Միքայելյանը 4 տարեկանում ընտանիքով Հայաստանից տեղափոխվել է Գերմանիա և բռնցքամարտով սկսել է զբաղվել հենց այնտեղ: Այնուհետ պրոֆեսիոնալ մենամարտերին նախապատրաստվելու համար հաստատվել է ԱՄՆ-ում: Պրոֆեսիոնալ ռինգում Միքայելյանն անցկացրել է 29 մենամարտ, որոնց 27-ում հաղթանակ է տոնել:

YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. The newly crowned WBC world cruiserweight champion Noel Mikaelian has said he’ll likely defend his title sometime in the first months of 2024.
Mikaelian, 33, who has a record of 27 wins and 2 losses, won the vacant WBC cruiserweight title after defeating Ilunga Makabu in Miami earlier in November.
Noel Mikaelian moved from Armenia to Germany with his family when he was four. He then moved to the U.S. to train for his boxing matches.
The WBC champion is now visiting Armenia, and on November 27 he met with the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan.
Speaking at a press briefing on November 29, Mikaelian said it’s a great honor for him to be the second Armenian ever to have won the WBC title. The first Armenian to do so is Vic Darchinyan.
He said it’s too early to speak about future fights, but most likely he will defend his title in the first months of 2024.
“We are discussing the issue of organizing a professional boxing event in Armenia, which would make me very happy. I’d be proud to fight in the professional ring in Armenia,” he said.
Mikaelian, who represents Armenia in his fights, has won 12 of his 27 victories by way of knockout.
Speaking about his championship fight with Congolese boxer Ilunga Makabu, the Armenian champion said that organizing the fight wasn’t an easy task.
“Organizing the world championship fight was very difficult, because the boxer who had held the [WBC] title in the past [Makabu] knew that I was a tough opponent for him,” Mikaelian said.